google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

"Krzyż i korona" - film o początkach państwa polskiego

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, w sieci kin Helios, można oglądać film historyczny ,,Tajemnice początków Polski" składający się z 5 części. Aż dwa odcinki: ,,Wyspa Władców" oraz ,,Krzyż i Korona", realizowane były przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na Ostrowie Lednickim.

Film „Krzyż i korona” jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania  długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości. Film został zrealizowany  w nowoczesnej, żywej formie: krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami najstarszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów naszych pierwszych władców. 

Film „Krzyż i korona” jest piątą z kolei produkcją w ramach serii pt. „Tajemnice początków Polski”. Dotychczasowe filmy serii uzyskały bardzo dobre recenzje, zarówno w środowisku naukowym, jak i w mediach, a także osiągnęły dużą oglądalność telewidzów. Były też pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Grecji, Chorwacji, Serbii, Francji, Hiszpanii i USA, gdzie zdobyły kilkanaście nagród.

http://www.lednicamuzeum.pl/

Turyści przybywający na teren Gościnnej  Wielkopolski  mogą  wędrować  ...

Biskupizna to mikroregion o wyjątkowej tradycji i folklorze, ...

Puszcza Zielonka, największy obszar leśny w pobliżu Poznania, ...

Gdyby nie dziecięca ciekawość i dociekliwość, pewnie nigdy ...

Jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie ...

Jakie było twoje marzenie z dzieciństwa? Możliwość teleportacji, ...

https://veturo.pl/article/2295/muzeum-pierwszych-piastow-w-lednicy-film-krzyz-i-korona/