google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Uzdrowisko Połczyn – źródło zdrowia i relaksu

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój

Uzdrowisko Połczyn określane, jako „kurort z duszą", położone jest na Pojezierzu Drawskim, w dolinie rzeki Wogry.

Uzdrowisko Połczyn – źródło zdrowia i relaksuUzdrowisko Połczyn - Zdrój- Grupa PGU

fot.mat.prasowe PGU

Szczególnym skarbem ziemi połczyńskiej, a co za tym idzie, połczyńskiego zdroju, jest znakomitej jakości borowina, solanki i niepowtarzalny, łagodny mikroklimat. Przez większą część roku utrzymuje się tu optymalna wilgotność powietrza przy względnie dużej liczbie słonecznych dni, a wahania temperatur w skali roku są stosunkowo niewielkie. Dzięki temu, klimat Połczyna-Zdroju można określić jako nizinny, łagodny i wskazany dla kuracji leczniczych. Dodatkowo w okolicach rozciągają się rozległe lasy bukowe, a pejzaż urozmaicają wysokie pagórki i wzniesienia, podobne do bieszczadzkich. Całość dopełniają czyste jeziora polodowcowe, tzw. Dolina Pięciu Jezior. To właśnie dzięki tak urokliwemu krajobrazowi, kraina ta nazywana jest również „Bieszczadami Północy” lub „Szwajcarią połczyńską”.

Historia uzdrowiska sięga roku 1688, kiedy to odkryto lecznicze właściwości tutejszych źródeł wody mineralnej i borowiny. Legenda głosi, że pewien sukiennik, chory na reumatyzm, obmył się w wodzie wypływającej z miejscowego źródła, po czym przypadkowo włożył nogę w błoto. Następnego dnia cudownie wyzdrowiał. Pojawienie się źródła potwierdza również raport połczyńskiego pastora Joachima Titla, skierowany do władz kościelnych w latach 70. XVII wieku. Od tego czasu miasto zaczęło rozwijać się jako kurort.

W latach 1712-1715 powstał pierwszy Dom Zdrojowy, a co się z tym wiąże, rosła sława połczyńskich źródeł i borowiny. Natomiast największy rozwój uzdrowiska nastąpił w II połowie XIX wieku, kiedy powstały istniejące do dziś obiekty hotelowe. Jednak europejską renomę Połczyn osiągnął w latach 20. i 30. XX w., kiedy to sanatoria przyjmowały ponad 11 tysięcy kuracjuszy rocznie.

Połczyn-Zdrój to jedno z nielicznych uzdrowisk w Polsce, gdzie w każdym z obiektów można korzystać ze wszystkich oferowanych zabiegów, dzięki czemu, aby odbyć kompletną kurację nie trzeba przemieszczać się między budynkami. Działalność uzdrowiskowa odbywa się pod czujnym okiem najwyższej klasy specjalistów. Tym samym, kuracjusze mają możliwość korzystania z konsultacji największych polskich autorytetów w danych dziedzinach medycyny.

Uzdrowisko Połczyn-Zdrój

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Kamień Śląski, wieś w województwie opolskim, ma wiele ...

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, ...

Konstancin-Jeziorna jest położony na styku Równiny Warszawskiej i ...

Niewielka miejscowość w gminie Brześć Kujawski, w południowo-wschodniej ...

Dzielnica uzdrowiskowa urokliwego miasteczka Lądek- Zdrój rozciąga się ...

https://veturo.pl/article/2114/pojezierze-drawskie-polczyn-zdroj-uzdrowisko-atrakcje/