Spring Moon over Stockholm

Sztokholm – miasto, które łączą 53 mosty

Sztokholm - największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Położone w środkowej części kraju na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Te uwarunkowania sprawiły, że miasto bywa nazywane Wenecją Północy. Ze 188 km² powierzchni miasta jedną trzecią stanowi teren zabudowany, pozostałe woda, lasy i parki. Od 1996 r. miasto jest podzielone na 18 dystryktów z własnymi władzami samorządowymi. Z powodu położenia na północy Europy, klimat Sztokholmu jest mocno zróżnicowany, w zależności od pory roku. Lata są ciepłe (nawet do 36oC), a zimy mroźne (do -32oC).

Historia Sztokholmu
Początki miasta jak większości europejskich metropolii sięgają XIII wieku, a zaczęło sie od tradycyjnej niewielkiej rybackiej osady. Dziś pozostałością po niej jest sztokholmskie Stare Miasto, czyli Gambla Stan. Szczególne znaczenie rybacko-łowieckie nadawało osadzie położenie pomiędzy Baltykiem a wielkim Jeziorem Mälaren. Z czasem doskonała trasa żeglugowa została wykorzystana równiez przez kupców. Dokładne początki samego miasta nie są dokładnie znane, choć jako tradycje uznaje się załozenie twierdzy Tre Kronor, która wprawdzie już dziś istnieje jedynie w legendach, ale na jej miejscu wznosi się Pałac Królewski. Sztokholm jako kolejny członek Hanzy szybko się rozwijał, zwłaszcza w sferze handlu i nie przeszkadzało mu to, że był stosunkowo małym miastem. W XIV wieku zapanowali tu Duńczycy i dopiero XVII wiek i wielki pożar spowodowały, że Sztokholm zaczął się przebudowywać i unowocześniać. Wzrosła znacznie liczba ludności a masto zapanowało na Bałtyku. Wielka świetność przeminęła po III wojnie północnej a zastój trwał do rewolucji przemysłowej.

Zabytki Sztokholmu

Początki miasta jak większości europejskich metropolii sięgają XIII wieku, a zaczęło sie od tradycyjnej niewielkiej rybackiej osady, leżącej w kluczowym punkcie cieśniny Norrstrom, na której od XI w. istniały umocnienia obronne strzegące m.in. szlaku do Sigtuny.  Dziś pozostałością po niej jest sztokholmskie Stare Miasto, czyli Gambla Stan. Szczególne znaczenie rybacko-łowieckie nadawało osadzie położenie pomiędzy Bałtykiem a wielkim Jeziorem Mälaren. Z czasem doskonała trasa żeglugowa została wykorzystana również przez kupców. Dokładne początki samego miasta nie są dokładnie znane, choć jako tradycje uznaje się założenie twierdzy Tre Kronor, która wprawdzie już dziś istnieje jedynie w legendach, ale na jej miejscu wznosi się Pałac Królewski.  Tre Konor powstał w końcu XII w., a w połowie XIII w. został rozbudowany przez Birgera Jarla, z którego działalnością wiążą się początki miasta. Sztokholm, jako kolejny członek Hanzy szybko się rozwijał, zwłaszcza w sferze handlu i nie przeszkadzało mu to, że był stosunkowo małym miastem. W XIII w. stał się jedną z rezydencji królewskich oraz głównym portem wywozowym (futra, rudy żelaza i miedzi, ryby, masło) i wwozowym Szwecji (tkaniny, sól). Ważnym partnerem handlowym miasta oprócz Lubeki (miasto w północnych Niemczech, główny ośrodek Ligii Hanzeatyckiej, do której należał Sztokholm) był Gdańsk. W ogóle dużą rolę w Sztokholmie odgrywali mieszczanie niemieccy, którzy od około 1350 r. do 1471 r. obsadzali połowę miejsc w radzie miasta. Od końca XIV w. miasto jest uważane za stolicę Szwecji; w tym czasie było wielokrotnie oblegane (szczególnie w okresie walk duńsko-szwedzkich). We wrześniu 1520 r. Sztokholm poddał się Chrystianowi II (królowi Danii i Norwegii), a w czerwcu 1523 r. Gustawowi I Wazie. W historii miasta na stałe zapisała się, tzw. sztokholmska krwawa łaźnia 8 i 9 listopada 1520 r., czyli publiczna egzekucja około 80-90 osób wykonana na rynku w Sztokholmie po opanowaniu Szwecji przez króla Chrystiana II. Reakcją na mord stał się wybuch powstania (w styczniu 1521 r.), które wyniosło na tron Gustawa I Wazę. Odtąd miasto na stałe trafiło w ręce Szwedów. Od średniowiecza osadnictwo rozszerzało się poza granice Sztokholmu na obszary zwane malmar: na południe (Södermalm), na północ (Normalm, Östermalm, które w I połowie XVII w. zostały włączone do miasta.  

Miasto imprez kulturalnych

Sztokholm to miasto, które mnie zasypia. Od poniedziału do niedzieli 24 godziny na dobę stale się tu coś dzieje. Na co dzień odbywa się tu wiele koncertów, a muzyki można posłuchać w licznych klubach. Dla amatorów jedzenia i piwa znajdzie się wiele pubów i restauracji. Cyklicznie odbywa sie też wiele imprez kulturalnych, z których najważniejsze to Międzynarodowe Targi w Sztokholmie, Festiwal Tanga, Noc Walpurgii i Sztokholmski Festiwal Filmowy. Najciekawsza dla nas jest Noc Walpurgii, która odbywa się od stu lat na terenie stkansenu, a polega ona na śpiewach i tańcach oraz róznorodnych grach. Odprawiana jest na cześć zmarłych i duchów. Festiwal Tanga natomiast ma renomę najlepszego tego typu festiwalu na świecie. Z kolei w Targach bierze udział około 10 tys wystawców prezentując towary na około 60 ekspozycjach. Sztokholm to także miejsce działania Akademii Szwedzkiej – niezależnej organizacji skupiającej literatów, filologów i historyków. Dla tych, którzy mają dość gwaru i imprez zawsze pozostają jeszcze ogromne tereny zielone i zachęta w postaci swobodnego zachowania Szwedów, którzy rozkładają się na trawie i delektują chwila spokoju na łonie natury.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(31) "Atrakcje turystyczne w Szwecji " ["meta_title"]=> string(54) "Szwecja atrakcje Szwecji - Sztokholm - ciekawe miejsca" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(18) "Sztokholm, Szwecja" ["lat"]=> float(59.3293234999999867795850150287151336669921875) ["lng"]=> float(18.06858079999999944220689940266311168670654296875) ["zoom"]=> int(6) ["place_id"]=> string(27) "ChIJywtkGTF2X0YRZnedZ9MnDag" ["name"]=> string(9) "Sztokholm" ["city"]=> string(9) "Sztokholm" ["state"]=> string(9) "Sztokholm" ["country"]=> string(7) "Szwecja" ["country_short"]=> string(2) "SE" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "SZW" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne w Szwecji

meta_title: Szwecja atrakcje Szwecji - Sztokholm - ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szwecja atrakcje Szwecji - Sztokholm - ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: