google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Piastowski w Legnicy

Legnica atrakcje

Zamek piastowski w Legnicy to jeden z pierwszych murowanych zamków rezydencjonalno-obronnych na ziemiach polskich, powstały w I poł. XIII w. w okresie panowania księcia śląskiego Henryka Brodatego.

Zamek Piastowski w Legnicy Zamek Piastowski w Legnicy

fot. mat. promocyjne

Jedna z najważniejszych siedzib Piastów śląskich od XIII do XVII wieku. Po wygaśnięciu dynastii piastowskiej w 1675 r. do podboju Śląska przez Prusy w poł. XVIII w. był siedzibą starostów habsburskich. W XIX w. kompleks zamkowy stał się ważnym ogniwem pruskiej a następnie niemieckiej administracji jako siedziba rejencji dolnośląskiej i jedna z rezydencji Hohenzollernów. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, zarówno w wyniku inicjatyw książęcych jak i niszczycielskich pożarów, w tym w 1711, 1835 i 1945 r. Kompleks zamkowy stanowi dziś zespół elementów romańskich, gotyckich, renesansowych, barokowych oraz neogotyckich. Od lat 60 XX w. obiekty zamkowe są użytkowane przez instytucje oświatowe.

Pawilon ekspozycyjny na dziedzińcu skrywa cenne pozostałości romańskiej kaplicy zamkowej tzw. capella palatina księcia Henryka Brodatego, obiektu wykazującego ideowe i artystyczne powiązania z czołowymi realizacjami architektury tego typu w Europie Zachodniej (m.in. we Francji, Nadrenii, czy północnych Włoszech). Jedynymi pozostałościami po dawnym systemie zamkowych umocnień i fortyfikacji są dwie wieże obronne z XIII w. (przebudowane następnie w wieku XV) oraz renesansowa brama wjazdowa z 1533 roku. W wieży św. Jadwigi znajduje się jedyna w Polsce zachowana pozostałość po tzw. Zielonej Komnacie ozdobionej motywami roślinnymi i późnogotyckimi przedstawieniami tzw. „Dobrych bohaterów” – wzorców rycerskich cnót i ideałów. Wieża św. Piotra to jedna z największych i najpotężniejszych wież obronnych na Śląsku z tarasem widokowym na zabytkowej balustradzie z wyjątkowymi w regionie maswerkami w stylu francuskiego gotyku płomienistego.

Godziny i dni otwarcia:
Od kwietnia do końca października, od środy do niedzieli
Godziny zwiedzania: 9.00-16.00 (śr, pt) oraz 11.00-18.00 (czw, so, nd)
Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych z przewodnikiem o pełnych godzinach.
Grupa zorganizowana nie może liczyć mniej niż 3 i nie więcej jak 15 zwiedzających. W przypadku większej ilości zwiedzających prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznych pod numerem (76) 862 49 49 w godzinach od 09:00 do 17:00, od poniedziałku do soboty z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

czas zwiedzania:
do 1 godz. 30 minut

 

dowiedz się więcej o zamku

 

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/1910/legnica-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-piastowski-veturo/