google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park Narodowy "Ujście Warty"

Parki Narodowe w Polsce

Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego „Ujście Warty” powodują, że jest on doskonałym miejscem do uprawiania różnych form ekoturystyki. Nadwarciańskie rozlewiska są szczególnie chętnie odwiedzane przez obserwatorów ptaków i innych miłośników przyrody. Z uwagi na stosunkowo niewielkie natężenie ruchu turystycznego, teren ten przyciąga również amatorów rozległych przestrzeni, ciszy i spokoju.

Park Narodowy "Ujście Warty"Park Narodowy "Ujście Warty"

fot. źródło polska travel

Park Narodowy "Ujście Warty" leży w zachodniej części kraju, w obrębie ujścia rzeki Warty do Odry, Jest najmłodszym parkiem narodowym, powstał w 2001 roku. Jego powierzchnia wynosi 8 037,6 ha. Jest jednym z najważniejszych w Polsce miejsc pod względem ornitologicznym. Symbolem Parku jest gęś zbożowa.

Flora parku liczy 500 gatunków, istnieje tu 60 zbiorowisk roślinnych. Krajobraz parku stanowią przede wszystkim otwarte łąki i pastwiska oraz zarośla wierzbowe poprzecinane siecią kanałów, cieków wodnych, rzeczek i starorzeczy. Lasy i zadrzewienia stanowią zaledwie 1 proc. obszaru chronionego.

Ten park to przede wszystkim ostoja 250 gatunków ptaków, z czego 170 to gatunki lęgowe. Zalewowe obszary Parku stanowią schronienie dla ptaków podczas pierzenia oraz są ważnym miejscem odpoczynku tysięcy ptaków migrujących. Gnieżdżą się tutaj: mewy, rybitwy, perkozy, kaczki, gęś gęgawa, siewki, chruściele, wodniczki, łabędzie, żurawie, czaple i wiele innych. Przelotem zatrzymują się inne jeszcze gatunki ptaków, a jesienią rozlewiska goszczą tysiące kaczek, gęsi, żurawi.

Turystyka na terenie parku wiąże się z obserwowaniem ptaków, w czym pomagają wyznaczone ścieżki i punkty obserwacyjne.

Ujście Warty to kraina ptaków i wody, to kilka tysięcy hektarów mokradeł objętych ochroną jako park narodowy i krajobrazowy oraz obszar NATURA 2000, posiadających niezwykle ciekawą historią związaną z zakonami rycerskimi i Fryderykiem Wielkim. To właśnie w celu promocji tego niezwykłego dziedzictwa z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Słońska powstała zrzeszająca miłośników ptaków Rzeczpospolita Ptasia.

"Weekend w Rzeczpospolitej Ptasiej" to zorganizowana oferta spędzenia czasu wolnego w okolicach Słońska zawierająca m.in. wizytę w Parku Narodowym "Ujście Warty", zwiedzanie Zakonu Joannitów i słońskiego kościoła, liczne wycieczki piesze, rowerowe i kajakowe, a także udział w zawodach wędkarskich. Unikalną propozycją dla przybywających tutaj turystów jest możliwość ubiegania się o paszport „Rzeczpospolitej Ptasiej”. Obecnie Republika posiada ponad 2000 obywateli z wielu państw Europy.Park Narodowy „Ujście Warty”;
Chyrzyno 1;
69-113 Górzyca
tel.,fax.: 95 7524027;
e-mail: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Zobacz więcej: http://www.pnujsciewarty.gov.pl/

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2022/parki-narodowe-ciekawe-miejsca-atrakcje-ujscie-warty/