Podziemia kredowe w Chełmie

Podziemia kredowe w Chełmie

Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie, który na pięciu poziomach ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów pod chełmską starówką.

Podziemia kredowe w Chełmie powstawały na przestrzeni kilkuset lat. Wydobywana pod mieszczańskimi kamienicami kreda służyła w dawnych czasach jako budulec. Stopniowe żłobienie podziemnych korytarzy przez pokolenia chełmskich mieszczan odbywało się bez jakichkolwiek projektów czy uzgodnień. W ten sposób powstał labirynt kredowych lochów, który dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną o niezwykłych walorach.

Po przystosowaniu w latach 70-tych wybranych fragmentów korytarzy do potrzeb turystycznych, podziemia udostępniono zwiedzającym. Obecna trasa turystyczna ostateczny kształt uzyskała dopiero w roku 1985. Biegnie przez trzy podziemne kompleksy korytarzy (błędników) w rejonie kościoła p.w. Rozesłania Świętych Apostołów, pod rynkiem staromiejskim i pod ulicą Przechodnią.

W trakcie zwiedzania prawie dwukilometrowej trasy, którą turyści pokonują w czasie około 50 minut, można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Do szczególnych atrakcji należy szyb studni staromiejskiej, użytkowanej od XV do XVIII wieku, zrekonstruowanej obecnie na dawnym rynku staromiejskim, noszącym obecnie imię chełmskiego społecznika dr Edwarda Łuczkowskiego.
Podziemia kredowe do dziś kryją wiele zagadek, niespodzianek i tajemnic. W trakcie prac budowlanych nadal odkrywane są nieznane wyrobiska. Niezapomniane wrażenia przynosi wędrówka tonącym w mroku białym labiryntem, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających. Tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się legendarny opiekun kredowego labiryntu DUCH BIELUCH. Można mu powierzyć swoje najskrytsze marzenia, które ponoć dobrym ludziom się spełniają

Podziemna trasa turystyczna jest bezpieczna dla zwiedzających, posiada oświetlenie elektryczne i stałą temperaturę niezależną od warunków zewnętrznych. W 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków jako unikatowa pozostałość górnictwa kredowego.

zwiedzanie:
W podziemiach utrzymuje się stała temperatura przez cały rok wynosząca + 9 st. C, oraz wilgotność 70-80%.
Wejście do podziemi znajduje się w skarpie poniżej kościoła p.w. Rozesłania św. Apostołów przy ul. Lubelskiej 55a.
Nie zaleca się wchodzenia na trasę osobom cierpiącym na klaustrofobię. W podziemiach można fotografować i filmować bez dodatkowych opłat. Trasa podziemna posiada bezpośrednie połączenie ze stylową restauracją. W związku z tym istnieje możliwość zakończenia zwiedzania w restauracji.

http://www.chelm.pl
 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(43) "Chełm atrakcje Chełma - Podziemia kredowe" ["meta_desc"]=> string(110) "Chełm - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - podziemia kredowe w Chełmie - poznaj to miejsce z veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(13) "UM w Chełmie" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.1363642918125975711518549360334873199462890625) ["lng"]=> float(23.4901428190049017530327546410262584686279296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Chełm atrakcje Chełma - Podziemia kredowe

meta_keys:

meta_desc: Chełm - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - podziemia kredowe w Chełmie - poznaj to miejsce z veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: UM w Chełmie

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Chełm atrakcje Chełma - Podziemia kredowe

meta_keys:

meta_desc: Chełm - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - podziemia kredowe w Chełmie - poznaj to miejsce z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: UM w Chełmie

meta_desc: Chełm - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - podziemia kredowe w Chełmie - poznaj to miejsce z veturo.pl