google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Krynica-Zdrój atrakcje turystyczne

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, że  jest ona atrakcyjna przez cały rok. Krynica jest świetną bazą wypadową w okoliczne góry.

Krynica-Zdrój atrakcje turystyczneKrynica - kolejka górska

fot. travel.polska

Krynica została założona przez w 1547 roku przez Danka z Miastka (obecnie Tylicz) jako wieś Krzenycze. Do czasu pierwszego rozbioru Krynica wchodziła w skład tzw. Kresu Muszyńskiego należącego do biskupów krakowskich. Do rozwoju Krynicy przyczyniło się odkrycie tu wód leczniczych i działalność ojca polskiego wodolecznictwa – Józefa Dietla. Na przelomie XIX i XX wieku Krynica była popularnym kurortem kuracyjnym. Bywali tu Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i oczywiście Jan Kiepura.
W 1937 roku pierwsi turyści mogli wjechać kolejką na Górę Parkową. Od 1997 roku druga krynicka kolejka, gondolowa, wwozi narciarzy na Jaworzynę. Dzisiejsza Krynica - Zdrój jest już nie tylko centrum kuracyjnym, ale również dużym ośrodkiem narciarskim. W Krynicy szusować można też na Słotwinach, pięknym, nasłonecznionym stoku. Sporą atrakcją jest ośrodek Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, z najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym. Wierchomlę i Muszynę łączy system 10. wyciągów narciarskich.

Zabytki krynickie to oczywiście zabudowania uzdrowiskowe. Najstarsza jest pijalnia Słotwinka z 1806 roku. Historia Koncertowej, dziś restauracji, dawniej pawilonu koncertowego, sięga 1870 roku. Łazienki Borowinowe pochodzą z 1881 roku, a Stare Łazienki Mineralne z lat 1863 - 1866. Ozdobą krynickiego deptaka jest neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku. Warto zajrzeć do środka, by zobaczyć jak przed wojną balowano. W Domu Zdrojowym zachowała się dziewiętnastowieczna sala balowa. Wille przy potoku Kryniczanka, przy Bulwarach Dietla pamiętają pierwszych kuracjuszy krynickich. Biała Róża pochodzi z 1856 roku, Biały Orzeł z 1857, Kosynier, Wisła i Węgierska Korona to dzieła roku 1880, a Witoldówka i Małopolanka - 1898. W Romanówce, mieści się muzeum Nikifora. Krynicki mistrz pędzla, malarz prymitywista, Epifaniusz Dworniak, żył w latach 1895 – 1968. Artysta łemkowskiego pochodzenia doceniony został dopiero w latach 30. XX wieku i to we Francji. W Polsce, za życia uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę, dziś nazywany bywa Matejką Krynicy. Może słuszniej byłoby: Van Gogh z Krynicy? Przy głównym krynickim deptaku Nikifor z psem, witają turystów z pomnika.

Nie rezygnuj z wypoczynku nawet jeżeli długoterminowa prognoza ...

To jeden z trzech ośrodków należących do „Rodziny ...

Laureat plebiscytów na najlepszą małą stację narciarską znajduje ...

Nie wiem jak wy, ale ja lubię zjeść ...

Wierchomla atrakcjami stoi! Tuż po niedzieli Stacja Narciarska ...

Marzycie o powrocie do saneczkowego szaleństwa? Pamiętacie ten ...

nocleg

zdrowie i uroda

https://veturo.pl/article/1966/krynica-zdroj-atrakcje-ciekawe-miejsca/