google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Golub-Dobrzyń

Toruń i okolice atrakcje turystyczne

Data założenia Golubia nie jest znana, gdyż dokument lokacyjny zaginął już w średniowieczu. Wznowienia praw miejskich Golubia dokonał wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michał Küchmeister w 1421 roku. Lewobrzeżny Dobrzyń nad Drwęcą stanowił przedmieście krzyżackiego Golubia.

Zamek Golub-DobrzyńZamek Golub-Dobrzyń

fot. polska.travel

Kiedy w 1231 roku do Golubia przybyli Krzyżacy, na cyplu istniał stary, co najmniej trzystuletni, gród obronny. Doskonałe położenie Golubia spodobało się rycerzom krzyżowym i pod koniec XIII wieku, na prawym brzegu Drwęcy stanął czteroskrzydłowo zamek - klasztor na planie kwadratu i z dziedzińcem wewnątrz. Na pierwszym piętrze była kaplica, refektarz, kapitularz, dormitorium, infirmeria i komnata komtura, czyli jadalnia, sala narad i modlitwy, sypialnia, szpital i komnata.

Zamek ma dwie wieże. Gdanisko i niedokończoną Wieżę Główną. Gospodarcze przedzamcze dodatkowo ufortyfikowane, służyło obronie. Jako twierdza sprawdził się doskonale. Na nic zdały się trzykrotne oblężenia wojsk królewskich pod dowództwem Władysława Łokietka. Dopiero klęska grunwaldzka złamała hart krzyżackiego ducha i w 1410 roku niepokonany Władysław Jagiełło, przejął zamek i przekazał go dzielnemu rycerzowi Niemście ze Szczytnik. Ten jednak krótko cieszył się z nowego domu, gdyż już w październiku 1410 roku, krzyżacki sojusznik, Zakon Kawalerów Mieczowych z Inflant odbił Golub. Potem były jeszcze dwie wojny, aż statecznie w 1466 roku, na mocy pokoju toruńskiego Golub znalazł się w granicach Korony. Król Zygmunt Stary, w XVI wieku, zmienił gotycką twierdzę w renesansowy pałac, a królewna Anna Wazówna w XVII wieku wniosła do zamku powiew pałacowego luksusu. Królewnie tak dobrze mieszkało się w golubskim zamku, że nie opuściła go do dzisiaj. Najłatwiej ją spotkać na sylwestrowych balach sław.

Ze wzgórza zamkowego widać stare miasto w Golubiu – Dobrzyniu. Ulice Browarna, Zamurna, Kolejowa i Wodna zachowały układ z czasów lokacji. Granice starówki tworzy rzeka i dawna fosa. Na golubskim rynku, ozdobionym rzędami dwukondygnacyjnych kamienic, częściowo połączonych z murami obronnymi, stoi kościół św. Katarzyny z XIII wieku. Surowość gotyckiej świątyni z czerwonej cegły na zewnątrz, kontrastuje z barokowym wyposażeniem wewnątrz. Nawa i wieża pochodzą z lat 1320 – 1350, prezbiterium jest wcześniejsze. Koniecznie trzeba zobaczyć pietę z XVI wieku w ołtarzu głównym.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1936/kujawy-atrakcje-zamek-golub-dobrzyn-atrakcje-ciekawe-miejsca/