google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Siedzibą brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich jest renesansowy zamek zwany Śląskim Wawelem – jedna z najbardziej znanych historycznych ikon piastowskiego Śląska. Od średniowiecza gotycki zamek, przebudowany w XVI w. przez architektów włoskich na jedną z najokazalszych rezydencji renesansowych w tej części Europy, służył legnicko – brzeskim Piastowiczom (1311-1675) – śląskim potomkom pierwszej polskiej dynastii królewskiej.

 

Muzeum Piastów Śląskich w BrzeguMuzeum Piastów Śląskich w Brzegu

fot. mat. prasowe

Zniszczony w 1741r. zamek w Brzegu został odbudowany w latach 1966 – 1990. Szczególną ozdobą tego obiektu zamkowego są zrekonstruowane krużganki dziedzińca, ale w szczególności niepowtarzalna w swoim rodzaju brama zamkowa z unikalnym rzeźbiarskim kamiennym portalem i jego galerią 24 popiersi piastowskich królów Polski i książąt śląskich. W 25. salach zamkowych prezentowane są zwiedzającym stałe wystawy muzealne, tematycznie związane z przeszłością Piastów śląskich i ich epoką.

W podziemiach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, w ekspozycji zatytułowanej „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”, można oglądać 14 sarkofagów nowożytnych Piastów brzeskich (z XVI i XVII w.) oraz liczne kamienne epitafia szlachty i mieszczaństwa śląskiego (XV – XVII w.), a także repliki dużych średniowiecznych płyt nagrobnych z wypukło rzeźbionymi całopostaciowymi wizerunkami Piastów, których oryginały znajdują się w licznych kościołach śląskich (w Opolu, Legnicy, Nysie, Krzeszowie, Henrykowie, Wrocławiu, Trzebnicy); w jednym miejscu i tylko w podziemiach zamkowych w Brzegu można podziwiać bardzo kunsztownie dekorowane sarkofagi oraz najcenniejsze nagrobki z największych nekropolii piastowskich na Śląsku. Nie mniej atrakcyjne są też dwie kolejne wystawy zorganizowane w parterowych salach, które zachowały swój renesansowy wystrój architektoniczno – sztukatorski z XVI wieku, w tym polichromię ścienną z portretową genealogią szesnastowiecznych Piastów brzeskich. Na wystawie „Paradne zbroje i ubiór dworski Piastów śląskich” prezentowane są 24 zrekonstruowane ubiory śląskich książąt z XII – XVII wieku. Natomiast w części poświęconej „Brzegowi – 750 lat” atrakcję stanowią makiety: wczesnośredniowiecznego (VII – IX w.) grodu kasztelańskiego w Ryczynie oraz książęcego stołecznego miasta Brzegu z XVII wieku (w skali 1:200); wśród eksponatów zwróćmy uwagę na jedyny w Polsce, znaleziony w Brzegu, drewniany łuk z 1. poł. XIV w. Kolejne, pierwsze piętro zamkowe zajmuje ekspozycja „Z przeszłości i tradycji Piastów śląskich”. Tematyczną treść wystawy „budują” liczne i różnorodne eksponaty sztuki, rzemiosła artystycznego i dokumenty historyczne (XI – XX w.) – figuralne rzeźby i malarskie portrety Piastów i ich drzew genealogicznych, meble, militaria, monety, medale, grafiki, mapy, dokumenty pergaminowe i pieczęcie książęce.


Artystyczny dorobek, głównie epoki piastowskiej, dokumentuje wystawa „Sztuka śląska z XV- XVIII wieku” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która zajmuje przestronne pomieszczenia drugiego piętra zamkowego. Ukazuje ona od gotyku do baroku najważniejsze na Śląsku dzieła sztuki malarskiej (m.in. malarstwo epitafijne i portretowe) oraz rzeźbiarskiej (np. Piękne Madonny, ołtarze szafkowe, monumentalne figury świętych). Wystawę wieńczą liczne obrazy największego barokowego malarza śląskiego Michała Leopolda Willmanna (1630-1706).
Te wystawy o tematyce piastowsko – śląskiej uzupełniają dwie inne stałe ekspozycje zamkowe, z których jedna – „Blask lampy naftowej” – prezentuje prywatną kolekcję 200 lamp naftowych – kunsztowne wyroby  rzemiosła artystycznego z największych i najznaczniejszych europejskich manufaktur (2. poł. XIX – 1. poł. XX w.) Druga z tych wystaw, „Malowane dzieje narodowe” – to pokaz monumentalnych dzieł malarskich Jana Styki (”Polonia”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Madonna Majowa”) oraz Wojciecha Kossaka („Odwrót Napoleona spod Moskwy”).Te pozyskane w depozyt ( od osób prywatnych i z Muzeum Narodowego we Wrocławiu) legendarne dzieła sztuki, uzupełniają inne muzealia artystyczno – historyczne związane z historią Polski tamtych czasów.

Wybierając się na oglądanie brzeskiego zamku i jego muzealnych wnętrz wystawienniczych, trzeba „posmakować” architektury arkadowego dziedzińca, na którym tegorocznego lata (maj – wrzesień) udostępniamy wystawę dzieł profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Rzeźby portretowe Karola Badyny”.
Wydaje się też być koniecznym w czasie brzeskie wizyty zaglądniecie do zamkowego ogrodu ozdobnego o charakterze renesansowym, który nawiązuje do utworzonego tu, w połowie XVI w. przez ogrodników włoskich, pierwszego w tej części Europy ogrodu o kształcie renesansowym.

więcej informacji o muzeum

Pałace, zamki, drewniane kościoły, dinozaury i jeziora. Na ...

Opole może się poszczycić historią tak wiekową jak ...

Wieża o wysokości 42 metrów jest pozostałością po ...

Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie to ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

Stare mury, ciemne piwnice i snujące się korytarzami ...

gastronomia

rozrywka

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/1979/dolny-slask-atrakcje-ciekawe-miejsca-muzeum-piastow-slaskich/