google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tunezja - atrakcje turystyczne

Polscy turyści znają Tunezję głównie z perspektywy kurortów i hotelowych basenów, tymczasem kraj na północy Afryki (zwłaszcza jego północna część) to fascynująca historia, niezwykły miks kulturowy i architektoniczny, a wszystko to osadzone w zapierających dech, a przy tym zróżnicowanych pejzażach.

Tunezja - atrakcje turystyczneTunis

Małgorzata Orlikowska

Aby umieć docenić wyjątkowość Tunezji, należy poznać jej historię. Największe atrakcje tego kraju to bowiem ślady po burzliwych dziejach tych ziem. Początki Tunezji sięgają starożytności, a dokładniej IX w. p.n.e., kiedy na terenach dzisiejszego Tunisu zaczęli się osiedlać Fenicjanie. Wkrótce powstało tam miasto uważane wówczas za jedno z najpotężniejszych w tej części świata – Kartagina.

Skarby Kartaginy
Z faktu pozostawania w bliskim sąsiedztwie z tak potężnym ośrodkiem nie cieszył się jednak Rzym przyzwyczajony do utrzymywania dominującej pozycji w basenie Morza Śródziemnego. O prymat w tej części kontynentu rozegrały się w rezultacie trzy wojny punickie zakończone całkowitym zniszczeniem Kartaginy i powstaniem Afriki – prowincji rzymskiej, której stolicą było Carthago.

W kolejnych wiekach rozwijała się niezwykła kooperacja między dwoma ośrodkami: zasobna w surowce naturalne dzielnica stała się „spichlerzem Rzymu”, dostarczając jego mieszkańcom m.in. zboże, oliwę czy wino; Rzymianie zaś dbali o nowo zdobytą prowincję inwestując w odbudowę miasta, rozwój infrastruktury i dróg.

Dziś do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu – ściągają turyści, by zobaczyć ślady pozostałe po tamtych czasach.

Obowiązkowym punktem programu są m. in. nieźle zachowane ruiny term Antoniusza Pobożnego. Przechadzając się między pozostałościami korytarzy, bogato zdobionymi kolumnami, możemy podjąć próbę wyobrażenia sobie jak ta perełka architektoniczna wyglądała w czasach świetności. 

Termy wzniesiono w 145 r. n.e. Były największą tego typu budowlą postawioną na terenie zajmowanym przez Rzymian (obiekt mógł pomieścić nawet 2000 osób). Łaźnie składały się z kilkunastu pomieszczeń pełniących funkcje przebieralni, saun, pokojów z masażem, pryszniców, basenów, wreszcie przestrzeni, w których kwitło życie towarzyskie, jak teatry, sale koncertowe, siłownie i restauracje. Tak wielki obiekt nie mógłby powstać, gdyby nie innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne: przy budowie łaźni Rzymianie korzystali z zaprawy cementowej (co było w tamtych czasach nowością), wodę do obiektu sprowadzali zaś z oddalonego o 80 km źródła przy pomocy liczącego 130 km akweduktu.

Niedaleko term znajduje się inny obiekt z okresu rzymskiego – amfiteatr. Dziś to obiekt prawie w całości zrekonstruowany, w kilku miejscach zachowały się jednak fragmenty oryginalnej zabudowy – można więc zobaczyć przykłady architektonicznego kunsztu ówczesnych budowniczych. W zbudowanym dla ok. 40 tys. widzów amfiteatrze dawniej odbywały się walki gladiatorów. Dziś obiekt zapełnia się miłośnikami muzyki chcących posłuchać najznamienitszych wykonawców klasycznych i popowych.

Świat mozaiek
Niemal równocześnie z Kartaginą powstała osada Tunes – dzisiejszy Tunis, która w XII w. n.e. została głównym ośrodkiem politycznym i handlowym w kr