Bogota nocą

Bogota – co warto wiedzieć

Bogota to największe miasto Kolumbii, a zarazem jej stolica. Liczy sobie ponad 6 mln mieszkańców, a cały zespół miejski ponad 9 mln. Jest to nie tylko największe miasto tego kraju, ale również całych Andów. Bogota jest od setek lat centrum przemysłowym, handlowym, naukowo-kulturalnym kraju. Znajdują się tu siedziby międzynarodowych koncernów, korporacji i banków. Ma tu też swoje miejsce międzynarodowy port lotniczy El Dorado. Przez Bogotę przebiegają autostrada panamerykańska i Simona Bolivara.

Geografia

Bogota jest jednym z najwyżej położonych miast świata. Umiejscowiona na wysokości 2640m npm posiada tak charakterystyczny klimat, że turystom trudno się przyzwyczaić. Rozrzedzonym powietrzem trzeba się nauczyć oddychać. Bogota leży w Andach, w kotlinie równiny La Sabana w paśmie Kordyliery Wschodniej. Nad miastem górują dwa szczyty: Monserrate (3317 m n.p.m.) i Guadalupe (3100 m n.p.m.). W tym miescu powstaje też rzeka Bogota albo inaczej nazywana Rio Funza. Znajduje się na niej przepiękny, charakterystyczny dla krajobrazów Ameryki Południowej wodospad. Układ ulic miasta jest doskonale rozplanowany, regularny i uporządkowany.

Historia

Jak przystało na Amerykę Południową początkiem były plemiona indiańskie. Na dzisiejszym terenie Bogoty osiedlili się Czibczowie i Arawakowie. Centrum ich cywilizacji była osada Bacata. Hiszpański konkwistador Gonzalo Jiménez de Quesada w połowie XVI wieku założył tam osadę Santa Fé de Bacatá, będącą późniejszą stolicą wicekrólestwa Nowej Granady. W XIX wieku doszło do powstania tubylców, w wyniku czego przywódca Simin Bolivar przejął rządy w Bogocie i uczynił ją stolicą federacji Gran Colombia. W drugiej połowie wieku państwo zostało rozbite na Wenezuelę, Panamę, Ekwador i Kolubmię a Santa fe de Bogota została stolicą tej ostatniej. W 2000 roku skrócono jej nazwę do Bogoty.

Atrakcje

Bogota mimo, że tak odległa jest jednak ciekawym miejscem dla turystów. Do dyspozycji są tutaj przede wszystkim świetne krajobrazy, których nie można ujrzeć nigdzie indziej. Bogota to również wiele antycznych teatrów na powietrzu oraz centrum południowoamerykańskiej muzyki poważnej. Na pewno nie można się tutaj nudzić. Znajdzie się tu ogromne planetarium, największe w Kolumbii. Bogota to również miasto dla miłośników Corridy, która sprowadza do miasta przez cały roku wielu turystów.

Zabytki

Jeżeli chodzi o zabytki to w Bogocie również jest na co zwrócić uwagę i pod tym względem. Główne zabytki Bogoty to zabudowania z okresu kolonialnego i początków republiki, obecne w najstarszej części miasta, dzielnicy La Candelaria. Znajduje się tu między innymi piękny kościół świętego Franciszka oraz ogromna katedra de Columbia Plaza. Stary rynek Bogoty jest też bardzo piękny i na pewno nie można koło niego przejść obojętnie. Pałac Sprawiedliwości to kolejny znakomity zabytek, jedyny i niepowtarzalny na skalę światową. Bogota to również stolica naukowa Kolumbii. Mieści się tutaj najwięcej w tym kraju Uniwersytetów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(29) "Atrakcje turystyczne Kolumbii" ["meta_title"]=> string(121) "Bogota - największe miasto Kolumbii - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, co zwiedzić, co warto zobaczyć, podróże" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(25) "Bogotá, Bogota, Kolumbia" ["lat"]=> float(4.71098859999999941550186122185550630092620849609375) ["lng"]=> float(-74.0720919999999978244886733591556549072265625) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJKcumLf2bP44RFDmjIFVjnSM" ["name"]=> string(6) "Bogota" ["city"]=> string(6) "Bogota" ["state"]=> string(6) "Bogota" ["country"]=> string(8) "Kolumbia" ["country_short"]=> string(2) "CO" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "KOL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Kolumbii

meta_title: Bogota - największe miasto Kolumbii - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, co zwiedzić, co warto zobaczyć, podróże

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bogota - największe miasto Kolumbii - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, co zwiedzić, co warto zobaczyć, podróże

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: