Świdnica - Kościół Pokoju

Świdnica – atrakcje turystyczne

Świdnica nazywana jest czasami "małym Krakowem" i na to miano całkowicie sobie zasłużyła. Gwarno tu i radośnie przez cały rok, a i mieszkańcy należą do najbardziej niezwykłych. Niegdyś w Świdnicy żyła i pracowała kobieta, która dała imię jednemu z kraterów na Wenus, a także Czerwony Baron, najsłynniejszy lotnik z czasów I wojny światowej.

Co warto zobaczyć w Świdnicy:

Dom Pod Hermesem    
kamienica pod numerem pierwszym przy ul. Grodzkiej nazywana jest Domem pod Hermesem. Ta narożna budowla wyraźnie góruje nad całą ulicą. Secesyjna kamienica okryła się sławą już w chwili swojego powstania. Podczas jej wznoszenia został odkryty skarb monet pochodzących z okresu wojny trzydziestoletniej. Dach budynku wieńczy kopuła z figurą Hermesa. Ten mitologiczny bóg opiekował się podróżnymi, złodziejami i, oczywiście, kupcami, których w dawnej Świdnicy nie brakowało. Trudno się więc dziwić, że dzisiaj ma tu swoją siedzibę bank.

Basteja bramy strzegomskiej
Baszta stanowiła niegdyś ochronę dla głównej bramy wjazdowej do miasta – Bramy Strzegomskiej. Przy niej mieści się dawna kaplica przybramna św. Barbary, którą dziś można oglądać jako siedzibę świdnickiego klubu NOT.

Kościół Św. Józefa    
Kościół św. Józefa został wybudowany w latach 1754 – 1772 i wkomponowany w ścisłą miejską zabudowę. Dawniej stanowił zespół klasztorny Urszulanek. Co ciekawe, kościół został wybudowany na planie elipsy.

Pałac Opatów    
Pałac Opatów Cysterskich, obecnie Bibliotekę Miejską. Ten piękny, barokowy obiekt został wzniesiony w 1724 roku i niemal od początku miał burzliwą historię. Pierwotnie należał do opatów cystersów z Krzeszowa, w 1741 został zarekwirowany i zamieniony na siedzibę komendanta świdnickiej twierdzy. Później mieścił się tu arsenał, a także urząd podatkowy. Wnętrze budynku kryje bogato zdobiony, zabytkowy dziedziniec.

Kolumna św. Trójcy    
Barokowa kolumna Świętej Trójcy wykonana jest z czerwonego piaskowca. Posąg anonimowego autorstwa ufundowany został w 1693 r. przez starostę świdnicko – jaworskiego Joachima von Sinzendorfa. Fundator, po swojej śmierci w 1697 r., pochowany został w kościele parafialnym św. Stanisława i św. Wacława, o czym informuje inskrypcja znajdująca się na kartuszu, umieszczonym na pomniku staraniem wdowy po staroście. Obecnie kolumnę można podziwiać w całej wspaniałości, dzięki przeprowadzonym niedawno zabiegom konserwatorskim.

Ratusz      
Już w 1291 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o domu kupieckim stojącym pośrodku Rynku. W 1330 r. funkcjonuje piwnica ze składem win, oraz murowane kramy sukienników i szewców. Sześć lat później rada miejska, odbywająca posiedzenia w domu kupieckim, postanawia przenieść swą siedzibę na piętro, z czego wynika, że budynek był co najmniej dwukondygnacyjny.

Apteka pod Bykami    
Kamieniczka późnorenesansowa, której naroża zdobią dwie rzeźby byków naturalnej wielkości z prawdziwymi rogami. Na parterze od 1882 roku nieprzerwanie działa apteka.

Ulica Zamkowa
Znajduje się tu jedna z nielicznych pozostałości dawnych umocnień, basteja dawnej Bramy Strzegomskiej. Wyposażona w liczne otwory strzelnicze, broniła niegdyś jednej z najstarszych świdnickich bram i głównego wjazdu do miasta. Na początku XVI wieku stanął tu kościół pw. Świętej Barbary. Kaplica połączona z basteją, dwieście lat temu została zamieniona na arsenał, a obecnie mieści się tu siedziba Naczelnej Organizacji Technicznej. Wejścia do dawnej świątyni ciągle strzegą św. Barbara i św. Katarzyna. W okresie świetności miasta tuż obok bramy stał zamek. Wybudował go książę świdnicko-jaworski Bolko I. Do 1392 roku zamek należał do wdowy po ostatnim władcy z linii Piastów, Bolku II. Potem przeszedł na własność królów czeskich i był przyznawany kolejnym rodom rycerskim. W pierwszej połowie XVI wieku zamek spłonął, a ruiny objął kanclerz Franciszek Grimm. Odbudował zamek nadając mu renesansowy charakter. Niestety, kolejni właściciele nie byli dobrymi gospodarzami. W okresie wojen ze Szwedami zamek został niemal doszczętnie zniszczony a pożar, który wybuchł w 1673 roku obrócił go ostatecznie w ruinę. Do dziś pozostały po nim jedynie podziemne fundamenty i włączony w bryłę kościoła św. Antoniego renesansowy portal.

Katedra Świdnicka
Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 103 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł.
XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji.

Rynek    
Kamieniczki świdnickiego Rynku stwarzają romantyczny nastrój i nadają sercu miasta wyjątkowego charakteru. Można tu odnaleźć obiekty reprezentujące różnorodne style architektoniczne od renesansu aż po secesję, dokumentujące chlubną historię miasta jako stolicy dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W położonych w Rynku licznych kawiarenkach i restauracjach można odpocząć i raczyć się atmosferą tego niezwykłego miejsca. Centralny plac miasta wytyczono w połowie XIII wieku i pełnił on wówczas funkcję miejsca handlu. Przez wieki jego funkcja zmieniała się, lecz na pamiątkę, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się tu największa w regionie Giełda staroci, numizmatów i osobliwości.

Kościół Pokoju    
Wizytówką Świdnicy jest XVII-wieczny Kościół Pokoju – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół ten jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. W swoim wnętrzu może pomieścić ok. 7500 osób. Jednocześnie jest to jeden z dwóch Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy także jego główny ołtarz i ambona, a także loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju: dzwonnicą, domem stróża, plebanią i zabytkowym cmentarzem ewangelickim. Wszystkie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładem charakterystycznego budownictwa ryglowego. W domu stróża działa obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa m.in. konstruktor pierwszej rakiety tenisowej na kontynencie europejskim oraz uczeń J. S. Bacha – dawny organista kościelny. W Kościele Pokoju corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bachowski.

Muzeum Dawnego Kupiectwa    
Muzeum Dawnego Kupiectwa powstało w 1967 w ratuszu, w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta i jest jedynym muzeum tego typu w Polsce. Prezentuje eksponaty związane z historią kupiectwa: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII-wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

http://um.swidnica.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(76) "Świdnica atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Dolny Śląsk - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(100) "Świdnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Świdnicy na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "um.swidnica.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.84414787424469750476418994367122650146484375) ["lng"]=> float(16.483612058253100940419244579970836639404296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Świdnica atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Dolny Śląsk - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Świdnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Świdnicy na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: um.swidnica.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Świdnica atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Dolny Śląsk - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Świdnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Świdnicy na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: um.swidnica.pl

meta_desc: Świdnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Świdnicy na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl