Fryderyk Chopin w Sannikach

Sanniki, niewielka miejscowość położona nieco ponad 30 km. na południowy wschód od Płocka, są unikalnym miejscem nie tylko na Mazowszu, ale i w Polsce. 

To tutaj z inicjatywy rodziny Pruszaków powstał pod koniec XVIII w. (ok. 1973 r.) neoklasycystyczny pałac, który był pierwszą budowlą na ziemiach polskich stylizowaną na willę włoską, w którym rezydowali książęta mazowieccy, a także najznamienitsi przedstawiciele polskiej arystokracji i burżuazji. W końcu to tutaj w 1828 r. gościł „dla polepszenia zdrowia” Fryderyk Chopin. Zaprzyjaźniony był bowiem z Konstantym Pruszakiem, członkiem rodziny silnie związanej z rodziną Chopinów.

W latach 70. XX w. po raz pierwszy pojawiła się idea, aby pałac sannicki uczynić miejscem kultywującym pamięć o Fryderyku Chopinie. Od tego czasu budynek przeszedł wiele zmian, a jedna z ostatnich (w 2001 r.)- dała początek powstaniu Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, czyli pałacu wraz z otaczającym go niespełna 10-hektarowym parkiem. Ostatni remont, w latach 2011-2013, pozwolił nie tylko na odrestaurowanie obiektu. W trakcie prac renowacyjnych dokonano bowiem kilku zaskakujących odkryć, zarówno w budynku, jak i na terenie parku. Na uwagę zasługują na pewno oryginalne polichromie, powstałe na przełomie XVIII i XIX w., odnalezione pod kilkoma warstwami farby i tynku. Jest to jednak zaledwie jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Warto wspomnieć również o oryginalnej pamiątce po rodzinie Pruszaków (która przybyła do Sannik w połowie XVIII w.), jaką jest fortepian zakupiony w 1820 r. w warszawskiej wytwórni Antoniego Zakrzewskiego, na którym, według rodzinnej tradycji, grał sam Fryderyk Chopin. To jedyne na Mazowszu autentycznie historycznie miejsce związane z Fryderykiem Chopinem-nie zrekonstruowane, a zrewaloryzowane. Pamięć po kompozytorze jest tu nadal żywa, w pałacu odbywa się bowiem wiele imprez artystycznych, wystaw, wernisaży, pokazów filmowych oraz koncertów. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca mają tu miejsce koncerty chopinowskie, połączone z recytacją aktorską. Całość dopełnia otwarcie nowej wystawy. Pałac czynny jest codziennie, można zwiedzać go samodzielnie lub pod opieką przewodnika.

dowiedz się więcej

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(68) "Fryderyk Chopin w Sannikach - Mazowsze, Płock, atrakcje - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(97) "Sanniki k/Płocka to miejsce kojarzone z Fryderykiem Chopinem - dowiedz się więcej na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.3354439583036992189590819180011749267578125) ["lng"]=> float(19.859676358334400703142819111235439777374267578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Fryderyk Chopin w Sannikach - Mazowsze, Płock, atrakcje - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sanniki k/Płocka to miejsce kojarzone z Fryderykiem Chopinem - dowiedz się więcej na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Fryderyk Chopin w Sannikach - Mazowsze, Płock, atrakcje - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sanniki k/Płocka to miejsce kojarzone z Fryderykiem Chopinem - dowiedz się więcej na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Sanniki k/Płocka to miejsce kojarzone z Fryderykiem Chopinem - dowiedz się więcej na veturo.pl