google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wrocław – zaczarowana stolica Dolnego Śląska

Wrocław to pod wieloma względami miasto wyjątkowe. Położone nad Odrą, może pochwalić się tytułem miasta 12 wysp i 112 mostów, co plasuje je w europejskiej czołówce tuż za Amsterdamem, Wenecją i Petersburgiem. Przyjedź, odkryj je i zakochaj się w stolicy Dolnego Śląska!

Wrocław – zaczarowana stolica Dolnego ŚląskaWrocław

pixabay.com

Musisz to zobaczyć
Podczas wizyty we Wrocławiu koniecznie odwiedź Stary Rynek, który jest sercem miasta. Nieopodal mieści się zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku. Natomiast jeśli jesteś molem książkowym lub po prostu interesujesz się historią druku, koniecznie odwiedź Bibliotekę Ossolineum. Znajdziesz w niej jeden z największych zbiorów starodruków w Polsce.
Wrocław otwiera się na ludzi różnych kultur i wyznań religijnych. Jeśli więc chcesz poczuć różnorodność, udaj się do dzielnicy Czterech Świątyń. To właśnie w tym miejscu w odległości 300 m od siebie znajdują się kościoły: katolicki, ewangelicki, cerkiew prawosławna oraz synagoga. Spotkasz tutaj różnych ludzi o rozmaitych poglądach i wyznaniach, którzy żyją ze sobą w zgodzie i harmonii.
Wrocław rozrywkowo…
We Wrocławiu odbywa się wiele imprez kulturalnych, np. Festiwal Oratoryjno-Kantatowy ,,Wratislavia Cantans'', Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, a także znany w całej Europie festiwal Jazz nad Odrą, który jest organizowany od ponad 50 lat. Na festiwalu gitarowym Thanks Jimi Festival 2006 został ustanowiony rekord Guinnessa w liczbie gitarzystów wykonujących jednocześnie utwór Jimiego Hendriksa pt. „Hey Joe”. W czasie kolejnych edycji festiwalu, w latach 2007 oraz 2008, rekord był sukcesywnie poprawiany. Natomiast w 2009 roku na wrocławskim Rynku zebrało się aż 6346 gitarzystów.
…i kulturalnie
W mieście znajduje się 21 instytucji kulturalnych i 13 obiektów muzealnych, w tym m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Do atrakcji kulturalnych trzeba również zaliczyć Panoramę Racławicką, w której mieści się panoramiczne malowidło o wymiarach 117x15 metrów, przedstawiające bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku.
Miasto od wielu lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach kulturalnych i rozrywkowych. Dzięki temu już w 2016 r., wraz z hiszpańskim miastem Donostia-San Sebastián, będzie nosić prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ponadto od kilku lat Wrocław zajmuje wysoką pozycję wśród miast o bardzo dużej otwartości na przedsiębiorców. Potwierdza to ogromna na skalę naszego kraju ilość powierzchni biurowej, przekraczająca 200 tys. m2. Miasto szczyci się też doskonałą infrastrukturą. Wrocławski port lotniczy oferuje bezpośrednie połączenia z miastami Czech, Niemiec i Ukrainy, a przy tym stale zwiększa listę połączeń i komfort obsługi.
Miasto na miarę XXI wieku
Miasto z przytupem weszło w XXI wiek i mocno zaakcentowało swoją obecność w Polsce oraz Europie. Od tego czasu gości zarówno koronowane głowy, jak również prezydentów i premierów (np. spotkanie na szczycie Trójkąta Weimarskiego w 2003 r.). Wrocław był też organizatorem licznych wydarzeń sportowych, chociażby: Eurobasket (2009), Mistrzostw Świata w Akrobatyce Sportowej (2010), Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej (2014). Jeśli więc podążasz za sportowymi idolami, koniecznie odwiedź Halę Stulecia, którą uznaje się za jedno z najważniejszych dzieł w światowej architekturze XX wieku. Wrocław, mimo że nie był nigdy organizatorem igrzysk olimpijskich, posiada stadion olimpijski. Jeśli szukasz różnorodności i lubisz bawić się na koncertach, turniejach oraz wydarzeniach kulturalnych – odwiedź Wrocław i otwórz się na to wyjątkowe miasto.
Powyższe informacje i ciekawostki dotyczące Wrocławia zebrała sieć Accorhotels.

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2316/wroclaw-stolica-dolnego-slaska-co-warto-zwiedzic-i-zobaczyc/