google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Pszczynie

Zapraszamy do zwiedzania jednej z niewielu rezydencji w Polsce - zamku w Pszczynie, która zachowała w zdecydowanej większości swoje oryginalne, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku wyposażenie, a także zabytkowego kompleksu Stajni Książęcych.

Zamek w PszczynieZamek w Pszczynie

fot. www.zamek-pszczyna.pl

Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
http://www.zamek-pszczyna.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2059/gorny-slask-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-w-pszczynie/