google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Fort Gerharda w Świnoujściu

Świnoujście atrakcje

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zlokalizowane jest w Redicie Fortu Gerharda– pruskiego fortu nadbrzeżnego, zbudowanego w połowie XIX wieku.

Fort Gerharda w ŚwinoujściuFort Gerharda w Świnoujściu

fot. mat. prasowe

Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie i od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- największej tego typu prywatnej placówce w Polsce gromadzącą ponad 2000 muzealiów związanych z rozwojem Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich 300 lat!

W muzeum znajdują się eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża, ze szczególnym uwzględnieniem historii rozwoju fortyfikacji nadbrzeżnych. Liczba prezentowanych eksponatów przekracza 1000. Muzeum wydaje własne publikacje z serii „Zeszyty Muzealne Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu”, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym historię. Muzeum prowadzi działania mające na celu rewitalizację innych zabytkowych fortyfikacji nadbrzeżnych zlokalizowanych w Świnoujściu.

Większość muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych do muzeum jako darowizny. Poza zbiorami prywatnymi w kolekcji znajdują się między innymi depozyty Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Szczecinie Muzeum Fortyfikacji Wału Zachodniego w Niemczech (jeden z czterech zachowanych w Europie fortecznych peryskopów do kopuł 20P7), Muzeum Narodowego w Szczecinie (Panterthrum jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie!) i prywatne (m.in. działo forteczne 75 mm KwK).

Czas i zasady zwiedzania Fortu Gerharda:
W trakcie trwania sezonu przewodnik wyrusza w trasę co około 30 minut, po sezonie fort zwiedza się  indywidualnie z plano-przewodnikami. W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji i ustalenia indywidualnego terminu zwiedzania. Szkolenie trwa około 75 minut.

Fort otwarty jest w godzinach :
Od 1 maja do 30 czerwca    codziennie w godzinach od 9:30 do 17:00
Od 1 lipca do 30 września codziennie w godzinach od 9:30 do 19.00
Od 1 października do 30 kwietnia codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00

W sezonie letnim przewodnik wyrusza na trasę co około 30 minut- zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne! Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika na wyłączność. Koszt takiej usługi to 120zł (wymagana wcześniejsza rezerwacja).

Fort Gerharda, Muzeum Obrony Wybrzeża, Podziemne Miasto na wyspie Wolin
ul. Bunkrowa 2
72-610 Świnoujście
http://www.fort-gerharda.pl

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

Z roku na rok liczba  turystów wypoczywających nad ...

Szacuje się, że każdego roku ok. 6-7 mln ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te ...

Wyjazd nad morze to dla wielu osób sposób ...

nocleg

zdrowie i uroda

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2096/pomorze-atrakcje-ciekawe-miejsca-swinoujscie-fort-gerharda-muzeum/