Grzybowo – Europejskie Dni Dziedzictwa

12 września, Podczas EDD 2015 zaprezentowana zostanie rekonstrukcja unikatowego REBEKA z wczesnego średniowiecza, wykonana na podstawie analizy formalnej i porównawczej przedmiotu, znalezionego w nawarstwieniach kulturowych Ostrowa Lednickiego – drewnianej główki strunowej chordofonu (wym. 11,6 x 3.9 cm). Na instrumencie zagra jego rekonstruktor, Staszek Mazurek.

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) obejmuje ochroną gród wczesnośredniowieczny z X-XI wieku. Jest on jednym z najbardziej tajemniczych i największych grodów państwa Piastów. Archeolodzy dopiero od niedawna odkrywają jego tajemnicę. Jego powierzchnia obejmuje 4,7 ha. Powstanie datuje się na lata 20. i 30. X wieku, a kres funkcjonowania łączy się z kryzysem państwa Piastów odnotowanym w latach 30-tych XI wieku. W sobotę,12 września od godz. 10.00zaprosimy do udziału w rodzinnej grze terenowej, pod hasłem „Dotykającprzeszłości ….”. Początkiem wydarzenia będzie wykład Jacka Wrzesińskiego „Grodyi Grodziska”. Wykład będzie wstępem do zabawy rekonstrukcyjnej pn. „Wznosimypiastowskiegrody” pozwalającej uczestnikom – budowniczym, z przygotowanych materiałów, oddających materiał znany z badań archeologicznych, wykonać makiety grodu piastowskiego, poznając jednocześnie ich budowę i funkcję. Następnie wszyscy staną się uczestnikami gry terenowej pn. „Biegsprawnościowy woja” będącą terenowym torem przeszkód w czasie którego uczestnik wciela się w członka drużyny książęcej i próbuje w różnych konkurencjach sprawnościowych. Konkurencje nawiązują do umiejętności wojowników z czasów piastowskich (m.in. strzelanie z łuku, rzut oszczepem, przeciąganie liny). W czasie gry każdy uczestnik będzie miał możliwość zobaczenia i dotknięcia replik średniowiecznego uzbrojenia ochronnego i zaczepnego, a szczególnie odważni mogą poczuć na sobie „ciężar” wojny. W ramach Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne przedmioty odnajdowane podczas badań wykopaliskowych, co pozwoli przekazać dzieciom, Małym Archeologom, i ich rodzicom wiedzę jak ważne są to zabytki dla naszego dziedzictwa, tożsamości i naszej kultury. Odbędą się występy i koncerty, dla dzieci wystąpi teatr „Małeke” z Poznania ze sztukąStrachy,oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie z inscenizacją „ŻonyMieszkaI”.

WSTĘP WOLNY

Wszystkich turystów zapraszamy z koszami piknikowymi, zachęcamy do wypoczynku i zabawy z historią.

Przez cały dzień będzie można zwiedzić wystawę archeologiczną GRÓD GRZYBOWO – MIĘDZY PLEMIENIEM A PAŃSTWEM, oraz wystawę czasową BROŃ DRUŻYNY PIASTÓW. Wyświetlany będzie film „MuzeumUtracone”.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(39) "Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(35) "Wielkopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.3686403145888021981591009534895420074462890625) ["lng"]=> float(17.643699643554899836317417793907225131988525390625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Wielkopolska - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: