„Krzyż i korona” – film o początkach państwa polskiego

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, w sieci kin Helios, można oglądać film historyczny ,,Tajemnice początków Polski" składający się z 5 części. Aż dwa odcinki: ,,Wyspa Władców" oraz ,,Krzyż i Korona", realizowane były przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na Ostrowie Lednickim.

Film „Krzyż i korona” jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania  długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości. Film został zrealizowany  w nowoczesnej, żywej formie: krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami najstarszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów naszych pierwszych władców. 

Film „Krzyż i korona” jest piątą z kolei produkcją w ramach serii pt. „Tajemnice początków Polski”. Dotychczasowe filmy serii uzyskały bardzo dobre recenzje, zarówno w środowisku naukowym, jak i w mediach, a także osiągnęły dużą oglądalność telewidzów. Były też pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Grecji, Chorwacji, Serbii, Francji, Hiszpanii i USA, gdzie zdobyły kilkanaście nagród.

http://www.lednicamuzeum.pl/

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(69) ""Krzyż i korona" - film historyczny o początkach państwa polskiego" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(35) "Wielkopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-11.8652343733125" ["lng"]=> string(15) "-4.688666902117" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/DxC1NonyAXA" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: "Krzyż i korona" - film historyczny o początkach państwa polskiego

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Wielkopolska - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/DxC1NonyAXA

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: "Krzyż i korona" - film historyczny o początkach państwa polskiego

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: