Wadowice

Wadowice – atrakcje turystyczne

Wezwali go z dalekiego kraju, z dalekich stron przybywa Człowiek,  w Jego oczach falują łany zboża... Choć sercem targał wiatr Oświęcimia, On w wierszach głosił Miłość, Miłość która rodzi się w  sercu człowieka dla wszystkich ludzi na ziemi...

Wadowice to przede wszystkim miasto, w którym przyszedł na świat i mieszkał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18. maja 1920 r. Matka, Emilia z Kaczorowskich, zmarła, gdy Lolek miał dziewięć lat. Dwa lata później odszedł też starszy brat Karola, Edmund. Od tej pory przyszły Papież wychowywał się ze swoim ojcem, Karolem. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Marcina Wadowity w swoim rodzinnym mieście. Był wzorowym uczniem, a dodatkowo znajdował czas na sport i występy w amatorskim teatrze. W roku 1938 r. ukończył gimnazjum z oceną celującą na świadectwie i razem ze swoim ojcem przeniósł się do Krakowa.

W domu, w którym mieszkała rodzina Wojtyłów, obecnie istnieje muzeum. Obejmuje ono dawne mieszkanie i przyległe pomieszczenia. Rodzina Wojtyłów mieszkała w należącej do rodziny Chiela i Chaima Bałamutha kamienicy czynszowej przy Rynku, z wejściem od ul. Kościelnej. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią w północnej oficynie budynku, od strony kościoła parafialnego. Karol Wojtyła mieszkał w tym domu przez 18 lat, od chwili urodzenia do wyjazdu do Krakowa w 1938 r. Po wyborze Jana Pawła II dom ten stał się jednym z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc w Wadowicach, związanych z Papieżem. Sam Jan Paweł II podczas swej  pierwszej pielgrzymki do rodzinnego miasta wszedł na chwilę na podwórze kamienicy i rozmawiał krótko z mieszkańcami. Już w 1980 r. podjęto starania o utworzenie tutaj muzeum papieskiego.

Kościół dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły to jedno z miejsc w Wadowicach najbardziej związanych z osobą Jana Pawła II  Tutaj Karol został ochrzczony, modlił się i był ministrantem, przyjął I Komunię świętą i sakrament bierzmowania. W tej świątyni odprawił swoją prymicyjną mszę św. w listopadzie 1946 r. oraz m.in. okolicznościową mszę św. z kazaniem w lipcu 1966 r. z okazji 100-lecia gimnazjum.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Wadowice atrakcje" ["meta_title"]=> string(50) "Małopolska - atrakcje, ciekawe miejsca - Wadowice" ["meta_desc"]=> string(108) "Wadowice - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne rodzinnego miasta Karola Wojtyły - Jana Pawła II." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.8805218825986003139405511319637298583984375) ["lng"]=> float(19.497985837096099004384086583741009235382080078125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wadowice atrakcje

meta_title: Małopolska - atrakcje, ciekawe miejsca - Wadowice

meta_keys:

meta_desc: Wadowice - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne rodzinnego miasta Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Małopolska - atrakcje, ciekawe miejsca - Wadowice

meta_keys:

meta_desc: Wadowice - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne rodzinnego miasta Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wadowice - poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne rodzinnego miasta Karola Wojtyły - Jana Pawła II.