Zwyczaje rowerowe Polaków

Jaki jest najpopularniejszy sport wśród Polaków? Zapewne większość pomyśli: piłka nożna, pływanie, może bieganie? Według Diagnozy Społecznej z 2013 roku jest to jazda na rowerze. Fundacja Allegro All For Planet, która zajmuje się promocją  jazdy na „dwóch kółkach”, zbadała zwyczaje rowerowe Polaków. W tym celu przeanalizowano trasy i przejazdy ponad 100 000 użytkowników aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry”. Wyniki uzupełnia badanie TNS Polska  dla Fundacji Allegro All For Planet z czerwca 2014 roku.

Ponad 80% osób jeżdżących na rowerze korzysta z niego  głównie w celach rekreacyjnych. Dla ponad 30% jest to narzędzie sportu i dbania o dobre zdrowie. Co czwarty rowerzysta korzysta ze swojego pojazdu do codziennego poruszania się po mieście i dojazdów do pracy.


Najczęściej na rower wsiadamy tylko raz w tygodniu, zwykle po południu. Co ciekawe, sobota czy niedziela nie są dniami, w które najczęściej korzystamy z roweru. Jest to czwartek. Może przejażdżka na rowerze stanowi namiastkę wyczekiwanego weekendu?

Przeciętny dystans rowerowego przejazdu wynosi 8 kilometrów. Średni czas – 38 minut. Okazuje się, że więcej jeżdżą mężczyźni. Kobiety pokonują na rowerach średnio o 18,9% krótsze trasy. Wśród rowerzystów dominują osoby w wieku do 45 lat. Ta grupa to ponad 86% wszystkich jeżdżących na rowerach.

Czego poza motywacją brakuje nam do jazdy na rowerze? Aż 87% badanych zdecydowanie twierdzi, że w miastach powinno się budować więcej ścieżek rowerowych. 26% osób właśnie brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej oraz brak stojaków podaje za główny powód, przez który rezygnuje z dojazdów do pracy na rowerze.  Według ankietowanych stojaków brakuje przede wszystkim przed urzędami (34%), w centrum np. na rynku (32%), przed sklepami (31%), przed centrami handlowymi (23%), przed uczelniami i szkołami (20%) oraz przed kinami i teatrami (19%).

Zwyczaje rowerowe Polaków analizowała Fundacja Allegro All For Planet, która od lat stawia w polskich miastach dizajnerskie stojaki rowerowe. W celu popularyzacji „jazdy na dwóch kółkach”, Fundacja organizuje co roku kampanię społeczną „Kręć Kilometry”, w ramach której polscy rowerzyści walczą o nowe stojaki dla swoich miast.  Nowe parkingi rowerowe pojawią się w tych miejscowościach, których mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów na rowerach. W tym roku rywalizacja trwa od 1 maja, a na liczniku jest już ponad 3 miliony kilometrów! W związku z ogromnym zainteresowaniem tytułowe „kręcenie kilometrów” przedłużono do 16 września. Już niedługo w aplikacji mobilnej pojawią się nowe wyzwania, a do wygrania będą kolejne rowerowe nagrody. Więcej informacji o kampanii społecznej „Kręć Kilometry” można znaleźć na stronie internetowej http://kreckilometry.pl/

*Zwyczaje rowerowe zostały przedstawione na podstawie analizy aktywności ponad 100 000 użytkowników aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry” oraz raportu TNS Polska dla Fundacji Allegro All For Planet z 2014 roku.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(24) "szlaki rowerowe w Polsce" ["meta_title"]=> string(53) "Szlaki Rowerowe w Polsce - Zwyczaje rowerowe Polaków" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(16) "Fundacja Allegro" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.6992187476753" ["lng"]=> string(17) "-3.77655930935196" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words: szlaki rowerowe w Polsce

meta_title: Szlaki Rowerowe w Polsce - Zwyczaje rowerowe Polaków

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: Fundacja Allegro

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szlaki Rowerowe w Polsce - Zwyczaje rowerowe Polaków

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Fundacja Allegro

meta_desc: