google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Przemyśl - twierdza

Przemyśl atrakcje

Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka od lat wykorzystuje promocyjnie tytułowego bohatera przygód z powieści Jarosława Haszka, który 4 dni i 5 nocy przebywał w Twierdzy Przemyśl - drugiej co do wielkości twierdzy wojennej w Europie.

Przemyśl - twierdzaTwierdza Przemyśl

fot. Borek1

Co roku organizowane są Wielkie Manewry Szwejkowskie Twierdzy Przemyśl, które ściągają do Przemyśla tysiące turystów z całego świata. Od 1998 r. stanowią one pełną swoistego humoru plenerową imprezę promującą miasto, twierdzę oraz ową kultową postać literacką. Obejmują m.in. przemarsze regimentów szwejkowskich, Piknik Szwejkowski na Zamku Kazimierzowskim (jarmark austriacki, szukanie skarbu Molnara, malowanie J. Szwejka) oraz gry, konkursy i zabawy sponsorowane: Mój Szwejkowski Kufel, Największa Stopa, Strong Men, turniej wolnego palenia fajki na powietrzu. W mieście odbywa się wówczas również galicyjski turniej piłki siatkowej plażowej „O Kufel J. Szwejka”. Na czas manewrów do Przemyśla zjeżdżają szwejkolodzy i haszkolodzy z kraju i ze świata, a wśród nich najpopularniejszy w kraju Leszek Mazan.

 

Twierdza Przemyśl to potężny zespół obiektów obronnych, jedna z największych fortyfikacji stałych, ustępująca tylko Antwerpii i Verdun. Jej budowę rozpoczęto w latach wojny krymskiej (1853-1856), kiedy także wojna w Europie wydawała się nieunikniona. Głównym celem twierdzy miała być obrona strategicznej Bramy Przemyskiej. Budowa twierdzy w Przemyślu rozpoczęła się w 1871 roku i nigdy nie została zakończona. W roku 1914 Przemyśl posiadał trzy linie obronne, z czego pierścień zewnętrzny miał 45 km obwodu i składał się z 17 fortów głównych. Wewnętrzny system obronny składał się z 21 fortów obronnych. W dniu wybuchu wojny w twierdzy stacjonował garnizon liczący prawie 130 tys. żołnierzy. Podczas pierwszego i drugiego oblężenia twierdza przemyska broniła się przed wojskami rosyjskim prawie przez 180 dni. Poddała się, gdy zabrakło żywności i dalsza obrona stała się niemożliwa. Trzeci raz twierdza była oblegana przez wojska austriackie i niemieckie, a broniona przez armię rosyjską. W roku 1968 zniszczone i zdewastowane forty zostały uznane za zabytek architektury obronnej. Po fortach biegnie obecnie forteczny szlak turystyczny oznaczony kolorem czarnym.

więcej na:oficjalnej stronie

Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka

W Przemyślu udostępniono zwiedzającym odrestaurowane podziemia archikatedry.

W naszym parku robali Parkus Gigantus dowiecie się ...

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże ...

Bieszczady to miejsce magiczne, dziewicze i fascynujące – ...

Kiedy ostatnio widziałeś gwiazdy? Jaki kolor ma niebo ...

Jeśli szukacie specyficznego klimatu starego miasta i lubicie ...

sport

https://veturo.pl/article/1817/twierdza-przemysl-atrakcje-ciekawe-miejsca-podkarpacie/