Szeged

Segedyn – turystyczne miasto Węgier

Po węgiersku Szeged, po polsku Segedyn, to jedno z największych miast Węgier, położone nad rzeką Cisą, w południowej części kraju. Liczy około 170 tysiecy mieszkańców. Ze względu na położenie geograficzne i dużą liczbę słonecznych godzin rocznie Szeged określany jest też jako "Miasto słońca". Szeged uważane jest za stolicę południowej części Wielkiej Niziny, stanowi jej centrum kulturalne, oświatowe i ekonomiczne.

Historia

Tereny obecnych Węgier, to jedne z najwcześniej zasiedlonych rejonów Europy. Pierwsze ślady archeologiczne wskazują jeszcze na starożytność. Przypuszcza się nawet, że na obecnym terytorium Szegedu kiedyś gościł sam wódz Hunów Attyla. Jako Szeged miasto wystąpiło dopiero w XII wieku będąc wówczas dośc znaczącym skupiskiem ludzkim. Jednak kolejne lata przyniosły nękania Mongołów, mordy ludności miejscowej i upadek miasta. Dopiero XIV wiek pozwolił na odbudowę. Spore zasługi połozył w tej dziedzinie Ludwik Węgierski, rozbudowując i rozwijając Szeged gospodarczo. Kolejny władca Zygmunt Luksemburski był inicjatorem budowy murów obronnych. Od połowy XV wieku Szeged posiada prawa miejskie. Kolejne 150 lat to okres dośc burzliwy, związany z tureckimi najazdami, wyzwoleniem i przywróceniem praw wolnego miasta. Od XVIII wieku do dziś miasto sukcesywnie się rozwija.

Zabytki

Najważniejszym zabytkiem Szagadu i zarazem symbolem jest Kościół Wotywny Dom Templom. Kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, a jego charakterystyczne dwie wieże górują dziś nad całym miastem. Cała świątynia mierzy ponad 81m długości i 51 szerokości, a szczyty wież sięgają 93 m wysokości. Kościół wzniesiono w stylu neoromańskim, a jego charakterystyczne dwie wieże górują dziś nad całym miastem. Cała świątynia mierzy ponad 81m długości i 51 szerokości, a szczyty wież sięgają 93 m wysokości. Kościół został wybudowany z inicjatywy mieszkańców w podziękowaniu za ocalenie z wielkiej powodzi pod koniec XIX wieku.Tuż przy kościele wznosi się trzecia wieża – wieża świętego Demetriusa, która jest pozostałością po XIII wiecznej świątyni. Aby wybudowac kościół wyburzono wiele domów starówki, dzieki czemu powstał Plac Dom o powierzchni 12 tys m2. Na południe od Placu Katedralnego znajduje się niewielki plac Męczenników spod Arad (Aradi Vértanúk), przy którym stoi Brama Bohaterów (Hösök Kapuja). Ratusz Miejski wybudowany jest przy palcu Széchenyi’ego (Széchenyi tér), stanowiącego w rzeczywistości niewielki park w samym centrum Szeged. Spacerując w cieniu go drzew podziwiać można rzeźby ustawione na niewielkich wolnych przestrzeniach, otoczonych klombami kwiatów. Budynek samego Ratusza Miejskiego od razu przyciąga uwagę turystów.

Muzea

Muzeum Ferenca Móry położone jest tu przy nabrzeży Cisy, w pięknym neoklasycznym budynku z 1896r., jednak jego historia sięga roku 1879 – roku wielkiej powodzi.Muzeum było wielokrotnie przebudowywane, a zbiory przenoszone. Obecnie najciekawszymi wystawami są zbiory malarstwa związanego z regionem Wielkiej Niziny (szczególnie monumentalne płótno obrazujące powódź z 1879r.) oraz niewielka, za to niezwykle bogata w eksponaty ekspozycja „Nazywali siebie Awarami” – obrazująca życie pierwszych plemion zamieszkujących okolice miasta. Poza wspomnianym muzeum w Szegedzie jest jeszcze kilka innych tego typu obiektów. Muzeum „Czarny Dom” prezentuje kolekcję etnograficzną regionu z końca XIX wieku. Można tu tez znaleźć kilka wystaw artystycznych, Wiatrak, Muzeum Histroii Teatru, Muzeum Papryki.

Uniwersytet

Główna siedziba Uniwersytetu Szegedzkiego mieści się przy placu Dugonics (Dugonics tér). Jego ozdobą jest piękna Fontanna Muzyczna, wokół której licznie gromadzą się studenci między kolejnymi zajęciami. Uczelnia tytułem zadośćuczynienia nosi imię poety Józsefa Attili (1905-1937), który został usunięty z uniwersytetu w 1924 r. za wiersz rozpoczynający się od słów. „Nie mam matki, nie mam ojca, nie mam boga i nie mam ojczyzny”, a dalej: „z czystym sercem będę podpalał i rabował, a jeśli będzie trzeba, strzelał”. Szeged jest w ogóle miastem uniwersyteckim, a dzięki dużej ilości młodych ludzi kwitnie tu zarówno kultura, jak i życie towarzyskie.

Inne atrakcje

Wartościowym miejscem w mieście jest dzielnica Żydowska. Przede wszystkim można tu znaleźć kilka przepięknych obiektów sakralnych. Najwazniejsza jest z pewnoscią Nowa Synagoga, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie i najpiękniejsza na Węgrzech. jest ona niezwykle barwna, bogata w symbole i bajeczne detale. Kilka kroków dalej, przy ulicy Hajnóczy 12 stoi zbudowana w stylu romantycznym synagoga ortodoksyjna (volt ortodox zsinagóga), w której od czasu do czasu odbywają się spektakle alternatywne, m.in. w ramach letniego festiwalu Thealter.Bardziej współczesna jest dzielnica rekreacyjno-mieszkalna Ujszeged. U wylotu mostu Śródmiejskiego (Belvárosi híd) rozciąga się Népliget (park Ludowy) z amfiteatrem, kortami tenisowymi, ogródkami piwnymi i wesołym miasteczkiem. Na północ od placu, wzdłuż ulicy Közép kikötő ciągną się zielone tereny z kąpieliskami termalnymi Termálfürdő, Ligetfürdő oraz pięknymi nadrzecznymi plażami.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(28) "Atrakcje turystyczne Węgier" ["meta_title"]=> string(95) "Szeged - atrakcje turystyczne Węgier, ciekawe miejsca, miasto węgierskie, Segedyn, Veturo.pl " ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "lovetotravel.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.36962797811410297299516969360411167144775390625) ["lng"]=> float(19.28985580532989985158565104939043521881103515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WEG" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Węgier

meta_title: Szeged - atrakcje turystyczne Węgier, ciekawe miejsca, miasto węgierskie, Segedyn, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: lovetotravel.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szeged - atrakcje turystyczne Węgier, ciekawe miejsca, miasto węgierskie, Segedyn, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: lovetotravel.pl

meta_desc: