google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Uroki azjatyckich miast

Travel Channel

Azja to kontynent o wielu obliczach. Poznaj dwie azjatyckie metropolie - zupełnie od siebie różne.

Uroki azjatyckich miast

Adam Bortnowski

Pekin

Pekin to stolica i drugie pod względem wielkości miasto Chin. W jego centrum znajduje się plac Niebiańskiego Spokoju, który dawniej był miejscem publicznych wystąpień. Po jego północnej stronie znajdziemy Bramę Niebiańskiego Spokoju, która oddziela go od jednego z najpiękniejszych na świecie zespołów pałacowych i zarazem największej atrakcji turystycznej Pekinu – powstałego w XV wieku za czasów panowania dynastii Ming, Zakazanego Miasta.

Niegdyś było ono symbolem potęgi cesarskiej. Na jego powierzchni, która sięga 720 000 m kw. znajduje się blisko 800 pałaców, które nie były dostępne dla wszystkich. Mogli tam przebywać tylko wybrani. Wśród nich była rodzina cesarska, która rezydowała w Pałacu Niebiańskiej Czystości i Ziemskiego Spokoju. Symboliczne znaczenie miała Sala Jedności – łączyła męski pierwiastek Yang z żeńskim Yin.

Będąc w Zakazanym Mieście warto wybrać się do Świątyni Nieba, w której odprawiano modły prosząc o urodzaj w nadchodzącym roku.  Ponadto, planując podróż do centrum Pekinu należy pamiętać, że jest tu wiele dzielnic mieszkaniowych, drapaczy chmur i zatłoczonych ulic…

Jerozolima

Jerozolima położona jest w Izraelu na wysokości 770 metrów n.p.m. Turyści najchętniej odwiedzają jej starą część, otoczoną czterokilometrowym murem z XVI wieku. Znajdują się tu cztery dzielnice: chrześcijańska, muzułmańska, żydowska i ormiańska. Ich wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat tego miejsca. Miasto pełne jest zabytków z różnych epok. Charakterystycznym elementem zabudowy Jerozolimy jest meczet Al-Aksa będący religijnym centrum muzułmańskich mieszkańców.

W pobliżu znajduje się Święta Skała, czyli najstarszy obiekt kultu religijnego. Jest ona przykryta przez pochodzącą z VII wieku kopułę meczetu Omara. Od zachodniej strony do placu świątyni przylega Ściana Płaczu. Jest to jedyna część, jaka ocalała po zniszczeniach dokonanych przez Rzymian.

Będąc w Jerozolimie warto wybrać się również do Bazyliki Grobu Świętego znajdującego się na wzgórzu Golgota. Jest to największe sanktuarium kultu chrześcijańskiego.

Nie bez powodu Jerozolima uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1774/azja-atrakcje-azji-ciekawe-miejsca-w-chinach-atrakcje-izraela/