google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kubańskie cygara

Atrakcje turystyczne Kuby

Kubańskie cygara (inaczej cygara hawańskie) uważane są za najlepsze na świecie, a wpływa na to: dogodny klimat do uprawy tytoniu, duża wilgotność powietrza i nasłonecznienie, wysoka temperatura powietrza, żyzna gleba idealna do uprawy najlepszych odmian tej rośliny oraz doświadczeni w wyrobie cygar torcedore. Sztuka uprawy tytoniu na Kubie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, plantatorów cechuje wysoki profesjonalizm i znawstwo wszystkich tajników. To wszystko sprawia, że cygara kubańskie stanowią klasę samą w sobie i są ogromnie cenione przez koneserów.

Kubańskie cygaraKubańczyk z cygarem

fot. Les Haines via Flickr

Historia

Historia cygar i tradycja palenia tytoniu wywodzi się z kultury Indian amerykańskich i starożytnych Majów. Odkrywcy Kuby dotarłszy na wyspę zastali Indian palących tytoń zawinięty w liście kukurydzy, bardzo szybko przejęli ten zwyczaj. Początkowo cygara produkowano wyłącznie w Hiszpanii, dopiero w 1821 r. Kuba otrzymała zezwolenie na samodzielny wyrób własnych cygar. Od tego czasu narodziła się legenda kubańskich cygar, która żyje do dziś. Proces wytwarzania cygar wymaga niezwykłej dokładności i koncentracji. Aby zostać torcedore należy przejść pięcioletnie szkolenie, potem pracuje się przy małym stoliczku, gdzie przez cały dzień trzeba zwinąć 100 cygar. To trudny i bardzo męczący zawód, ale niektórzy są artystami w swym fachu i to im poleca się wykonanie cygar z najcenniejszych liści. Wśród cenionych torcedores wymienić można pracującą w fabryce El Laguito Normę Fernandez z rąk, której wyszła najdroższa na świecie, limitowana partia cygar o nazwie Cohiba Behike, gdzie jedna sztuka kosztuje 440 dolarów.

Elementy cygara

Cygaro kubańskie składa się z trzech elementów: wkładki, zwijacza i pokrywy. A każdy z nich wymaga zastosowania innego gatunku tytoniu. Najistotniejszą częścią jest wkładka, będąca trzonem cygara, która zawiera długie, zwinięte liście, poprzez co cygaro pali się równomiernie, a jego smak podczas palenia jest cały czas taki sam. Zwijacz jest specjalnie dobranym liściem, który utrzymuje cygaro w całości, co ma wpływ na szybkość palenia oraz jego smak. Pokrywa odpowiada za wygląd i ostateczny aromat cygara. Dopełnieniem tych trzech elementów jest główka, owinięta kapturkiem, czyli fragmentem liścia połączonym z korpusem cygara oraz zabezpieczającym go przed rozwinięciem się.

Uprawa tytoniu

Proces uprawy tytoniu rozpoczyna się już w trakcie selekcji nasion, które są dobierane zależnie od tego, na jaką część cygar będą przeznaczone. W pierwszej kolejności uprawia się sadzonki, umieszcza się je w ziemi, a po trzech miesiącach wyrasta z nich krzew tytoniowy.Najcenniejsze liście znajdują się na samym wierzchołku krzewu, to właśnie z nich wyrabia się najlepsze gatunki cygar. Po zbiorach liście suszy się, poddaje fermentacji w celu usunięcia nadmiaru nikotyny i amoniaku; następnie liście są mieszane oraz poddaje się je leżakowaniu. Znane marki cygar kubańskich to m.in. Cohiba - ulubiona marka Fidela Castro; Partagas marka licząca ponad 160 lat; H. Upmann powstała w 1844 r.; Montecristo; Romeo y Julieta - powstała w 1875 r., cechuje ją wysoka jakość i wyborny smak; Trinidad – rzadka marka produkowana na potrzeby Fidela Castro.

Dystrybucja

Sprzedaż cygar na Kubie opanowana jest przez czarny rynek, który oferuje podróbki znanych marek. Jedyną gwarancją posiadania oryginalnych cygar jest ich zakup w przyfabrycznym sklepie lub w hotelu. Jednak, aby wywieźć z kraju więcej niż 2 pudełka cygar trzeba przedstawić celnikowi kubańskiemu dowód zakupu, w przeciwnym razie mogą być one skonfiskowane.

 

Kuba - komunistyczny kraj we współczesnym świecie - ...

Kuba – stosunkowo niewielka, ale budząca od lat ...

Camaguey – interesujące miasto, które na przestrzeni ostatnich ...

Trinidad – niewielkie miasteczko jest kwintesencją Kuby, kolonialnym ...

Santa Clara – ciekawa miejscowość położona wśród hektarów ...

https://veturo.pl/article/1909/kubanskie_cygara_ciekawe_miejsca_atrakcje_turystyczne_kuba/