Świebodzin - Pomnik Chrystusa Króla

Świebodzin – atrakcje turystyczne

O lubuskim Świebodzinie, dawnym grodzie słowiańskim, co prawa miejskie uzyskał w 1319 roku, było dość cicho na świecie do czasu, gdy za sprawą pewnej monumentalnej rzeźby, Świebodzin prześcignął dawną brazylijską stolicę Rio De Janeiro.

Jadąc drogą, już z daleka widać Świebodzin. Nie za sprawą szczególnej zabudowy ani wzgórz czy lasów. Nad Świebodzinem góruje pomnik Chrystusa Króla, jeszcze niedawno – najwyższy na świecie. Świebodzińskiego Chrystusa przewyższył dopiero w 2011 roku Chrystus Pacyfiku z Peru, figura mierząca aż 37 metrów.

Chrystus ze Świebodzina to wotum wdzięczności o wysokości 36 m, z czego 3 m ma wieńcząca pomnik pozłacana korona. Świebodziński Chrystus stoi na wysokim na 16,5 m, sztucznie usypanym kopcu. Waga giganta jest szacowana na 440 ton.

Inicjatorem i pomysłodawcą świebodzińskiego ewenementu na skalę światową jest proboszcz parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ksiądz prałat Sylwester Zawadzki. Ksiądz ten chciał najwidoczniej podnieść lubuski Świebodzin do rangi Rio więc doprowadził do postawienia w Świebodzinie pomnika, jeśli nie rangą, to na pewno wielkością przewyższającego ten w Brazylii.

Zastanawiające jak szybko Chrystus ze Świebodzina stał wizytówką miasta. Mówiąc „Świebodzin” myślimy o posągu, a nie o zamku joannitów czy piętnastowiecznym kościele Świętego Michała, który po pożarze w 1541 roku stał się budowlą z czterema nawami i rzędem kaplic. W świątyni zachowało się efektowne sklepienie sieciowe, a w kaplicach – gwiaździste i unikatowe kryształowe. W XIX wieku kościół zyskał neogotycką kruchtę i imponujący szczyt z dwiema iglicami na zachodniej fasadzie. Wewnątrz kościoła są niezwykle cenne zabytki: późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym oraz rokokowy ołtarz Najświętszej Marii Panny. Ewenementem świebodzińskiego kościoła jest szerokość większa od długości.

Po zamku joannitów, którego dzieje sięgają XIV wieku, zostały fragmenty skrzydła południowo-wschodniego. Dzięki rysunkowi z XVIII wieku wiemy, że zamek w Świebodzinie był wyraźnie podzielony na górny i dolny i stał za murem oraz fosą z mostem zwodzonym. Krzyże z kul armatnich wmurowane w elewację zamku, datowane są na XVII stulecie.

Ślady gotyku, w postaci pięknie zachowanych sklepień, nosi hall dawnej szkoły parafialnej w Świebodzinie.

Za fragmentami murów obronnych Świebodzina, miasta, do którego droga prowadziła przez co najmniej 3 baszty, w sercu świebodzińskiego rynku, pośród wieńca kamienic pamiętających XVIII wiek, stoi dwukondygnacyjny ratusz z XVI wieku. Ratusz strojny w dwie wieże zwieńczone krenelażem i elewację w neo stylach – gotyckim i renesansowym. W piwnicach ratusza, o jego przeszłości zaświadczają kamienne sklepienia beczkowe oraz ceglane: krzyżowo-żebrowe i gwiaździste. Te ostatnie zdobią także kilka sal parteru ratusza.

Odpocząć po spacerze uliczkami Świebodzina, można na ławeczce Czesława Niemena. Opiekę nad podróżującymi do Świebodzina roztacza Jan Nepomucen z barokowej kapliczki z XVIII wieku.

www.swiebodzin.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Świebodzin atrakcje" ["meta_title"]=> string(58) "Świebodzin atrakcje turystyczne - Pomnik Chrystusa Króla" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(13) "polska.travel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.2524520832377987744621350429952144622802734375) ["lng"]=> float(15.5140686013545003874014582834206521511077880859375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Świebodzin atrakcje

meta_title: Świebodzin atrakcje turystyczne - Pomnik Chrystusa Króla

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: polska.travel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Świebodzin atrakcje turystyczne - Pomnik Chrystusa Króla

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: polska.travel

meta_desc: