Olej roztoczański

Produkty regionalne Roztocza

Roztocze to również miejsce bogate kulturą mieszkańców tej ziemi. Małe miasteczka i wioski skrywają nie jedną ciekawą tajemnicę i czekają na odkrycie. Nie brakuje miejsc, gdzie możemy poczuć smak i zapach sielskiego Roztocza. Jarmarki i targi produktów regionalnych od wieków stanowiły barwny element roztoczańskiego krajobrazu.

Świąteczne jarmarki bardzo popularne w dawnych czasach dziś odżywają i nabierają innego, turystycznego znaczenia. Kuchnia Roztocza to mieszanka wpływów kuchni staropolskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Wykorzystanie świeżych, sezonowych produktów sprawia, że jest ona jedną z najzdrowszych w kraju. Roztoczańskie smakołyki doceniane są w regionie i w całym kraju.

Najbardziej znanym produktem regionalnym z Roztocza jest Olej Świąteczny Roztoczański. Wytwarzany tradycyjnymi metodami z rzepaku zyskał miano „roztoczańskiej oliwy” i służy za podstawę wielu regionalnych potraw. Produkowany jest w olejarniach w Ruszowie, Zadnodze k. Krynic i Wieprzowie oraz w wielu gospodarstwach. Dzięki czystej, wolnej od zanieczyszczeń przemysłowych przyrodzie Roztocze słynie z najlepszego jakościowo miodu. Zdobywa on serca każdego kto go spróbuje. Najpopularniejszymi odmianami roztoczańskich miodów są: rzepakowy, gryczany, wielokwiatowy, fasolowy, lipowy i spadziowy. Kuchnia Roztocza to kuchnia chłopska oparta na potrawach z mąki oraz kaszy gryczanej. Jedną z najbardziej rozpoznawal nych potraw z regionu i jego okolic jest piróg biłgorajski. Mniej znaną ale na pewno popularniejszą przekąską wśród mieszkańców Roztocza są pieczone pierożki z różnym nadzieniem. W środku najczęściej są z farszem gryczano-twarogowym ale nie mniej lubiane są z kapustą z grzybami czy z soczewicą. Wśród wielu ich rodzajów na uwagę zasługują te z dodatkiem zioła miłości -lubczyku z Lubyczy Królewskiej. Znakomitą jakością charakteryzują się także roztoczańskie wędliny -polecamy wyroby masarni z Kunek, Narola, Hedwiżyna i Tomaszowa Lubelskiego. Region słynie także z pieczywa, godne polecenia są tradycyjne chleby na naturalnym zakwasie z Guciowa oraz powszechne cebularze. W Horyńcu-Zdroju produkowana jest woda mineralna „Horynianka”, w Narolu „Galicya” a w Zwierzyńcu „Roztoczanka”. Obfitość owoców leśnych i tych z sadu sprawiła, że na Roztoczu możemy spróbować wielu oryginalnych napitków. Aromatyczna sosnówka to nalewka na młodych pędach sosny. Wielokrotnie nagradzana w konkursach zawiera w sobie esencję sosnowego boru, słodycz miodu i ożywcze pobudze nie wprost z natury. Wśród wielu oryginalnych owocowych nalewek na uwagę zasługują te z Narola: dereniówki, trześniówki, wiśniówki i wiele innych. Kto zechce spróbować tych baśniowych elementów powinien przybyć na jeden z wielu regionalnych jarmarków lub spytać się o nie gospodarza u którego nocuje. Słońce i roztoczańskie wzgórza sprzyjają także powstawaniu winnic m. in: w okolicach Lipowca. Wino z Roztocza staje się kolejną kulinarną atrakcją regionu.

dowiedz się więcej o Roztoczu

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Roztocze atrakcje" ["meta_title"]=> string(48) "Roztocze atrakcje Roztocza - produkty regionalne" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(40) "Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.24562414348979899614278110675513744354248046875) ["lng"]=> float(23.44757079751860118221884476952254772186279296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Roztocze atrakcje

meta_title: Roztocze atrakcje Roztocza - produkty regionalne

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Roztocze atrakcje Roztocza - produkty regionalne

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze

meta_desc: