Napoleon i sztuka w Zamku Królewskim w Warszawie

12 września – 13 grudnia 2015 r., Napoleon i sztuka - to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja artystycznych dokonań Francji doby napoleońskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawie znajduje się ponad 100 dzieł sztuki najwyższej klasy, użyczonych przez muzea i kolekcje francuskie, m.in.: Musée du Louvre, château de Versailles, Musée des Arts décoratifs, Musée Carnavalet, Musée-chateau-Fontainebleau, Le Mobilier National, château de Malmaison, Manufacture nationale de Sèvres, czy Musée Fabre w Montpellier.

Zobaczymy obrazy i rysunki artystów takiej rangi, jak: François Gérard, Jacques-Louis David, François-Xavier Fabre, Anne-Louis Girodet, Pierre-Joseph Proudhon, a także rzeźby Davida d’Angers i Jean-Antoine’a Houdona. Rzemiosło artystyczne reprezentować będą brązy i srebra Jean-Baptiste’a-Claude’a Odiota i Martina-Guillaume’a Biennais, w tym realizacje projektów czołowych dekoratorów empire’u – Charles’a Perciera i Pierre’a-François-Léonarda Fontaine’a. Atrakcję stanowić będą meble François-Honoré Jacoba-Desmaltera, pochodzące z wyposażenia cesarskich pałaców, w tym biurko samego Napoleona oraz fotele z buduaru cesarzowej Józefiny, zaprezentowane na tle wielobarwnych, bogato zdobionych tkanin Camille’a Pernona. Damskiej części publiczności z pewnością przypadną do gustu trzewiki i suknia cesarzowej Józefiny, garnitur biżuterii Marii Luizy oraz serwis egipski, z którego kawę pijał Bonaparte.

Zamek Królewski w Warszawie w swojej działalności wystawienniczej niejednokrotnie ukazywał ścisłe związki polityczne i kulturalne łączące na przestrzeni wieków Polskę i Francję. Tym razem, na okoliczność dwusetnej rocznicy Kongresu Wiedeńskiego, umownie zamykającego epokę napoleońską, warszawski Zamek razem z Pałacem Cesarskim w Compiègne oraz Réunion des musées nationaux – Grand Palais przygotowuje wystawę Napoleon i sztuka. Okres ten kojarzy się polskiemu odbiorcy głównie z kampaniami wojennymi i utworzeniem namiastki państwa polskiego – Księstwa Warszawskiego. Mniej znane są za to imponujące osiągnięcia Francji w dziedzinie sztuki, w owym czasie charakteryzującej się cechami, które w Europie zgodnie nazwano stylem cesarstwa. Na oblicze tej sztuki niewątpliwie miała wpływ oficjalna polityka kulturalna dworu cesarskiego, który za sprawą skutecznej administracji dążył do pełnej kontroli wszelkich przejawów działalności artystycznej, ukazując w architekturze, wystroju wnętrz, malarstwie, rzeźbie i rzemiośle artystycznym potęgę i splendor dworu oraz samego cesarza. Poprzez sztukę, którą sam kreował, Napoleon budował swój mit i wyznaczał ramy ówcześnie obowiązującego dobrego smaku.

Zgromadzone na tej wystawie eksponaty układają się w pasjonującą opowieść o tym, jak różnorodna i niekiedy zaskakująca, była sztuka powstała pod napoleońskimi auspicjami.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku
do 30 września:
pn. – sob.: 10.00 – 18.00
w czw. 18 i 25 września: 10.00 – 20.00
niedz.: 11.00 – 18.00

od 1 października:
wt., czw., pt., sob.: 10.00 – 16.00
śr.: 12.00 – 20.00
niedz.: 11.00 – 16.00 (wstęp płatny)
pn.: wystawa nieczynna

Bilety w cenie: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 5 zł od osoby.
Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Od 12 września do 13 grudnia dla posiadaczy biletu na wystawę wstęp do Apartamentu księcia Józefa w pałacu Pod Blachą w cenie 1 zł.

Osoby posiadające bilet na cykl filmów w kinie Iluzjon związany z wystawą mają prawo do zakupu biletu ulgowego na wystawę.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(48) "Zamek Królewski w Warszawie - Napoleon i sztuka" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.24774782084529789472071570344269275665283203125) ["lng"]=> float(21.01465701764919913330231793224811553955078125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Zamek Królewski w Warszawie - Napoleon i sztuka

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamek Królewski w Warszawie - Napoleon i sztuka

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: