Czerwińsk nad Wisłą

Czerwińsk nad Wisłą – atrakcje turystyczne

Nad niepokaźną przystanią nad Wisłą, na Mazowszu, leży Czerwińsk, nierozerwalnie związany z zakonem kanoników regularnych. Już pierwsza pisemna informacja o Czerwińsku, w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku, dotyczyła kanoników.

Czerwińsk zapisał się na kartach wielkiej historii, przeprawą wojsk polskich przez Wisłę po moście łyżwowym. Po przejściu przez Czerwińsk, wojska polskie połączyły się z wojskami litewskimi i, pod dowództwem króla Jagiełły, razem ruszyły na zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Czerwińsk, w XIV wieku, dzielił się na dwie części. Biskupią i klasztorna. Część wschodnia, biskupia, uzyskała prawa miejskie w 1373 roku, zaś część zachodnia, klasztorna w 1582 roku.

Czerwińsk nad Wisłą, miasto na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem, sławne było w Europie za sprawą siedemnastowiecznego cudownego, bizantyjskiego w stylu, obrazu Matki Boskiej Czerwińskiej. Obraz czerwiński jest kopią słynnego dzieła z rzymskiej bazyliki Matki Boskiej Większej. Twórcą płótna z czerwińskiego kościoła (lub tylko jego odnowicielem, tego dokładnie nie wiemy), był Łukasz z Łowicza. Późniejsze wydarzenia – pożary, wojna ze Szwedami, zabory i pomniejszanie znaczenia klasztoru, sprawiły, że miasto w 1870 roku, na powrót stało się wsią.

Dziś, w Czerwińsku, pośród małomiasteczkowej zabudowy malowniczych uliczek, niegdyś gwarnych mozaiką ludzką, stoi strojny prostotą, romański kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor na nadwiślańskiej skarpie. Późniejsze remonty, wzbogaciły romańską prostotę gotycką wielkością i barokowym przepychem.

Kościół w Czerwińsku nad Wisłą, jest jednym z nielicznych zachowanych na Mazowszu zabytków z 1. połowy XII wieku. Bogate dekoracje portalu romańskiego w kruchcie wyszły spod dłuta z włoskiego warsztatu mistrza Wiligelma z Modeny. Portal nosi ślady nacięć. Podobno rycerze króla Jagiełły ostrzyli tu miecze. Wizerunki żywiołów: wody i ognia, zdobią kapitele kolumn. Na lewym jest antyczny heros ujarzmiający smoki, na prawym zaś maska z liśćmi. Żywioły ziemi i powietrza zniknęły bezpowrotnie wraz z dwoma brakującymi kolumnami. Znikome wyobrażenie kunsztu nadproża portalu, zdobionego rzędem arkadek z figurami apostołów, dają dwie zachowane figurki w lapidarium kościoła.

Wejście boczne prowadzi przez oryginalne drzwi z romańskimi okuciami. Do 1939 roku można było zastukać dwunastowieczną kołatką z głową lwa trzymającego w pysku ludzką główkę. Zachowały się trzy romańskie archiwolty. Wewnętrzna z finezyjną plecionką palmetową, środkowa z wałkiem spiralnym i zewnętrzna zdobiona wicią winorośli. Wnętrze kościoła wypełniają wyimki zaledwie trzynastowiecznych fresków, ale i tak największe w Polsce. Pozostałość monumentalnego Sądu Ostatecznego. Jeszcze widać sceny stworzenia obok historii Noego i ofiarowania Izaaka przez Abrahama. Freski musiały wyblaknąć już w XV wieku, wtedy, inny artysta, uzupełnił ubytki pietą, gotycką w wyrazie.

Czerwińsk nad Wisłą – średniowiecze w każdym calu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Zamki w Polsce" ["meta_title"]=> string(61) "Mazowsze - atrakcje, ciekawe miejsca - Czerwińsk nad Wisłą" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(13) "polska.travel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.3961554149664010537890135310590267181396484375) ["lng"]=> float(20.310287472756900939430124708451330661773681640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Zamki w Polsce

meta_title: Mazowsze - atrakcje, ciekawe miejsca - Czerwińsk nad Wisłą

meta_keys:

meta_desc:

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: polska.travel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Mazowsze - atrakcje, ciekawe miejsca - Czerwińsk nad Wisłą

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: polska.travel

meta_desc: