google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Enoturystyka - turystyka winiarska

winnice w Polsce

Enoturystyka to inaczej turystyka winiarska. Słowo pochodzi od greckiego słowa oinos, oznaczającego wino. Obecnie jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi światowej branży turystycznej. Enoturysta odwiedza region, w którym produkowane jest wino. Ma możliwość zobaczenia winnicy i winiarni.

Enoturystyka - turystyka winiarskaWinnica Dwie Granice

fot. winnica Dwie Granice

Inną możliwością jest uczestnictwo w degustacjach lub evantach winiarskich. Wszystko to składa się na enoturystykę. Oczywiście wiąże się to często z próbowaniem lokalnej kuchni i regionalnych potraw. Najważniejsza dla enoturysty jest jednak degustacja wina. Wino ma zupełnie inny odbiór, jeżeli jest spożywane w miejscu gdzie zostało wyprodukowane. Dodatkowo można często poznać winiarza lub ludzi pracujących przy tym trunku na co dzień. Winnice otwierające swoje piwnice dla enoturystów to najczęściej miejsca tworzone przez rodziny winiarskie, nierzadko wielopokoleniowe. Nie zapominajmy, że wino to przede wszystkim rozmowa. Degustacja zawsze jest połączona z komentarzem i daje możliwość poszerzenia swojej winiarskiej wiedzy.

Nasz podkarpacki region ma bardzo bogatą winiarską historię, która sięga już około tysiąca lat wstecz. Winiarstwo na Podkarpaciu zaczęło się już w XI wieku. Transport win z zagranicy był w tamtym czasie za drogi, dlatego postanowiono produkować własne wino. Istniało również zapotrzebowanie na wino mszalne, dlatego pierwszymi winiarzami byli zakonnicy i księża. Wina najczęsciej trafiały do dostojników i dworzan. Region jasielski obsadzali winoroślą Bracia Benedyktyni. W wieku XIV produkcją zajęli się mieszczanie. W tamtym okresie powstawały winnice w okolicy Krosna. Ciężkie czasy dla winiarstwa w naszym regionie zaczęły się w XVII wieku. Przyczyną był napływ win węgierskich oraz "potop szwedzki"w 1655 roku i poźniejszy najazd węgierski. Od tych wydarzeń, zajmowano się głównie handlem wina a nie jego produkcją. Odrodzenie polskiego winiarstwa miało miejsce w latach osiemdziesiątych w Jaśle, dzięki Panu Romanowi Myśliwcowi. Jego śladem poszło wielu innych winiarzy, w tym również Winnica Dwie Granice. Obecne lata to czas odbudowy naszej winiarskiej tradycji i przywrócenia jej na należne miejsce w naszym przemyśle turystycznym.

Z myślą o enoturystyce właściciele Winnicy Dwie Granice postanowili w roku 2011 rozpocząć budowę budynku winiarni. Oprócz części przetwórczej w budynku znajduje się też sala degustacyjna i sklep. W niedalekiej przyszłości do użytku zostanie oddana ważna część z punktu widzenia enoturysty, czyli pokoje noclegowe. Odwiedzający nas enoturysta może zobaczyć nasze winnice w Przysiekach i Bączalu Górnym, a następnie odwiedzić naszą winiarnię. W piwnicy zapoznajemy Gości z całym cyklem produkcyjnym i historią winnicy. Następnie w zależności od preferencji zapraszamy na degustację naszych win. Może się ona odbyć w piwnicy, gdzie enoturysta jest otoczony beczkami, zbiornikami, butelkami i innym sprzętem. Taka degustacja ma swój urok, oddaje ducha piwnicy i pobudza wyobraźnię. Jeżeli jednak odwiedzający nas Goście pragną troszkę więcej komfortu to zapraszamy do sali degustacyjnej. W chwili obecnej jesteśmy w stanie przyjąć grupę około 40 osób.

Jeżeli chodzi o nasz rejon, enoturystyka to jednak nie wszystko co mamy do zaoferowania. W pobliżu znajdują się lokalne atrakcje turystyczne. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie turystów. Jest to kompleks muzealny w Trzcinicy, koło Jasła. To raj dla miłośników archeologii, ponieważ dokonane tam odkrycia datowane są na epokę bronzu i wczesne średniowiecze.

Wspominając o ciekawych miejscach dla turysty nie można zapomnieć o Kościele pod wezwaniem Swiętej Doroty w Trzcinicy. Ten XV wieczny drewniany kościół jest jednym z największych zabytków europejskiego budownictwa sakralnego. Możemy w nim znaleźć wczesnobarkowe organy, czym mogą pochwalić się nieliczne kościoły w południowej Polsce.

Enoturystyka to dla wielu hasło często obce, jednak bardzo chcemy aby się to zmieniło. Serdecznie wszystkich zapraszamy, a na pewno wyjadą od nas Państwo w dobrych nastrojach i wzbogaceni zdobytymi tu informacjami i doznaniami.

dowiedz się więcej o Winnicy Dwie Granice

Rzeszów i jego okolice obfitują w sakralne zabytki. ...

Siatka połączeń lotniska w Jasionce poszerzy się o ...

Już wkrótce będzie można zobaczyć od lat nie ...

Odwiedzając Rzeszów po raz kolejny warto zejść z ...

Rzeszów – miasto będące centrum administracyjnym województwa podkarpackiego ...

Rzeszowska podziemna trasa turystyczna kryje w sobie liczne ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2065/podkarpacie-ciekawe-miejsca-enoturystyka-winnica-dwie-granice/