Austria - Parki Narodowe

Austria – Parki Narodowe

Obszary ternenów chronionych w Austrii przekształcono w parki narodowe względnie niedawno. Obecnie istnieje tu 6 parków narodowych, każdy o zupełnie innym krajobrazie i charakterze. Stanowią one nie tylko interesujący obraz przyrody, ale są też wspaniałym celem odkrywczych wypraw rowerowych i wędrówek pieszych.

Park Narodowy Jezioro Nezyderskie
Ten położony częściowo na terenie Węgier Park Narodowy powstał w 1993 r. Jezioro i sitowia wokół niego, podmokłe łąki oraz okresowo wyschnięte solanki należą do najbardziej fascynujących obszarów chronionej przyrody w Europie. Pas trzcin wokół Jeziora Nezyderskiego jest po delcie Dunaju drugim, co do wielkości terytorium tego typu w Europie. To tu stykają się dwa bogate światy fauny i flory, charakterystyczne dla Europy wschodniej i zachodniej. Gatunki alpejskie, panońskie, azjatyckie, śródziemnomorskie i nordyckie współistnieją w tej przestrzeni od tysięcy lat i tworzą jedyny swoim rodzaju ekosystem. Oprócz tego Park Narodowy to prawdziwy ptasi raj, jeden z najsłynniejszych i najbardziej znaczących w Europie – Eldorado dla ornitologów i upragniona destynacja dla rowerzystów, biegaczy i miłośników jazdy konnej.
www.nationalpark-neusiedlersee-seewinkel.at

Park Narodowy Thayatal
W czasach „żelaznej kurtyny“ dolina rzeki Thaya po czeskiej stronie pozostawała niemal nietknięta. Z tego właśnie względu, a także dlatego, że miejsce to jest tak trudno dostępne, 90 % terenów leśnych oraz doliny zostały uchronione przed wszelką ingerencją. Tutaj na względnie niewielkiej przestrzeni rośnie połowa roślin charakterystycznych dla świata roślin Austrii. W innych rejonach Austrii trzeba pokonać większe dystanse, aby zauważalnie zmienił się obraz lasu. W Dolinie rzeki Thaya wystarczy podążać z biegiem rzeki, aby zaobserwować, jak zmienia się las. Wyłaniające się gdzie niegdzie ruiny i zamki świadczą o tym, że niegdyś te tereny nie były takie spokojne jak dziś. A to, co jeszcze przed kilkoma laty było nie do pomyślenia, dziś jest bardzo łatwe: do części parku narodowego leżącego w Czechach można po prostu wybrać się na wędrówkę lub wyprawę rowerową.
www.np-thayatal.at

Park Narodowy Wysokie Taury
Na granicy Karyntii, Ziemi Salzburskiej i Tyrolu leży największy park narodowy Środkowej Europy. Imponujące szczyty, takie jak Großglockner i Großvenediger, rozległe tereny lodowcowe i imponujący wodospad Krimmler to godne wielokrotnego zobaczenia cuda przyrody znajdujące się w parku narodowym. W sercu parku przyroda pozostała nienaruszona, w pozostałych strefach ma miejsce harmonijne współżycie świata natury z gospodarowaniem na licznych halach. Ten jedyny w swoim rodzaju park narodowy pokrywa sieć szlaków, którymi można wędrować samemu lub z przeszkolonym przewodnikiem. Od lipca do września, w każdym tygodniu od poniedziałku do soboty organizowane są wędrówki związane z różnymi tematami, np.: Obserwacja dzikich zwierząt, Jak powstał lodowiec, Dzień powszedni na hali. Oprócz tego organizowane są specjalne wyprawy, np. połączone z noclegiem nad górskim jeziorem, na rykowisko jeleni lub dla fotografów przyrody. Sieć szlaków wędrownych łącznie z tymi do wspinaczki alpejskiej wynosi 1200 km. Ponad 80 chat górskich i miejsc, gdzie można zatrzymać się na posiłek, to wielkie udogodnienie w przypadku długich wędrówek i wypraw na południową stronę Taurów. Przy złej pogodzie ciekawą alternatywą jest wizyta w Mittersill i bliższe zapoznanie się ze światem parku narodowego. Otwarte w 2006 r. muzeum naturalne jest multimedialnym przeżyciem. Sale wystawowe o nazwach „Lato na halach“ czy „Na dnie górskiego potoku“ są naprawdę warte odwiedzenia.
www.hohetauern.at

Park Narodowy Alpy Wapienne
Do terenu Parku Narodowego Alpy Wapienne należy największy teren leśny Austrii. Cztery piąte tej powierzchni porastają jodły, świerki i buki. Rosnące tu drzewa rosną tak długo, starzeją się i obumierają tak, jak to przewiduje przyroda, a więc bez ingerencji człowieka.
Obumarłe drzewa są ważną przestrzenią życiową dla wielu owadów. A kiedy na butwiejących pniach wyrasta kolejna generacja drzew, owady i mikroorganizmy rozkładają pozostałości spróchniałych części. Ten łańcuch zależności w przyrodzie w tym parku narodowym można szczególnie dobrze zaobserwować. Ale oprócz tego wielkie wrażenie robią liczne wąwozy, wodospady i jeziora. Ten Park Narodowy można zwiedzać z całą rodziną. Liczne hale są wspaniałym celem wędrówek. Pod przewodnictwem leśnika można wybrać na wędrówkę nocną lub na rykowisko jeleni. Dla zaprawionych piechurów hala Ebenforst, położona już w strefe niezalesionej, jest świetnym punktem wypadowym na zdobycie okolicznych szczytów. Prawdziwą przygodą jest przejście na Hohen Nock w Sengsengebirge (1953 m) w ciągu 2 dni. Ten, kto chce pogłębić swoją wiedzę o tym parku narodowym, powinien trafić do centrum w Ennstal. Położone pomiędzy Reichraming a Großraming jest idealnym miejscem licznych imprez odbywających się w Parku Narodowym Alpy Wapienne.
www.kalkalpen.at

Park Narodowy Gesäuse
Park Nardowy Gesäuse jest trzecim co do wielkości, a jednocześnie najmłodszym parkiem narodowym Austrii. Park położony jest pomiędzy Admont, gdzie znajduje się słynne opactwo benedyktynów z bogatym muzeum sztuki, a Hieflau – starym miastem górniczym. Park otaczają strome, porośnięte lasami góry, pomiędzy którymi przepływa rzeka Enns. Wysokość terenu jest zróżnicowana, w najniższym punkcie wynosi 490 m, a najwyższy szczyt 2370 m. Obserwujemy tu 90 różnych gatunków ptaków, świstaki, kozice i jelenie. Występuje tu ok. 50 gatunków orchidei. Przewodnicy oprowadzający po parku narodowym podczas licznych wycieczek przekazują swoją wiedzę na temat przyrody. Przyjezdni mogą znaleźć nocleg w położonych bezpośrednio w parku narodowym hotelach, pensjonatach i ekologicznych gospodarstwach agroturystycznych lub chatach.
www.nationalpark.co.at

Park Narodowy Łęgi Naddunajskie
Niemal w ostatniej chwili uratowano ten teren przed wybudowaniem elektrowni wodnej. Łęgi Naddunajskie znajdujące się pomiędzy Wiedniem a Bratysławą są jednym z ostatnich zachowanych tego typu obszarów w Europie Środkowej. Teraz rzeka może dalej formować krajobraz i stanowić obszar życia dla wielu roślin i zwierząt: ponad 60 gatunków ryb, ptaków, orła bielika, bobrów, rzadkich gatunków orchidei oraz licznych owadów (sąd też latem wskazane jest konieczne stosowanie ochrony przed owadami). Przyroda obszaru o długości 38 km i szerokości 4 km zwanego „Zielonym pustkowiem” robi niesamowite wrażenie. Wizyta w park narodowy jest niesamowitym przeżyciem przyrodniczym dla chcących go zwiedzić pieszo, na rowerze lub łódką.
www.donauauen.at

dowiedz się więcej o Austrii

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(16) "Austria atrakcje" ["meta_title"]=> string(49) "Austria atrakcje Austrii - Parki Narodowe Austrii" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "austria.info" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.609126029519501344111631624400615692138671875) ["lng"]=> float(13.97460937302449934804826625622808933258056640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "AUT" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Austria atrakcje

meta_title: Austria atrakcje Austrii - Parki Narodowe Austrii

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: austria.info

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Austria atrakcje Austrii - Parki Narodowe Austrii

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: austria.info

meta_desc: