Akademia Marmot – Finał II edycji – laureaci

Tegoroczny wybór zwycięzców Akademii Marmot był bardzo trudny ze względu na dużą ilość zgłoszeń oraz bardzo ciekawe przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu. Jury, w którego skład weszli m.in. znany himalaista Piotr Pustelnik oraz redaktorzy czasopism „npm” oraz „Poznaj świat”, musieli jednak zdecydować, komu przyznać nagrodę w każdej kategorii. Tak jak w roku poprzednim zwycięzcy zostali zaopatrzeni w sprzęt marki Marmot o wartości 3000 złotych!

Nagrodzeni nie czekali długo z rozpoczęciem wypraw i już są w drodze…

1. Kategoria Alpinizm: Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan oraz wyprawa „Wielki Szlak Himalajski”

Obecnie pozdrawiają z Kathmandu, gdzie załatwiają ostatnie formalności. To, co planują zrealizować, to pokonanie Wielkiego Szlaku Himalajskiego, jednego z najdłuższych i najwyżej położonych szlaków pieszych na świecie. Prowadzi on pod najwyższymi szczytami świata, przez odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Szlak ma długość około 1700 km. Trasa górska wiedzie przez wysokie przełęcze (6146 m n.p.m. w najwyższym punkcie trasy), a czas potrzebny na pokonanie to około 130- 150 dni. Joanna Lipowczan i Bartosz Malionowski – pomysłodawcy zwycięskiej wyprawy – planują powrót dopiero w styczniu 2016 roku. Chcą pokonać trasę zupełnie sami – bez przewodników, tragarzy czy kucharzy.
Więcej informacji na temat wyprawy: wielkiszlakhimalajski.pl

2. Kategoria Podróże: Anastasija Kukaleva i projekt „Wieloryb z Lorino”

„Wieloryb z Lorino” to projekt filmowy, który już jest w trakcie realizacji, a wygrana w konkursie była dla zwycięzców sporą pomocą w radzeniu sobie z trudnym klimatem panującym na dalekich krańcach Rosji – w Czukocji.
Czukocja to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi, najdalej na północny-wschód wysunięty skrawek Rosji. Rejon ten jest niedostępny, pokryty w całości tundrą, bagnami, pozbawiony drzew, leży na wiecznej zmarzlinie. Na przekór surowym warunkom od kilku tysięcy lat żyją tam ludzie.
Film dokumentalny „Wieloryb z Lorino”, który tworzony jest podczas tej zwycięskiej wyprawy, będzie opowieścią o jednym z najbardziej niezwykłych rejonów wielkiej Rosji i Świata – Czukocji oraz jej mieszkańcach. Opowieścią o ludziach, którzy w surowych warunkach, ze znikomą pomocą rządu walczą o przetrwanie nie tylko ich samych, ale także o odrodzenie ich zanikającego języka, religii i tradycji. Będzie to również malowniczy obraz surowej, zimnej i niebezpiecznej, lecz niezwykle pięknej przyrody, która w dramacie ostatnich potomków wymierającego ludu Czukczów oraz ginącego gatunku największych morskich ssaków odgrywa wielką rolę.