google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Riwiera Bułgarska

Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza czarnego. Jego wody są tutaj bardzo ciepłe, słone i dzięki temu także czyste. Dno niemal wszędzie piaszczyste, płytkie przy brzegu. Plaże są przepiękne, o miałkim piasku długie i szerokie niekiedy nawet do 200 metrów. Dodatkowo cała riwiera jest urozmaicona ujściami rzek, malowniczymi strumieniami oraz pasmami górskimi.

Riwiera BułgarskaBulgaria

fot. Sergey Galyonkin via Flickr

Warunki

Warunki klimatyczne i przepiękne plaże przyciągały od lat w to miejsce turystów z całej Europy, dlatego okoliczne, rozrzucone na wybrzeżu miasteczka przystosowały się do przyjmowania gości. Jedne z nich oferują typowe kwatery i możliwość wynajęcia domku, inne to wysokiej klasy kurorty, z luksusowymi hotelami i wszelkimi możliwymi atrakcjami. Nie brakuje tu także sanatoriów wykorzystujących lecznicze właściwości nadmorskich błot. Atrakcyjne turystycznie miasta, wioski i kurorty pokrywają niemal całe wybrzeże. Na północnym krańcu wybrzeża znajdują się mniejsze i spokojniejsze miejscowości, na południu skupiły się duże ośrodki turystyczne. Stolicą tej części wybrzeża jest Warna - kulturalne i rozrywkowe centrum, z ogromną liczbą barów, restauracji i dyskotek. Dodatkową zaletą są okalające plaże wyżyny, które zacieniają plaże i osłaniają je przez chłodnymi wiatrami. W rejonie Warna, Złote Piaski osłonę taką stanowi Frangensko Płato, na północ od Słonecznego Brzegu Kamczijska i Eminska Płanina.

Miasta

Bułgarska Riwiera to szereg miast i niewielkich miejscowości rozciągniętych na całym wybrzeżu. Każde z nich ma coś interesującego do zaoferowania turystom. Czasami są to piękne plaże, innym razem interesujące nadmorskie plenery, a jeszcze innym zabytkowe uliczki z klasyczną zabudową. Najważniejsze warte odwiedzenia miejscowości to:

Achtopol -  najbardziej wysunięte na południe miasto, najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu bułgarskim.

Albena - duży kurort niedaleko Warny i Bałcziku na najpiękniejszej części bułgarskiego wybrzeża, z piękną plażą o 6 km długości i 30-100 m szerokości z piaszczystymi wydmami i wodą o temperaturze 24 stopni.

Bałczik - jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, a jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen, miasto jest również trzecim portem Bułgarii.

Carewo - usytuowane na małym półwyspie, gdzie występują rzadkie gatunki drzew i roślin, posiada piaszczyste plaże z krystalicznie czystymi wodami opływającymi podnóże gór Strandży. Są tu bardzo malownicze zatoczki, rzeki z cudownie położonymi dolinami, a wzdłuż trzech plaż organizowane są imprezy sportowe: regaty, surfing, nurkowanie i wiele innych

Kiten - piękna północna plaża, nazywana Atliman, leży w zacisznej, spokojnej zatoce. Od południa graniczy z bogatą w ryby rzeką Kiten.

Nesebyr – to wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach, drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach i zewnętrznych klatkach schodowych, kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny, a wszystko okraszone kwiatowymi ogródkami i zebrane na niewielkiej powierzchni.

Obzor - to miejscowość wypoczynkowa, posiada plażę o długości 7 km i szer. 60 m., w miejscowości znajdują się też zabytkowe ruiny,

Pomorie - ulokowane jest na wąskim, skalistym półwyspie wychodzącym 3,5 km w morze, słony szlam Jeziora Pomorijskiego wykazuje jedne z najlepszych na świecie właściwości leczniczych stąd liczne sanatoria w tym rejonie, korzystny mikroklimat umożliwiający plażowanie przez pół roku. Plaża ma długość 4,2 km, jej piasek bogaty jest w żelazo.

Primorsko - położone u stóp masywu górskiego Strandża, nad pięknym brzegiem morza, uzdrowisko nadmorskie.

Słoneczny Brzeg – doskonałe warunki klimatyczne; słońce, czysta woda, wydmy piaszczyste sięgające czasem 20 m wys., nowoczesne hotele, bungalowy, campingi z 5000 miejsc, plaża o długości 6 km, płytkie morze, liczne wypożyczalnie sprzętu oraz trzy baseny dla dzieci. Latem odbywa się tu wiele festiwali.

Sozopol – senna wioska rybacka przyciągająca artystów, latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających. Charakterystyczne wąskie uliczki, piętrowe domy, wysunięte górne kondygnacje i drzewa figowe w ogrodach

Złote Piaski – najbardziej znany bułgarski kurort z dobrze zagospodarowaną plażą o dł. 4 km i szer. 100 m z czystym plaskiem. Może tutaj wypoczywać jednocześnie prawie 20 tys. osób.

 

Słoneczny Brzeg to kurort idealnie nadający się na ...

Bułgaria – połączenie tradycji i nowoczesności. Ośrodki narciarskie ...

Dla miłośników białego szaleństwa Bansko jest jednym z ...

Warna to trzecie co do wielkości w Bułgarii ...

Złote Piaski – drugi po Słonecznym Brzegu najsłynniejszy ...

https://veturo.pl/article/1970/riwiera_bulgarska_wakacje_w_bulgarii_morze_czarne_atrakcje/