google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bułgaria - Dolina Róż

Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i Sredniej Góry. Geologicznie składa się z dwóch dolin w górnym biegu rzek Tundża i Strjama. Jest to bardzo charakterystyczny obszar o dość łagodnym klimacie, specjalizujący się w szczególnych uprawach.

Bułgaria - Dolina RóżRose

fot. Gatanass via Flickr

Królestwo różane

To właśnie specyficzne położenie pomiędzy górami i związany z tym klimat sprawiają, że róże kwitną tu fantastycznie. Najlepiej odwiedzić dolinę w maju lub na początku czerwca, gdy w pełni rozwinięte kwiaty tworzą niezwykły dywan. To właśnie te kwiaty służą do produkcji znanego właśnie z Bułgarii słynnego olejku różanego. Płatki róż zbiera się przez miesiąc, wyłącznie między czwartą rano a wschodem słońca, bo wtedy pachną najpiękniej. Zakończenie zbiorów przypomina nieco winobranie i kończy je wielka uroczystość, podczas których co roku spośród najpiękniejszych dziewczyn wybierana jest królowa róż. Bułgarski olejek różany jest cenionym na świecie składnikiem wielu kosmetyków, także najdroższych perfum. Kilogram olejku wart jest mniej więcej tyle, co dwa kilogramy złota - do uzyskania kilograma olejku potrzeba aż trzech tysięcy kilogramów płatków róż.

Historia

Dolina Róż to obszar prastarego osadnictwa. Niegdyś mieszkali tu Trakowie, po których zostały niezliczone kurhany. Tutaj znajduje się także stara stolica drugiego państwa bułgarskiego - Tyrnowo i Kopriwsztica, w domach której po dziś dzień jest wyczuwalny duch epoki odrodzenia narodowego, a także słynące z humoru i nieco... skąpych mieszkańców Gabrowo. Dotrzemy tu do Triawny, gdzie pozostały dzieła mistrzów szkoły triawneńskiej. Są tu czarowne klasztory.

Kazanłyk

Kazanłyk leży w samym sercu Doliny Róż. Słynie z wyrobu olejku różanego, którego używa się jako utrwalacza do najdroższych perfum produkowanych przez renomowane firmy światowe. Miejscowość znana jest także, choć w nieco innych kręgach, z grobowca trackiego z unikatowymi, świetnie zachowanymi starożytnymi malowidłami. W mieście corocznie obchodzi się Święto Róży. Święto ma długą, wiekową już tradycję sięgającą 1903 r., kiedy to zorganizowano je po raz pierwszy. Dziś jest jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń w życiu Kazanłyku: program przewiduje m.in. wybór Królowej Róż czy pokazy przygotowywania różanych płatków do obróbki. Wszystkiemu towarzyszą śpiewy, tańce, zabawy kukerów (kolędników) itp. Święto kończy się pochodem ulicami miasta,

Słoneczny Brzeg to kurort idealnie nadający się na ...

Bułgaria – połączenie tradycji i nowoczesności. Ośrodki narciarskie ...

Dla miłośników białego szaleństwa Bansko jest jednym z ...

Warna to trzecie co do wielkości w Bułgarii ...

Złote Piaski – drugi po Słonecznym Brzegu najsłynniejszy ...

https://veturo.pl/article/1969/bulgaria_dolina_roz_kazanlyk_ciekawe_miejsca_atrakcje_turystyczne/