google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jaskinia Zimna

Jaskinia Zimna to najciekawsza jaskinia w jakiej byłem, nie jestem specjalistom od jaskiń. Nie przeszedłem jej całej gdyż do pokonanie niektórych odcinków potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, którego nie posiadam.

Jaskinia ZimnaJaskinia Zimna

fot. Klaudia Lech/Wikipedia Commons

Jaskinia jest jedną z największych w Polsce. Korytarze jaskini rozwinęły się poziomo na kilku piętrach połączonych obszernymi studniami i kominami. Jest to również jedna z najsympatyczniejszych polskich jaskiń i cel wielu jaskiniowych wypraw. Dotarcie do jej końcowych partii wymaga sporo czasu ze względu na bardzo dużą odległość i konieczność wykonania kilku wspinaczek. W jaskini występują licznie malownicze jeziorka i syfony.

Wejście do tej jaskini znajduje się przy wyjściu do jaskini Mroźnej i jest zamknięta kratą. Zejście do pierwszego korytarza jest dosyć strome i śliskie. Dalej obszerny, choć miejscami niski korytarz prowadzi ok. 800 do Ponoru, który w okresach przyboru wody odcina pozostałą część jaskini. Dalej dochodzimy do serii syfonów zamykającej dolny ciąg jaskini. Ta część jaskini urzeka swoją urodą. Wspinaczką przez Czarny – lub leżący za Syfonem Zwolińskich, Wielki – Komin dotrzeć możemy do środkowego piętra jaskini. Składa się na nie ponad 1 km obszernych sal i korytarzy. Kiedyś w jednej z sal funkcjonowała „chatka” biwakowa mająca ułatwić eksplorację odleglejszych ciągów jaskini. Przez ciekawy korytarz Korkociąg przejść można do najwyższego piętra jaskini. Na uwagę zasługuje w nim Korytarz Galeriowy o ciekawym przekroju. Część korytarzy tego piętra leży nad partiami dość bliskimi otworu. Docierające tutaj grupy są dość rzadkie, choć jaskinia odwiedzana jest bardzo licznie, szczególnie w okresie zimowym. We wstępnych partiach jaskini tworzą się zimą ciekawe nacieki lodowe. Jeziorka występują we wszystkich piętrach jaskini.

Położenie: Tatrzański Park Narodowy, Dolina Kościeliska; długość: 4250m; wysokość otworu: 1273m n.p.m.; różnica poziomów: 176 m.

 

Przeczytaj więcej o naszych wyprawach na www.ByliśmyTam.pl

 

 

 

 

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2250/Tatrzanski-Park-Narodowy-jaskinia-zimna-szlaki/