google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum w Kozłówce - atrakcje turystyczne

 

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce obejmuje ponad 20 hektarów. Turyści mogą odpocząć w parku oraz zwiedzać ekspozycje, zlokalizowane w budynkach pamiętających wiek XVIII. Pałac w Kozłówce wybudowano w latach 1735–1742 dla rodziny Bielińskich. Autorem projektu architektonicznego, utrzymanego w modnej ówcześnie konwencji francuskiej między dziedzińcem a ogrodem, był Józef Fontana.

Muzeum w Kozłówce - atrakcje turystyczneMuzeum Zamojskich w Kozłówce

fot. mat. prasowe

W roku 1799 obiekt przeszedł na własność XI ordynata zamojskiego, Aleksandra. Najważniejszą postacią w historii pałacu w Kozłówce nie jest jego pierwszy właściciel, ale jego krewniak, Konstanty Zamoyski (1846–1923). To dzięki jego staraniom, na przełomie XIX i XX wieku, zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce został rozbudowany i przekształcony w rodową rezydencję reprezentacyjną.

W takim kształcie Kozłówka przetrwała do dziś. W roku 1903 majątek kozłowiecki uzyskał status ordynacji. Rodzina Zamoyskich mieszkała w Kozłówce do roku 1944. Z obawy przez zbliżającym się frontem ostatnia właścicielka majątku, Jadwiga Zamoyska wraz z dziećmi wyjechała do Warszawy. Do stolicy zostały też przewiezione najcenniejsze dzieła sztuki, które przepadły w powstaniu warszawskim.

W listopadzie 1944 roku pałac w Kozłówce został przekształcony w pierwsze muzeum na ziemiach wyzwolonych. Pozostałe budynki zespołu (oficyny) zostały zajęte na potrzeby szkoły oraz ochronki – późniejszego domu dziecka. W roku 1955 Muzeum kozłowieckie przekształcono w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ponownie pałacowe wnętrza można było zwiedzać od roku 1977. W roku 1992 nazwa Muzeum została zmieniona na obecną, czyli Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych polskich muzeów-rezydencji. Wchodząc na teren pałacu przez bramę główną z herbem rodu Zamoyskich („Jelita”) poddajemy się urokowi miejsca. Wrażenie świetności tego zabytku potęguje oryginalny wystrój pałacowych pomieszczeń z przełomu XIX i XX wieku. To kolekcja rzemiosła artystycznego (meble, porcelana, tkaniny), ale także malarstwa i rzeźby. Wszystkie sale pałacu urządzono z dbałością o szczegóły. Turyści mogą zajrzeć m. in. do Gabinetu Hrabiego Konstantego Zamoyskiego, Sypialni Hrabiny, Salonu Czerwonego, a także Łazienki, Jadalni i Biblioteki. Dodatkowo zwiedzający Muzeum mają do dyspozycji Kaplicę, budynek Teatralni z wystawami czasowymi, Powozownię oraz jedyną w Polsce Galerię Sztuki Realizmu Socjalistycznego. Chwilę relaksu zapewnia pałacowy park m.in. z pomnikowymi dębami i wiązami, rozarium czy też plac zabaw dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją Muzeum są bażanty oraz pawie. Te ostatnie można spotkać dumnie kroczące alejkami.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest czynne od połowy marca do ostatnich dni listopada. 

www.muzeumzaoyskich.pl

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi ...

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1856/muzeum-w-kozlowce-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/