google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Staromiejskie skarby Europy

Travel Channel

W dawnych czasach stare miasta odgrywały bardzo ważną rolę w dziejach Europy. Były nie tylko centrami kulturalnymi, ale również siedzibami najważniejszych jednostek administracyjnych.

W miarę upływu lat wygląd ulic i okolicznych budowli zmieniał się diametralnie, co dziś możemy odkrywać podróżując
ich śladami…

Staromiejskie skarby Europy

Flickr, Hjjanish

Salzburg

Salzburg to malownicze miasto położone w Austrii, po obu brzegach rzeki Salzach. Jest miejscem urodzenia wybitnego kompozytora – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Odbywające się tu liczne festiwale przyciągają miłośników muzyki z całego świata. Miasto ma niepowtarzalny urok.

Będąc w Austrii warto wybrać się na spacer uliczkami starówki, by podziwiać niezwykłe barokowe wieże. Wyjątkowe wrażenie na turystach wywiera katedra z trzema XX-wiecznymi bramami symbolizującymi wiarę, nadzieję i miłość oraz deptak Getreidegasse, w okolicy którego urodził się Mozart. Turyści chętnie odwiedzają Haus der Natur, czyli muzeum sztuki naturalnej, które mieści się w klasztorze Urszulanek. Szczególnie popularną wystawą jest kolekcja korali i niepowtarzalne akwarium.

Panoramę Salzburga urozmaica potężny zamek Hohensalzburg,
a także ogrody pałacu Mirabell. Sceneria miejscowych uliczek i zaułków wzbudza zachwyt każdego podróżnika.

Dubrownik

Dubrownik jest położony między wzgórzami a morzem w słonecznej w Chorwacji. Podróżnicy zaliczają go do najpiękniejszych europejskich miast.

Imponującym zabytkiem jest bez wątpienia starówka wraz z położonymi tu kościołami. Turyści przechadzający się jej uliczkami będą mieli okazję zwiedzić nie tylko słynną katedrę Wniebowzięcia NMP, w której znajdują się relikwie św. Błażeja, ale także kościół Franciszkanów.

„Jest zakazane oszukiwać i fałszować miary; gdy ważę towary, waży ze mną sam Bóg”- to napis wyryty w Pałacu Sponza, w którym niegdyś była siedziba urzędu miar i wag. Budynek ten położony jest przy wschodnim końcu głównej ulicy starówki. Dla mieszkańców Dubrownika bardzo duże znaczenie ma kolumna Orlanda przedstawiająca rycerza. Posąg ten wykorzystywano jako pręgierz, do którego przywiązywało się osoby, dopuszczające się przekupstwa.

Praga

Praga położona jest w Czechach nad Wełtawą, która dzieli miasto na dwie części. Na jej lewym brzegu znajdują się Hradczany. To właśnie tu można podziwiać najpiękniejsze, a zarazem najważniejsze zabytki. Zalicza się do nich Zamek Królewski, katedrę św. Wita, pałace, ogrody, muzea oraz liczne galerie.

Miejscem o niepowtarzalnym uroku jest Mała Strana, czyli obszar brukowanych uliczek i schowanych za murami ogrodów położony między zamkowym wzgórzem a rzeką.

Jednym z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi jest usytuowane po prawej stronie Wełtawy - Stare Miasto. Stanowi ono centrum kulturalne i handlowe stolicy. Znajdujący się tu Rynek wraz z Ratuszem i zegarem Orloj, stanowi najpiękniejszy plac w Europie Środkowej. W tej części stolicy leży również Josefov, który niegdyś był dzielnicą żydowską, a obecnie słynie ze średniowiecznego cmentarza i synagog.

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1771/europa-atrakcje-europy--warto-zwiedzic-w-austrii-chorwacja/