Malmo

Malmo – atrakcje turystyczne

Malmo to średniej wielkości miasto i port w południowej Szwecji , na półwyspie Scania nad Sundem. Po drugiej stronie cieśniny leży Dania. Malmo obecnie liczy sobie około 300 tysięcy mieszkańców i zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości w Szwecji. Jest to również ważne centrum handlu znane ze swoich dwóch portów, a także centrum nauki i szkolnictwa.

Historia

Początki Malmo sięgają 1270 roku, kiedy to ówczesna osada nosiła trzy różne nazwy: Malmhauger, Malmöi, Malmöghe. W każdej z nich występuje słowo „malm” oznaczające piach albo żwir. Osada stanowiła doskonałe miejsce do połowów, a jej położenie sprzyjało eksportowi ryb, zwłaszcza solonych śledzi. Łowiska były bardzo bogate, co zapewniało dodatkowy element szybkiego rozwoju. Rocznie eksportowano około 30 000 beczek tych ryb. Rozwojowi sprzyjała też przynależność do Hanzy. W tym czasie miasto pozostawało pod zarządem Danii. W 1436 roku otrzymało prawa miejskie i własny herb, który niemalże w niezmienionej postaci przetrwał do dziś. W 1658 roku po negocjacjach pokojowych kończących wojnę duńsko-szwedzką Malmo przeszło pod zarząd Szwecji. Miasto nie uniknęło XVII-wiecznej epidemii, ale już kilkadziesiąt lat później zmodernizowano port i od tego czasu jego świetność ciągle rośnie.

Malmo stare i nowe

Malmo jest miastem nietypowym. Pomimo 1000-letniej historii trudno zlokalizować jednoznaczne pozostałości dawnej osady. Nie ma tu, jak w większości starych miast, typowej Starówki. Zabytki stoją pojedynczo w całym mieście i trzeba się nachodzić, żeby je wszystkie zobaczyć. Drugą istotną cechą miasta jest jego wielonarodowość. Powstało tu wiele osiedli emigrantów, które są odrębne kulturowo od całości miasta. Poza tym Malmo postawiło na nowoczesność i coraz więcej domów czy inwestycji o tym świadczy. Szczególnie istotne są tu instytuty badawcze i szkoły. Jest tu też wiele innych elementów, począwszy od pięknych parków i plaż, poprzez bardzo bogate zaplecze gastronomiczne i szereg atrakcji kulturalnych.

Architektura nowoczesna

Symbolem starego miasta jest przede wszystkim Rådhuset czyli miejski ratusz. Symbolem nowego miasta jest mieszkalny wieżowiec – Turning Torso. Inne nowoczesne projekty, to przede wszystkim dzielnica Hyllie połączona z miastem 6-kilometrowym tunelem. W mieście powstała już nowoczesna Malmo Arena, czyli współczesny obiekt sportowy. Wciąż rozbudowuje się dzielnica portowa Västra hamnen, w której powstają między innymi zabudowania mieszkalne. W trakcie realizacji jest kompleks handlowy Emporia, a także zabudowa rejonów zaniedbanych. Szczególnym zaś obiektem, którego nie można w żaden sposób pominąć będąc w Malmo jest Most Oresund, jedyna taka konstrukcja w Europie. Ma on aż 8 km długości i sięga około 70 m nad wodę. Łączy duńską wyspę Zelandię ze Szwecją. Przejazd mostem jest niezapomnianym przeżyciem.

Zabytki

Najbardziej charakterystycznym obiektem zabytkowym w Malmo jest Ratusz zbudowany w XV wieku a przebudowywany przez najbliższych 200 lat. Stoi on przy najstarszym w Malmo placu Stortorget. Jedynym starym obiektem sakralnym jest zbudowany z czerwonej cegły Sankt Petri kyrka, czyli kościół św Piotra, najstarszy obiekt w mieście. Pozostałe zabytki, to przeważnie budynki z tak charakterystycznego dla niemieckiej zabudowy muru pruskiego, oraz kilka innych XVI-wiecznych domów mieszczańskich. Najbardziej charakterystyczne dla Malmo są Flengsburska huset – magazyn kupiecki, Faxeska gården, Ekströmska huset, Hedmanska gården – domy mieszczańskie oraz cały kwartał składający się z 19 budowli: Kwartał Świętej Gertrudy. Jest tu również najstarsza w mieście XVI-wieczna apteka Apoteket Lejonet oraz nieco młodsza rezydencja wojewody: Residenset.

Kultura

Malmo pomimo swojego długiego rodowodu stawia na współczesność. Turystów bardziej przyciągają tu nowoczesne zabudowania, fantastyczny most w chmurach i piękne plaże niż klasyczne zabytki. Miasto stawia też na rozwój kultury, a szczególną imprezą jest tu Malmöfestivalen czyli festyn miejski, trwający non stop 8 dni i nocy pod koniec sierpnia. Na festynie króluje dobra kuchnia, jeszcze lepsza muzyka i sport. Wszystkie imprezy są bezpłatne a odbywają się w wielu rejonach miasta, na wyznaczonych scenach. Można tu posłuchać każdego rodzaju muzyki, pooglądać żonglerów, spróbować różnych regionalnych kuchni. Finał to oczywiście tradycyjny pokaz ogni sztucznych. Poza festiwalem w Malmo jest też galeria sztuki Konsthallen, teatry i opera. Dużym uznaniem cieszą się kluby, ale cechą szczególną miasta jest działalność artystyczna wprost na ulicy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(31) "Miasto i port w Szwecji - Malmo" ["meta_title"]=> string(94) "Malmo - miasto w Szwecji, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, Szwecja, podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(15) "Malmö, Szwecja" ["lat"]=> float(55.60498100000000221143636736087501049041748046875) ["lng"]=> float(13.0038219999999995479811332188546657562255859375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJ_5HEdKUFU0YR5YhIvd8FqdM" ["name"]=> string(5) "Malmo" ["city"]=> string(5) "Malmo" ["state"]=> string(6) "Skania" ["country"]=> string(7) "Szwecja" ["country_short"]=> string(2) "SE" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "SZW" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Miasto i port w Szwecji - Malmo

meta_title: Malmo - miasto w Szwecji, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, Szwecja, podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Malmo - miasto w Szwecji, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, Szwecja, podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: