google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gorczański Park Narodowy - szlaki turystyczne

Gorczański Park Narodowy

Na turystów odwiedzających Gorczański Park Narodowy czekają szlaki na Turbacz, Kudłoń czy Gorc, bogate pod względem przyrodniczym, kulturowym i krajobrazowym. Ich atrakcyjność oraz stopień trudności są bardzo zróżnicowane, dlatego planując wędrówkę warto przeczytać krótki opis zamieszczony w zakładkach.

Gorczański Park Narodowy - szlaki turystyczneSzlaki turystyczne w Gorczańskim Parku Narodowym

fot. a.Zbrojecka-Marecka

Osobom, którym czas i zdrowie nie pozwala na długie i forsowne wycieczki, proponujemy szlaki spacerowe. Wyznaczone w terenie łatwo dostępnym, o niewielkich różnicach wzniesień (dolina Kamienicy, Olszowego Potoku) umożliwiają, nawet podczas krótkiego spaceru, zapoznanie się z różnorodnością gorczańskiej przyrody.

Coraz częściej na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego spotykamy rowerzystów. Dla nich również przygotowano sieć szlaków, która w połączeniu z trasami wyznaczonymi przez okoliczne gminy pozwala na organizację zróżnicowanych pod względem trudności i ciekawych krajoznawczo wypraw rowerowych.
W Parku (rejon Tobołowa) i w jego bezpośrednim sąsiedztwie (Lubomierz, Obidowa, Rabka – Zaryte, Maciejowa) istnieje możliwość uprawiania narciarstwa zjazdowego rekreacyjnego, któremu służy kolej krzesełkowa na Tobołów, wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Amatorzy narciarstwa krajoznawczego mogą cieszyć się z bezpośredniego kontaktu z przyrodą, wędrując udostępnionymi dla nich pieszymi szlakami turystycznymi i spacerowymi.

W GPN można uprawiać także turystykę konną. Dla miłośników jazdy wierzchem udostępniono ponad 60 km szlaków po drogach stokowych i niektórych szlakach pieszych. Krótkie opisy szlaków zawierają zakładki.

Gorczański Park Narodowy zajmuje obecnie 7 029,85 ha. Pod względem powierzchni jest na 17 miejscu pośród 23 polskich parków narodowych. Ponad 97% obszaru stanowi zwarty kompleks, obejmujący najwyższe położenia Gorców. Pozostały odsetek tworzy 15 enklaw, z których największe to uroczyska: Jasionów, Pod Gorcem, Las Kędzierski i Dwór w Porębie Wielkiej. Od 1997 r. otoczony jest strefą ochronną – otuliną, o powierzchni 16 647 ha, w której obowiązują zasady ochrony środowiska zabezpieczające Park przed zagrożeniami zewnętrznymi, wynikającymi z działalności człowieka. Największa cześć otuliny znajduje się w granicach gminy Nowy Targ (5 818,64 ha), co jednak w niewielkim stopniu rekompensuje pozostawienie poza granicami GPN przyrodniczo cennych terenów – kopuły szczytowej Turbacza, górnej części dolin: Lepietnicy, Obidowca, a także Kowańców. Z uwagi na występowanie rzadkich w skali europejskiej gatunków ptaków, tj.: głuszca, dzięcioła białogrzbietego, sóweczki i puszczyka uralskiego, GPN został włączony do rządowego projektu sieci Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – „Gorce”. Niebawem terenu Parku i jego otoczenie wejdzie w skład Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk o nazwie „Ostoja Gorczańska”.

więcej o Gorczańskim Parku Narodowym

 

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2000/gorczanski-park-narodowy-rabka-zdroj-atrakcje-ciekawe-miejsca/