google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Regionalne w Inowrocławiu im. Jana Kasprowicza

Historia Inowrocławskiego Muzeum im. Jana Kasprowicza sięga 1930 roku kiedy to Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Inowrocławiu wraz z działającą przy Towarzystwie Sekcją Ochrony Zabytków, po otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Konserwatora Zabytków Przedhistorycznych w Poznaniu prof. Zygmunta Zakrzewskiego wystąpił do władz miejskich z ówczesnym prezydentem Apolinarym Jankowskim z inicjatywą utworzenia Muzeum Regionalnego.

Muzeum Regionalne w Inowrocławiu im. Jana Kasprowicza

30 października 1931 r. wojewoda poznański, Roger hr. Raczyński przesłał do Magistratu m. Inowrocławia pismo wyrażające zgodę na utworzenie Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich. Tę datę uważamy za datę " urodzin" Muzeum.

Będąc na Kujawach zachęcamy do odwiedzenia miejsca gdzie urodził się i tworzył jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski - Jan Kasprowicz. Syn Józefy z Kloftów i Piotra z Inowrocławia, jeden z czternaściorga rodzeństwa. Urodził się w Szymborzu pod Inowrocławiem (obecnie dzielnica miasta). Legenda głosi, iż − podobnie jak Adam Mickiewicz − kilkuletni chłopiec doznał cudownego uleczenia ze śmiertelnej choroby, a wszystko to dzięki głębokiej religijności jego matki oraz łasce świętej płynącej z obrazu świętego Walentego. Z dzieciństwem Kasprowicza związane są również inne pogłoski. Podobno kiedy kilkuletni Jan po raz pierwszy usłyszał dźwięk kościelnych organów, pozostał odtąd pod tak wielkim ich urokiem, że zdarzenie to zaważyło nie tylko na jego przyszłej twórczości poetyckiej, ale również na wrażliwości i sposobie postrzegania świata. Inne źródła mówią o szczególnym doznaniu podczas wsłuchiwania się w grę wiejskiej piszczałki nad stawem, która zawładnęła sercem przyszłego poety (źródło: Wikipedia)

Inną stałą ekspozycją, którą można oglądać w muzeum jest wystawa poświęcona kopalni soli "Solno". Historia inowrocławskiej halurgii sięga drugiej połowy V tysiąclecia p.n.e. Jednak materialny dowód potwierdzający pradziejową eksploatację salin w rejonie Inowrocławia pochodzi z okresu wpływów na ziemiach polskich Cesarstwa Rzymskiego (I -Vw n.e.). Z tego bowiem okresu pochodzi odkryta, na terenie dzisiejszego osiedla –Rąbin – warzelnia soli.

W całym okresie działalności kopalni wydobyto 100 mln m3 solanki z 1400 komór - każda o wymiarach 100 m długości, 20 m szerokości i 9 m wysokości. Objętość wszystkich wyrobisk przekraczała 15 mln m3, a łączna długość chodników pod miastem wyniosła 290 km.

więcej informacji znajdziesz tutaj

 

Gdyby nie dziecięca ciekawość i dociekliwość, pewnie nigdy ...

Jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie ...

Podróżując po kraju warto czasem sięgnąć do źródła. ...

Kolegiata w Kruszwicy zbudowana z kamienia w 2. ...

 Niewiele osób w Polsce kojarzy kurort zlokalizowany niedaleko ...

Wędrówka Szlakiem Piastów to podróż w poszukiwaniu śladów ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1922/inowroclaw-atrakcje-ciekawe-miejsca-muzeum-jana-kasprowicza/