Co jest ważniejsze na wakacjach: karta płatnicza czy gotówka?

Nie ulega wątpliwości, iż płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, którzy wakacje spędzają poza granicami naszego kraju.

Oczywiście, nadal najczęściej korzystamy z gotówki – wymieniamy walutę jeszcze w Polsce i z dobrze wypchanym portfelem udajemy się na wczasy. Daje się natomiast zauważyć wyraźny trend rosnący w kwestii płatności kartą.

Według badań przeprowadzonych przez banki, ponad 15 milionów Polaków wybiera się każdego roku na wakacje – w sezonie 2015 na wczasy udało się nawet o 1 milion mieszkańców naszego kraju więcej aniżeli biorąc pod uwagę sezon ubiegłoroczny. Warto również podkreślić, iż na urlop poza granicami Polski zdecydowało się aż 5 milionów z nas – obieramy najczęściej kierunki, takie jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania czy Włochy. Dotychczas ogromną popularnością cieszyła się Tunezja oraz Egipt jednak ze względu na zagrożenie terrorystyczne miejsca te są dzisiaj omijane szerokim łukiem.

Bez względu na to, gdzie udajemy się na wakacje, w każdym zakątku świata będą nam potrzebne pieniądze. Polacy wybierają zwykle gotówkę z prostej przyczyny – liczy się bezpieczeństwo i komfort ich wakacji a sytuacje z poprzednich wakacji w Grecji jasno wskazują na fakt, iż nieraz sytuacja na wczasach może nas mocno zaskoczyć. Nie chcemy przecież spędzać urlopu stojąc w kilometrowych kolejkach do bankomatów czy nie mogąc dokonać zakupu za pośrednictwem karty płatniczej. Wakacje bez pieniędzy są więc raczej marną wizją.

Wiele wskazuje jednak na to, iż coraz większa popularność transakcji bezgotówkowych wygra z wypchanym gotówką portfelem. Banki wciąż przekonują nas o dużo większym bezpieczeństwie tej metody płatności. Przede wszystkim niekomfortowa jest podróż z dużą ilością gotówki w portfelu – pamiętajmy, że w turystycznych miejscowościach jesteśmy dużo bardziej narażeni na kradzieże czy zguby. Posługując się kartą nie ma takiego ryzyka a jeśli nawet ją utracimy to nie oznacza to, iż stracimy również pieniądze. Wystarczy jeden telefon do banku, by ją zablokować.

Kolejną zaletą płatności kartą jest fakt, iż każdego roku zwiększa się ilość punktów, w których istnieje możliwość transakcji bezgotówkowych i to bez naliczania wysokich prowizji. Dzięki temu można płacić dużo szybciej i wygodniej. Ta zaleta została doceniona aż przez 27% turystów polskich, którzy zdecydowali się za granicą płacić przy pomocy karty kredytowej oraz 12% z tych, którzy posiadają kartę debetową. W ogólnym rozliczeniu, z płatności bezgotówkowych korzysta regularnie nawet 29% podróżujących poza granicami naszego kraju Polaków.

Ciekawostką są zaś dane statystyczne dotyczące płatności gotówką. Okazuje się bowiem, że co czwarty Polak zabiera kartę płatniczą za granicę, ale na miejscu szuka bankomatu, z którego wypłaca gotówkę. Dla 19% z nich duże znaczenie ma prowizja więc sporo czasu poświęcają na wyszukanie takiego, w którym bank nie pobiera od nich prowizji, pozostała część nie zwraca na to w ogóle uwagi. Nieco dziwi ten fakt, ponieważ coraz częściej już nawet w najbardziej odległych i egzotycznych zakątkach świata można bez problemu płacić kartą, przy zachowaniu pełnych standardów bezpieczeństwa, nie dopłacając do tego interesu ani grosza.

 

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami płatności bezgotówkowych z firmy Paysquare.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(64) "Co jest ważniejsze na wakacjach: karta płatnicza czy gotówka?" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-13.6230468731037" ["lng"]=> string(17) "-4.60106493858668" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Co jest ważniejsze na wakacjach: karta płatnicza czy gotówka?

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Co jest ważniejsze na wakacjach: karta płatnicza czy gotówka?

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: