Uzdrowisko Cieplice - Grupa PGU

Termy w Cieplicach

Największym skarbem Cieplic, któremu Uzdrowisko Cieplice zawdzięcza nie tylko swą nazwę, ale przede wszystkim renomę i uznanie, są unikatowe w skali kraju i Europy lecznicze wody termalne.

Sława cieplickich wód i ich skutecznego działania leczniczego szeroko rozpowszechniła się w Europie, a wielowiekowa tradycja na rzecz poprawy kondycji i zdrowia jest do dzisiaj z powodzeniem kontynuowana. Tym samym, lecznicze termy cieplickie to najgorętsze źródła w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 stopni Celsjusza.

Ze względu na swoje pochodzenie, wody ze złoża „Cieplice” są wodami infiltracyjnymi o zróżnicowanym wieku, od 16 do nawet 22 tys. lat! Złoże leczniczych wód termalnych Cieplic usytuowane jest w obrębie masywu granitowego Karkonoszy. W rejonie wypływu źródeł, oprócz lokalnych wystąpień osadów rzecznych, dominującą rolę odgrywa górnokarboński granit karkonoski. Dla występowania termalnych wód leczniczych Cieplic ogromne znaczenie ma tektonika tego obszaru. Złoże wód termalnych związane ze skałami granitowymi, traktować należy jako strukturę hydrogeologiczną szczególnego rodzaju. Jest to skomplikowany przestrzennie zbiornik wód podziemnych, utworzony przez sieć szczelin skalnych. Źródłem ciepła dla tych wód są zasoby cieplne wnętrza ziemi. Są to wody szczelinowe głębokiego krążenia, które samoczynnie wypływają na powierzchnię pod wpływem podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego.

Wody lecznicze ze złoża Cieplice ujęte są w postaci źródeł płytkich i głębokich odwiertów. Głębokość jednego z odwiertów sięga aż do 2002,5 metrów. Cieplickie wody termalne mają bardzo szerokie zastosowanie. Ale jednym z kluczowych dla tego zdroju jest lecznictwo uzdrowiskowe chorób oczu i jego przydatków. Specjalizacja ta stanowi przewagę konkurencyjną Uzdrowiska Cieplice w obszarze lecznictwa, a głównym zabiegiem stosowanym w leczeniu tych schorzeń są aerozole na gałki oczne. Jako jedyne uzdrowisko w Polsce wykonuje aerozole mineralne na gałki oczne na bazie wyjątkowej wody termalnej.

Zasadniczym wskazaniem leczniczym do wykonywania tych zabiegów jest zespół „suchego oka”. Schorzenie to jest coraz częściej diagnozowane przez lekarzy okulistów, a szczególnym powodem tak licznych zachorowań jest powszechna komputeryzacja oraz praca w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Na schorzenia oczu narażone są również osoby pracujące w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Dodatkowym wskazaniem do stosowania aerozoli na gałki oczne są także przewlekłe zapalenia spojówek i Zespół Sjögrena.

Ponadto, w Domu Zdrojowym Uzdrowiska Cieplice mieści się Uzdrowiskowe SPA Marysieńka. Ten nowoczesny kompleks, to przede wszystkim leczniczy basen termalny, oddany do użytku w 2011 r., wyposażony m.in. w urządzenia do hydromasażu. W ramach zabiegów SPA, stworzona została specjalna oferta z zakresu odnowy biologicznej, gdzie goście dodatkowo mogą skorzystać z solarium, kapsuły kosmetycznej SPA, biczy szkockich, sauny oraz szerokiej gamy masaży leczniczych. Do wszystkich zabiegów związanych z wodą, takich jak: ćwiczenia w basenie, kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, hydromasaże, tusze, kąpiele wirowe, masaże podwodne, czy inhalacje, wykorzystuje się wyłącznie wody termalne, co podwyższa skuteczność wszystkich kuracji. Tak szerokie zastosowanie tych wód wyróżnia cieplickie uzdrowisko spośród innych polskich zdrojów.

Uzdrowisko Cieplice

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Cieplice atrakcje" ["meta_title"]=> string(85) "Cieplice atrakcje Cieplic - Termy w Cieplicach, uzdrowiska, Jelenia Góra, Karkonosze" ["meta_desc"]=> string(180) "Cieplice - uzdrowisko w Jeleniej Górze - dowiedz się dlaczego warto odwiedzić i skorzystać nie tylko pod kątem zdrowotnym ale również turystycznym z uzdrowiska w cieplicach." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.86307477928870213190748472698032855987548828125) ["lng"]=> float(15.681524274552099740276389638893306255340576171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Cieplice atrakcje

meta_title: Cieplice atrakcje Cieplic - Termy w Cieplicach, uzdrowiska, Jelenia Góra, Karkonosze

meta_keys:

meta_desc: Cieplice - uzdrowisko w Jeleniej Górze - dowiedz się dlaczego warto odwiedzić i skorzystać nie tylko pod kątem zdrowotnym ale również turystycznym z uzdrowiska w cieplicach.

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Cieplice atrakcje Cieplic - Termy w Cieplicach, uzdrowiska, Jelenia Góra, Karkonosze

meta_keys:

meta_desc: Cieplice - uzdrowisko w Jeleniej Górze - dowiedz się dlaczego warto odwiedzić i skorzystać nie tylko pod kątem zdrowotnym ale również turystycznym z uzdrowiska w cieplicach.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Cieplice - uzdrowisko w Jeleniej Górze - dowiedz się dlaczego warto odwiedzić i skorzystać nie tylko pod kątem zdrowotnym ale również turystycznym z uzdrowiska w cieplicach.