google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Aktywnie w Chorwacji

Atrakcje turystyczne Chorwacji

Współczesne, coraz bardziej powszechne na całym świecie kierunki racjonalnego wypoczynku psychofizycznego, określają i wytyczają odbiegające od naszych stereotypów, wyzwania. Zanika już model wczasów w mozolnie i zapobiegliwie wygrzebanych grajdołach na polskich plażach od Krynicy do Świnoujścia, wypełnionych nieruchawymi osobnikami obojga płci z widoczną nadwagą, zanikiem mięśni. Turystyka to obok kąpieli i plażowania, codzienne, niemalże „obowiązkowe”, uczestnictwo w atrakcyjnych wycieczkach, sportach rekreacyjnych, turystyce przygodowej-survivalu, codzienne obcowanie z przyrodą, krajobrazem, historią, architekturą, folklorem.

Aktywnie w ChorwacjiGreen Cave

fot. Yacht Rent via Flickr

Warunki

Chorwacja jak mało który kraj świata tworzy warunki dla racjonalnego, aktywnego wypoczynku. Wyrazem tego jest m.inn.: dynamicznie rozbudowywana sieć autostrad i dróg, szlaków turystycznych, ośrodków informacji turystycznej, świetnie wyposażonych ośrodków sportowych, wypożyczalni sprzętu sportowego i turystycznego, ustawiczne dokształcanie kadry instruktorów i animatorów sportu i rekreacji.

 

Turystyka aktywna

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że Chorwacja to jeden z nielicznych na świecie krajów, wymarzony do uprawiania wszelkich odmian turystyki aktywnej, przygodowej w warunkach nieskażonego środowiska. Chorwacja jest bowiem przykładem jak mądra od kilkudziesięciu lat polityka władz centralnych i terenowych, wsparta zrozumieniem i aktywnością społeczności lokalnych, dała niezwykłe w skali świata efekty w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Zostało to docenione przez stowarzyszenie „Europejski Projekt Niebieska Flaga” oraz sekcję ekologiczną UNESCO poprzez przyznanie Chorwacji tytułu Kraju Turystyki Ekologicznej.

 

Kąpieliska

W 2004 roku międzynarodowy zespół, pod kierunkiem ADAC zbadał 10-krotnie 800 plaż i kąpielisk Adriatyku chorwackiego przyznając im „Niebieskie Flagi”, symbol pierwszej klasy czystości.

 

Żeglarstwo

Chorwackie wybrzeże zapewnia doskonałe warunki do żeglugi, ma wiele naturalnych portów i przystani, z związku z tym jest to prawdziwy raj dla amatorów tego sportu. Doświadczeni żeglarze mogą popłynąć w rejs wynajętym jachtem lub katamaranem. W Chorwacji działa około 80 oficjalnie zarejestrowanych stowarzyszeń, prowadzących usługi czarterowe, dysponującymi ponad 1400 jednostkami pływającymi, które przeznaczone są do wynajęcia.

 

Windsurfing

Niemal we wszystkich miejscowościach nadmorskich można wypożyczać deski z żaglami i zapisać się na kurs windsurfingu. Doskonałym miejscem w Chorwacji jest Bol na wyspie Brac. Najlepszy czas do pływania na desce to koniec maja i początek czerwca oraz koniec lipca i początek sierpnia.

 

Wspinaczka i wycieczki górskie

Miłośnicy tego sportu znajdą wiele skał w różnych częściach kraju idealnie nadających się do wspinania. Park Narodowy Paklenica ma ponad 400 szlaków, odpowiednich dla każdego poziomu umiejętności. W okolicach Baski, na wyspie Krk i w Breli na wybrzeżu dalmatyńskim, w pobliżu Makarskiej, w ciepły dzień można połączyć górską wspinaczkę z kąpielą w morzu.

 

Nurkowanie

Nurkowanie w Chorwacji jest dozwolone tylko i wyłącznie posiadając zezwolenie wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy. Podziwianie podwodnego świata z pomocą maski i rurki, czyli snorkling, w Chorwacji nie wymaga pozwolenia. Jednakże są miejsca, gdzie wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia - parki narodowe Kornati i Mljet, wyspy Palagruza i Jabuka - albo nawet jest całkowicie zabronione. Dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna głębokość nurkowania, wynosząca 40 metrów, ponadto miejsce nurkowania musi być oznaczone bojką (w nocy - świecącą). Niezgodne z prawem jest wyciąganie jakichkolwiek przedmiotów z dnia morskiego, a także rzadkich przedstawicieli flory i fauny.

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1898/aktywnie_w_chorwacji_atrakcje_turystyczne_ciekawe_miejsca_veturo/