Kubańczyk z cygarem

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara (inaczej cygara hawańskie) uważane są za najlepsze na świecie, a wpływa na to: dogodny klimat do uprawy tytoniu, duża wilgotność powietrza i nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza, żyzna gleba idealna do uprawy najlepszych odmian tej rośliny oraz doświadczeni w wyrobie cygar torcedore. Sztuka uprawy tytoniu na Kubie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, plantatorów cechuje wysoki profesjonalizm i znawstwo wszystkich tajników. To wszystko sprawia, że cygara kubańskie stanowią klasę samą w sobie i są ogromnie cenione przez koneserów.

Historia

Historia cygar i tradycja palenia tytoniu wywodzi się z kultury Indian amerykańskich i starożytnych Majów. Odkrywcy Kuby dotarłszy na wyspę zastali Indian palących tytoń zawinięty w liście kukurydzy, bardzo szybko przejęli ten zwyczaj. Początkowo cygara produkowano wyłącznie w Hiszpanii, dopiero w 1821 r. Kuba otrzymała zezwolenie na samodzielny wyrób własnych cygar. Od tego czasu narodziła się legenda kubańskich cygar, która żyje do dziś. Proces wytwarzania cygar wymaga niezwykłej dokładności i koncentracji. Aby zostać torcedore należy przejść pięcioletnie szkolenie, potem pracuje się przy małym stoliczku, gdzie przez cały dzień trzeba zwinąć 100 cygar. To trudny i bardzo męczący zawód, ale niektórzy są artystami w swym fachu i to im poleca się wykonanie cygar z najcenniejszych liści. Wśród cenionych torcedores wymienić można pracującą w fabryce El Laguito Normę Fernandez z rąk, której wyszła najdroższa na świecie, limitowana partia cygar o nazwie Cohiba Behike, gdzie jedna sztuka kosztuje 440 dolarów.

Elementy cygara

Cygaro kubańskie składa się z trzech elementów: wkładki, zwijacza i pokrywy. A każdy z nich wymaga zastosowania innego gatunku tytoniu. Najistotniejszą częścią jest wkładka, będąca trzonem cygara, która zawiera długie, zwinięte liście, poprzez co cygaro pali się równomiernie, a jego smak podczas palenia jest cały czas taki sam. Zwijacz jest specjalnie dobranym liściem, który utrzymuje cygaro w całości, co ma wpływ na szybkość palenia oraz jego smak. Pokrywa odpowiada za wygląd i ostateczny aromat cygara. Dopełnieniem tych trzech elementów jest główka, owinięta kapturkiem, czyli fragmentem liścia połączonym z korpusem cygara oraz zabezpieczającym go przed rozwinięciem się.

Uprawa tytoniu

Proces uprawy tytoniu rozpoczyna się już w trakcie selekcji nasion, które są dobierane zależnie od tego, na jaką część cygar będą przeznaczone. W pierwszej kolejności uprawia się sadzonki, umieszcza się je w ziemi, a po trzech miesiącach wyrasta z nich krzew tytoniowy.Najcenniejsze liście znajdują się na samym wierzchołku krzewu, to właśnie z nich wyrabia się najlepsze gatunki cygar. Po zbiorach liście suszy się, poddaje fermentacji w celu usunięcia nadmiaru nikotyny i amoniaku; następnie liście są mieszane oraz poddaje się je leżakowaniu. Znane marki cygar kubańskich to m.in. Cohiba – ulubiona marka Fidela Castro; Partagas marka licząca ponad 160 lat; H. Upmann powstała w 1844 r.; Montecristo; Romeo y Julieta – powstała w 1875 r., cechuje ją wysoka jakość i wyborny smak; Trinidad – rzadka marka produkowana na potrzeby Fidela Castro.

Dystrybucja

Sprzedaż cygar na Kubie opanowana jest przez czarny rynek, który oferuje podróbki znanych marek. Jedyną gwarancją posiadania oryginalnych cygar jest ich zakup w przyfabrycznym sklepie lub w hotelu. Jednak, aby wywieźć z kraju więcej niż 2 pudełka cygar trzeba przedstawić celnikowi kubańskiemu dowód zakupu, w przeciwnym razie mogą być one skonfiskowane.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(25) "Atrakcje turystyczne Kuby" ["meta_title"]=> string(105) "Kubańskie cygara - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, cygaro, Kuba, podróże, inspiracje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(21.963991470447300713431104668416082859039306640625) ["lng"]=> float(-79.54528837285209874607971869409084320068359375) ["zoom"]=> int(7) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CUB" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Kuby

meta_title: Kubańskie cygara - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, cygaro, Kuba, podróże, inspiracje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kubańskie cygara - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, cygaro, Kuba, podróże, inspiracje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: