google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Czerwińsk nad Wisłą - atrakcje turystyczne

Zamki w Polsce

Nad niepokaźną przystanią nad Wisłą, na Mazowszu, leży Czerwińsk, nierozerwalnie związany z zakonem kanoników regularnych. Już pierwsza pisemna informacja o Czerwińsku, w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku, dotyczyła kanoników.

Czerwińsk nad Wisłą - atrakcje turystyczneCzerwińsk nad Wisłą

fot. polska.travel

Czerwińsk zapisał się na kartach wielkiej historii, przeprawą wojsk polskich przez Wisłę po moście łyżwowym. Po przejściu przez Czerwińsk, wojska polskie połączyły się z wojskami litewskimi i, pod dowództwem króla Jagiełły, razem ruszyły na zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Czerwińsk, w XIV wieku, dzielił się na dwie części. Biskupią i klasztorna. Część wschodnia, biskupia, uzyskała prawa miejskie w 1373 roku, zaś część zachodnia, klasztorna w 1582 roku.

Czerwińsk nad Wisłą, miasto na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem, sławne było w Europie za sprawą siedemnastowiecznego cudownego, bizantyjskiego w stylu, obrazu Matki Boskiej Czerwińskiej. Obraz czerwiński jest kopią słynnego dzieła z rzymskiej bazyliki Matki Boskiej Większej. Twórcą płótna z czerwińskiego kościoła (lub tylko jego odnowicielem, tego dokładnie nie wiemy), był Łukasz z Łowicza. Późniejsze wydarzenia - pożary, wojna ze Szwedami, zabory i pomniejszanie znaczenia klasztoru, sprawiły, że miasto w 1870 roku, na powrót stało się wsią.

Dziś, w Czerwińsku, pośród małomiasteczkowej zabudowy malowniczych uliczek, niegdyś gwarnych mozaiką ludzką, stoi strojny prostotą, romański kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor na nadwiślańskiej skarpie. Późniejsze remonty, wzbogaciły romańską prostotę gotycką wielkością i barokowym przepychem.

Kościół w Czerwińsku nad Wisłą, jest jednym z nielicznych zachowanych na Mazowszu zabytków z 1. połowy XII wieku. Bogate dekoracje portalu romańskiego w kruchcie wyszły spod dłuta z włoskiego warsztatu mistrza Wiligelma z Modeny. Portal nosi ślady nacięć. Podobno rycerze króla Jagiełły ostrzyli tu miecze. Wizerunki żywiołów: wody i ognia, zdobią kapitele kolumn. Na lewym jest antyczny heros ujarzmiający smoki, na prawym zaś maska z liśćmi. Żywioły ziemi i powietrza zniknęły bezpowrotnie wraz z dwoma brakującymi kolumnami. Znikome wyobrażenie kunsztu nadproża portalu, zdobionego rzędem arkadek z figurami apostołów, dają dwie zachowane figurki w lapidarium kościoła.

Wejście boczne prowadzi przez oryginalne drzwi z romańskimi okuciami. Do 1939 roku można było zastukać dwunastowieczną kołatką z głową lwa trzymającego w pysku ludzką główkę. Zachowały się trzy romańskie archiwolty. Wewnętrzna z finezyjną plecionką palmetową, środkowa z wałkiem spiralnym i zewnętrzna zdobiona wicią winorośli. Wnętrze kościoła wypełniają wyimki zaledwie trzynastowiecznych fresków, ale i tak największe w Polsce. Pozostałość monumentalnego Sądu Ostatecznego. Jeszcze widać sceny stworzenia obok historii Noego i ofiarowania Izaaka przez Abrahama. Freski musiały wyblaknąć już w XV wieku, wtedy, inny artysta, uzupełnił ubytki pietą, gotycką w wyrazie.

Czerwińsk nad Wisłą – średniowiecze w każdym calu.

Drzewa, domy i kwiaty, słoneczniki schylające ciężkie od ...

W 1444 r., gdy w bitwie pod Warną ...

Sanniki, niewielka miejscowość położona nieco ponad 30 km. ...

Wyruszając do Kutna lub Łodzi, zboczmy na chwilę ...

Włocławek to niewielkie miasto w kujawsko-pomorskim które dziś ...

Chociaż zamek w Płocku można oglądać dzisiaj tylko ...

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2015/mazowsze-atrakcje-ciekawe-miejsca-czerwinsk-nad-wisla/