google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wyspa Ciovo - Chorwacja

Atrakcje turystyczne Chorwacji

Chorwacja jest krajem, który z jednej strony kojarzy się nam z niepokojami politycznymi i trudną sytuacją tamtejszej ludności, a z drugiej z egzotycznymi plenerami, ciepłym morzem, nurkowaniem i egzotyczną roślinnością. Jeszcze bardziej egzotyczne są chorwackie wyspy, w tym jedna z najpiękniejszych – Wyspa Ciovo.

Wyspa Ciovo - ChorwacjaWyspa Ciovo

fot. Remus Pereni via Flickr

Położenie

Wyspa Ciovo leży w środkowej Dalmacji. Najbliższym miastem na stałym lądzie jest Trogir, z którym wyspa łączy się za pomocą ruchomego mostu. Administracyjnie wyspa podzielona jest pomiędzy trzy obszary Split, Trogir i Okrug. Ogólna powierzchnia wyspy to 28,8km2. na jej terenie znajduje się kilka niewielkich miejscowości, takich jak: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Zedno, Ćiovo. Wyspa została zasiedlona w starożytności przez Rzymian. W czasie XV i XV wieku ukrywali się tutaj przed najazdem tureckim okoliczni mieszkańcy.

Zabytki - kościoły

Jednym z najciekawszych zabytków wyspy jest kościół Gospe od Prizidnica z pustelniczymi budynkami wybudowany w 1546 roku, położony wśród wzgórz na południowo-wschodniej stronie wyspy. W centrum wyspy leży wieś Zedno. Znajduje się w niej kościół św. Mavra na polu, wokół którego gromadzili się pustelnicy oraz w samym centrum wsi drugi kościół św. Ivana Trogirskiego. W obrębie Splitu leży kolejna wieś Slatine. Okrug Gornji i Okrug Donji dawniej wchodziły w skład Trogiru a obecnie stanowią samodzielną gminę. Można tam odwiedzić kościoły św. Tudora i św. Karla Boromejskiego z XVIII wieku. Kilka zabytkowych kościołów jest też w samej miejscowości Ciovo, będącej stolicą wyspy. Najważniejszy i najciekawszy jest zapewne klasztor franciszkański św. Ante, który zachował wygląd z XVII wieku. W klasztorze znajduje się korona z XIV wieku wykonana z pozłacanego srebra ozdobiona kamieniami szlachetnymi, posąg św. Magdaleny oraz cenne obrazy.

Inne atrakcje

Wyspa Ciovo stanowi specyficzne przedłużenie Trogiru – znanej miejscowości rekreacyjnej i chyba dlatego są tu szerokie możliwości wypoczynku, rekreacji, kąpieli oraz zwiedzania licznych zabytków historycznych. Sama wyspa to także fantastyczna tropikalna roślinność śródziemnomorska oraz wiele okolicznych niewielkich wysepek. Wiele z nich, w tym również sama Ciovo obfituje w piękne plaże, miejsca do kąpieli i nurkowania, a także jest punktem wypadowym na wycieczki po Dalmacji.

 

Miejscowości

Każda z miejscowości na wyspie posiada swój niepowtarzalny urok. Arbanija to niewielka osada turystyczna o ciepłym klimacie, zaledwie 4 km od samego Trogiru, znana z pięknych plaż, bogatego, zalesionego wybrzeża i wielu małych wysepek. Miejscowość jest cicha i spokojna, a na turystów czekają restauracje i kawiarenki. Podobna jest też osada Businci z plażą Milicevo dla aktywnych. Z kolei Slatine to mała rybacka i turystyczna osada położona w północno-wschodniej części wyspy. Jest tu jeszcze kilka innych niewielkich osad, nastawionych na turystów, cichych, z kawiarenkami dla szukających ciszy i szkołami nurkowania dla aktywnych.

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1899/wyspa_ciovo_chorwacja_ciekawe_miejsca_atrakcje_turystyczne/