google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park krajobrazowy Altmühltal — skalne wieże i magiczna rzeka

W samym sercu Bawarii leży park krajobrazowy Altmühltal. To jeden z największych parków w Niemczech zajmujący powierzchnię 3000 km². Charakter tego malowniczego nadrzecznego krajobrazu tworzą osobliwe formacje skalne i łąki porośnięte jałowcem.

Park krajobrazowy Altmühltal — skalne wieże i magiczna rzekaAltmühltal

fot. Allie_Caulfield via Flickr

Park krajobrazowy Dolina Altmühl to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu na przykład liczący 166 kilometrów szlak rowerowy przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi, prawdziwy klasyk wśród niemieckich szlaków rowerowych. Również na malowniczych szlakach pieszych, np. szlaku widokowym Altmühltal-Panoramaweg, który w 2012 roku otrzymał tytuł najpopularniejszego niemieckiego szlaku pieszego, można podziwiać unikalny krajobraz parku. A może masz ochotę na spływ kajakowy? Wijąca się spokojnie Altmühl to idealna rzeka na spływ, czyli doskonałą formę wypoczynku w upalne lato.

Miłośnicy kultury również znajdą tu coś dla siebie. Mogą zwiedzać wspaniałe pałace, zamki, kościoły i klasztory. Fascynujące są również liczne ślady kultury rzymskiej wzdłuż wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO-Welterbe limesu: dwory, zamki i wieże strażnicze zostały odrestaurowane lub odbudowane w takiej formie, w jakiej stały niegdyś przy dawnym murze granicznym Cesarstwa Rzymskiego. W jeszcze bardziej zamierzchłą historię regionu porywają kamieniołomy i muzea skamieniałości: można tu oglądać skarby kopalne z dawnego morza jurajskiego, między innymi praptaka Archeopteryxa, znalezionego jedynie w dolinie Altmühl.

Szczególną harmonię natury i kultury stanowi przełom Dunaju. Ten imponujący spektakl natury, który jest jedną ze 100 najpiękniejszych atrakcji geologicznych Bawarii, najlepiej jest podziwiać z pokładu statku. Statki turystyczne kursują do klasztoru Weltenburg z najstarszym na świecie przyklasztornym browarem.

https://veturo.pl/article/1891/park_krajobrazowy_altmuhltal_ciekawe_miejsca_atrakcje_turystyczne/