google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Fryderyk Chopin w Sannikach

Sanniki, niewielka miejscowość położona nieco ponad 30 km. na południowy wschód od Płocka, są unikalnym miejscem nie tylko na Mazowszu, ale i w Polsce. 

Fryderyk Chopin w SannikachCentrum Artystyczne w Sannikach

fot. Krystyna Falkowska

To tutaj z inicjatywy rodziny Pruszaków powstał pod koniec XVIII w. (ok. 1973 r.) neoklasycystyczny pałac, który był pierwszą budowlą na ziemiach polskich stylizowaną na willę włoską, w którym rezydowali książęta mazowieccy, a także najznamienitsi przedstawiciele polskiej arystokracji i burżuazji. W końcu to tutaj w 1828 r. gościł "dla polepszenia zdrowia" Fryderyk Chopin. Zaprzyjaźniony był bowiem z Konstantym Pruszakiem, członkiem rodziny silnie związanej z rodziną Chopinów.

W latach 70. XX w. po raz pierwszy pojawiła się idea, aby pałac sannicki uczynić miejscem kultywującym pamięć o Fryderyku Chopinie. Od tego czasu budynek przeszedł wiele zmian, a jedna z ostatnich (w 2001 r.)- dała początek powstaniu Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, czyli pałacu wraz z otaczającym go niespełna 10-hektarowym parkiem. Ostatni remont, w latach 2011-2013, pozwolił nie tylko na odrestaurowanie obiektu. W trakcie prac renowacyjnych dokonano bowiem kilku zaskakujących odkryć, zarówno w budynku, jak i na terenie parku. Na uwagę zasługują na pewno oryginalne polichromie, powstałe na przełomie XVIII i XIX w., odnalezione pod kilkoma warstwami farby i tynku. Jest to jednak zaledwie jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Warto wspomnieć również o oryginalnej pamiątce po rodzinie Pruszaków (która przybyła do Sannik w połowie XVIII w.), jaką jest fortepian zakupiony w 1820 r. w warszawskiej wytwórni Antoniego Zakrzewskiego, na którym, według rodzinnej tradycji, grał sam Fryderyk Chopin. To jedyne na Mazowszu autentycznie historycznie miejsce związane z Fryderykiem Chopinem-nie zrekonstruowane, a zrewaloryzowane. Pamięć po kompozytorze jest tu nadal żywa, w pałacu odbywa się bowiem wiele imprez artystycznych, wystaw, wernisaży, pokazów filmowych oraz koncertów. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca mają tu miejsce koncerty chopinowskie, połączone z recytacją aktorską. Całość dopełnia otwarcie nowej wystawy. Pałac czynny jest codziennie, można zwiedzać go samodzielnie lub pod opieką przewodnika.

dowiedz się więcej

Drzewa, domy i kwiaty, słoneczniki schylające ciężkie od ...

W 1444 r., gdy w bitwie pod Warną ...

Nad niepokaźną przystanią nad Wisłą, na Mazowszu, leży ...

Wyruszając do Kutna lub Łodzi, zboczmy na chwilę ...

Włocławek to niewielkie miasto w kujawsko-pomorskim które dziś ...

Chociaż zamek w Płocku można oglądać dzisiaj tylko ...

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2294/mazowsze-okolice-plocka-sanniki-centrum-im-fryderyka-chopina/