Made in POLIN – PIERWSZE URODZINY MUZEUM POLIN

Made in POLIN to trzydniowe święto z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej w Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Podróży przemian. W rok po otwarciu wspólnie z widzami, artystami i animatorami kultury  spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest przemiana i w jaki sposób można ją przeżyć odwiedzając muzeum. W programie wystawy, koncerty, spektakle, filmy i warsztaty, a na  deser… uczta. Po raz pierwszy zostanie też przyznana Nagroda POLIN.   

Made in POLIN wypełnią premiery artystycznych projektów specjalnych. Znakomity izraelski mandolinista Avi Avital zagra z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Posłuchamy również specjalnie przygotowanego projektu „pianohooligana” Piotra Orzechowskiego i trębacza Avishaia Cohena inspirowanego standardami jazzowymi, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów. 

Miłośnikom tańca polecamy spektakl Nesting / Gnieżdżenie, który przygotował izraelski choreograf Idan Cohen z zespołem Krakowskiego Teatru Tańca, zaś osoby ceniące oryginalne interpretacje zapraszamy na spacery POLIN404. Hakowanie wystawy, by zapoznać się z interwencjami artystycznymi w przestrzeni wystawy stałej, realizowanymi przez współczesnych polskich muzyków i artystów multimedialnych. Czy opowiedzą oni swoją historię Polin? Muzeum od niecodziennej strony będzie można również zobaczyć podczas kameralnych spacerów z nietypowymi przewodnikami – pracownikami różnych działów, którzy opowiedzą o swoich ścieżkach w muzeum i przemianach, które w nim obserwują.

Zjawisko przemiany będzie nurtem przewodnim szeregu spotkań i warsztatów. Przedstawiciele czołowych europejskich instytucji kultury odpowiedzą na pytanie czy przemianę (zwłaszcza całych społeczeństw) można zaprojektować. Podczas warsztatów dla młodzieży i dorosłych zajmiemy się niełatwym do wyjaśnienia nastolatkom procesem zmiany systemu w Polsce po 89 roku a także tym, czym właściwie jest tożsamość. 

Każdego dnia święta Made in POLIN będziemy oglądali filmy wybrane w otwartym konkursie internetowym, które stały się impulsem do niezwykłych przemian naszych gości. Codziennie będziemy mogli również podziwiać niezwykłe portrety Krzysztofa Gierałtowskiego.

W niedzielę, wraz z krytykiem kulinarnym i podróżnikiem Robertem Makłowiczem, wyruszymy w smakową podróż do dawnej Rzeczpospolitej. Podczas słodkiej uczty i rozmów będziemy szukać wpływów różnych kultur na współczesną kuchnię polską. Jakie smaki przetrwały, a jakie zostały utracone bezpowrotnie? 

Cykl wydarzeń zakończy realizowane na żywo słuchowisko z udziałem Roberta Więckiewicza. Spektakl w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Czeczota oparty będzie na utworze Franza Kafki pt. „Przemiana”.

W ramach Made in POLIN przyznamy także po raz pierwszy Nagrodę Polin. Wyróżnienie to otrzyma osoba lub instytucja, która poprzez swoje działania chroni pamięć o historii polskich Żydów oraz  przyczynia się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata.

Pełen program święta na stronie: polin.pl/made-in-polin  

Koncepcja i koordynacja programowa: Karolina Sakowicz

 

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(64) "Made in POLIN. Podróż przemian. PIERWSZE URODZINY MUZEUM POLIN" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(47) "Muzeum Historii Żydów Polskich - mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.2491881335676993103334098123013973236083984375) ["lng"]=> float(20.9971883862339012694064876995980739593505859375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Made in POLIN. Podróż przemian. PIERWSZE URODZINY MUZEUM POLIN

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Muzeum Historii Żydów Polskich - mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Made in POLIN. Podróż przemian. PIERWSZE URODZINY MUZEUM POLIN

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Muzeum Historii Żydów Polskich - mat. prasowe

meta_desc: