Zanim zrobisz zakupy, sprawdź przepisy celne

Zanim zaczniesz kupować prezenty dla przyjaciół i rodziny, powinieneś sprawdzić przepisy celne. Walizka wypchana po brzegi określonymi produktami może okazać się przyczyną niemałych nieprzyjemności na granicy. W najgorszym wypadku zostanie skonfiskowana i dostaniesz grzywnę. Nikt nie chce narażać siebie i rodziny na nieprzyjemności, a zatem warto wcześniej dokładnie przestudiować limity, które obowiązują w danym kraju.

W przypadku Unii Europejskiej sprawa będzie prostsza, bo prawo zostało ujednolicone i dzięki temu nie musisz rozważać każdego kraju osobno. UE przygotowała również normy dla wwożenia na swój teren (i wywożenia z) produktów spoza wspólnoty. Dzięki temu możesz zapoznać się z bardzo jasnymi regułami. Niestety, nie zawsze potrafimy ich przestrzegać, a przez to dochodzi do różnych nieporozumień na granicy.

Najczęściej próbujemy przewozić alkohol i papierosy. Związane jest to z niższymi cenami lub po prostu chcemy kupić jakiś wyjątkowy trunek, który produkowany jest tylko w jednym kraju. Podróżny deklaruje również nie nie zamierza przewożonym towarem handlować, a jedynie ma go na własny użytek. W granicach Unii Europejskiej możesz mieć przy sobie 800 sztuk papierosów, a jeśli zależy Ci na innych wyrobach tytoniowych, to możesz dokonać zamiany na 400 cygaretek, 200 cygar lub 1 kilogram tytoniu. Oczywiście nie musisz decydować się jedynie na jeden rodzaj – jeśli jesteś dobry z matmy, to z wymienionych produktów możesz skomponować sobie analogiczny zestaw. Poza UE limity ulegają znacznemu zmniejszeniu: 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar lub 250 gram tytoniu – pamiętaj, że jeśli chcesz przewieźć maksimum papierosów, to już nie możesz kupić nic więcej, itd. Co do alkoholi, to w granicach Unii możesz przewozić do 10 litrów napojów z zawartością alkoholu powyżej 22%. Oczywiście dotyczy to tylko tych nieskażonych, o denaturacie nie ma mowy. 10 litrów wódki możesz zamienić na 20 litrów koktajli lub likierów, a bez względu na ilość wódki lub likierów, możesz przewieźć aż 90 litrów wina (60 litrów wina musującego) i 110 litrów piwa, czyli całkiem sporo. Poza UE limity zmniejszają się drastycznie, bo wolno przewieźć tylko 1 litr napojów powyżej 22%, zamiennie na 2 litry koktajli lub likierów i bez względu na ilość powyższych można przewozić 2 litry wina i 16 litrów piwa.

Co ciekawe Unia Europejska nie stawia ograniczeń w przewozie prezentów. Tymczasem jeśli podróżujemy poza jej granice, to nie wolno nam wwieźć podarunków o wartości powyżej 175 EUR. Absurdem jest przepis, który ogranicza możliwość przewozu prezentów przez dziecko do lat 15 – ich wartość nie może przekroczyć 90 EUR.

Poza UE ograniczony jest również przewóz perfum, co ma zapobiec ich późniejszemu sprzedawaniu – nie mogą mieć więcej niż 250 ml, co przy rozmiarze flakonu 50 ml daje 5 sztuk.

Pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu przepisów celnych. Oczywiście zawsze możesz liczyć na to, że Ci się uda „przemycić” kilka sztuk więcej, ale nie radzimy ryzykować. Nikt nie chce przecież narażać się na nieprzyjemności i konfiskatę zakupów – pieniądze za nie nie zostaną Ci później zwrócone.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(46) "Zanim zrobisz zakupy, sprawdź przepisy celne!" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "21.0388183564483" ["lng"]=> string(16) "52.2362103484485" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zanim zrobisz zakupy, sprawdź przepisy celne!

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zanim zrobisz zakupy, sprawdź przepisy celne!

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: