Wyspa Ciovo

Wyspa Ciovo – Chorwacja

Chorwacja jest krajem, który z jednej strony kojarzy się nam z niepokojami politycznymi i trudną sytuacją tamtejszej ludności, a z drugiej z egzotycznymi plenerami, ciepłym morzem, nurkowaniem i egzotyczną roślinnością. Jeszcze bardziej egzotyczne są chorwackie wyspy, w tym jedna z najpiękniejszych – Wyspa Ciovo.

Położenie

Wyspa Ciovo leży w środkowej Dalmacji. Najbliższym miastem na stałym lądzie jest Trogir, z którym wyspa łączy się za pomocą ruchomego mostu. Administracyjnie wyspa podzielona jest pomiędzy trzy obszary Split, Trogir i Okrug. Ogólna powierzchnia wyspy to 28,8km2. na jej terenie znajduje się kilka niewielkich miejscowości, takich jak: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Zedno, Ćiovo. Wyspa została zasiedlona w starożytności przez Rzymian. W czasie XV i XV wieku ukrywali się tutaj przed najazdem tureckim okoliczni mieszkańcy.

Zabytki – kościoły

Jednym z najciekawszych zabytków wyspy jest kościół Gospe od Prizidnica z pustelniczymi budynkami wybudowany w 1546 roku, położony wśród wzgórz na południowo-wschodniej stronie wyspy. W centrum wyspy leży wieś Zedno. Znajduje się w niej kościół św. Mavra na polu, wokół którego gromadzili się pustelnicy oraz w samym centrum wsi drugi kościół św. Ivana Trogirskiego. W obrębie Splitu leży kolejna wieś Slatine. Okrug Gornji i Okrug Donji dawniej wchodziły w skład Trogiru a obecnie stanowią samodzielną gminę. Można tam odwiedzić kościoły św. Tudora i św. Karla Boromejskiego z XVIII wieku. Kilka zabytkowych kościołów jest też w samej miejscowości Ciovo, będącej stolicą wyspy. Najważniejszy i najciekawszy jest zapewne klasztor franciszkański św. Ante, który zachował wygląd z XVII wieku. W klasztorze znajduje się korona z XIV wieku wykonana z pozłacanego srebra ozdobiona kamieniami szlachetnymi, posąg św. Magdaleny oraz cenne obrazy.

Inne atrakcje

Wyspa Ciovo stanowi specyficzne przedłużenie Trogiru – znanej miejscowości rekreacyjnej i chyba dlatego są tu szerokie możliwości wypoczynku, rekreacji, kąpieli oraz zwiedzania licznych zabytków historycznych. Sama wyspa to także fantastyczna tropikalna roślinność śródziemnomorska oraz wiele okolicznych niewielkich wysepek. Wiele z nich, w tym również sama Ciovo obfituje w piękne plaże, miejsca do kąpieli i nurkowania, a także jest punktem wypadowym na wycieczki po Dalmacji.

Miejscowości

Każda z miejscowości na wyspie posiada swój niepowtarzalny urok. Arbanija to niewielka osada turystyczna o ciepłym klimacie, zaledwie 4 km od samego Trogiru, znana z pięknych plaż, bogatego, zalesionego wybrzeża i wielu małych wysepek. Miejscowość jest cicha i spokojna, a na turystów czekają restauracje i kawiarenki. Podobna jest też osada Businci z plażą Milicevo dla aktywnych. Z kolei Slatine to mała rybacka i turystyczna osada położona w północno-wschodniej części wyspy. Jest tu jeszcze kilka innych niewielkich osad, nastawionych na turystów, cichych, z kawiarenkami dla szukających ciszy i szkołami nurkowania dla aktywnych.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(30) "Atrakcje turystyczne Chorwacji" ["meta_title"]=> string(115) "Wyspa Ciovo - Chorwacja, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, zwiedzanie Chorwacji, co warto zobaczyć, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "lovetotravel.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(44.0660995143638984927747515030205249786376953125) ["lng"]=> float(14.98229920655889912950442521832883358001708984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "HRV" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Chorwacji

meta_title: Wyspa Ciovo - Chorwacja, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, zwiedzanie Chorwacji, co warto zobaczyć, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: lovetotravel.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wyspa Ciovo - Chorwacja, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, zwiedzanie Chorwacji, co warto zobaczyć, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: lovetotravel.pl

meta_desc: