google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pilsko (1557 m n.p.m.)

Korbielów atrakcje

Pilsko jest  popularnym wśród turystów miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na wschodnie szczyty Sudetów. Północne stoki masywu Pilska są bardzo popularne również zimą wśród narciarzy. Na stokach opadających w stronę Korbielowa zimą działają ośrodki narciarskie.

Pilsko (1557 m n.p.m.)Pilsko

fot. Jerzy Opioła

Wyciągi orczykowe i trasy zjazdowe na Pilsku wybudowano na przełomie lat 80 i 90, w tym celu wycięto 10,5 hektarów lasów oraz 0,25 hektara kosodrzewiny. Przeciwko dewastacji przyrody na Pilsku protestowało w latach 90. kilka organizacji pozarządowych między innymi Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Liga Ochrony Przyrody, Polski Klub Ekologiczny, kilka organizacji czeskich i słowackich, organizacje te założyły koalicję na rzecz Pilska. Efektem tych działań było uzyskanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego rozebranie nielegalnych wyciągów nr 8 i 9 do końca 2005 r. oraz wykonanie ekspertyzy naukowej, która wprowadziła ograniczenia w użytkowaniu tras i wyciągów (zakaz jeżdżenia po kosodrzewinie i na terenie rezerwatu ścisłego po stronie słowackiej, użytkowanie tras zależne od grubości pokrywy śnieżnej)[5].

U podnóża kopuły szczytowej (ok. 1270 m n.p.m.) na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK oraz węzeł szlaków turystycznych.

Rozległa kopuła szczytowa Pilska podczas złej widoczności jest mylna orientacyjnie. Zimą 1980 we mgle zagubiła się tutaj grupa sportowców z trenerem, w wyniku czego trzech młodych ludzi zginęło z wyczerpania.

Szlaki turystyczne
- szlak turystyczny żółty Korbielów – Hala Miziowa – Góra Pięciu Kopców
- szlak turystyczny czarny Hala Miziowa – Góra Pięciu Kopców
- szlak turystyczny niebieski graniczny szlak przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców – Trzy Kopce. Z Góry Pięciu Kopców już tylko 200 m na szczyt Pilska
- szlak turystyczny zielony Góra Pięciu Kopców – Pilsko – Mechy – Orawskie Wesele (Oravské Veselé)

W Korbielowie istnieje kilka tras rowerowo - spacerowych. ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2035/beskid-zywiecki-atrakcje-ciekawe-miejsca-pilsko/