google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad 300 000 mieszkańców i bardzo długa tradycja. Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce, dzisiaj, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej prężnie się rozwija, a mieszkańcy, jak i turyści cenią je sobie za ducha historii i lokalne smakołyki.

Co warto zobaczyć w Lublinie?Lublin, Brama Krakowska

fot. materiały prasowe

Miasto kultury
Podczas pobytu w Lublinie warto wynająć pokój gdzieś w centrum. Wśród hoteli wyróżnia się Hotel Lwów http://www.hotel-lwow.pl/, w którym można i dobrze wypocząć i zjeść, oraz spróbować warzonego na miejscu piwa. Na ten złocisty trunek warto także wybrać się do lubelskich pubów. Ale to zaraz po tym, jak zobaczymy rynek, przejdziemy się uliczkami, czy zajrzymy do Muzeum Lublina znajdującego się w Zamku Lubelskim. W Lublinie zresztą działa wiele jednostek muzealnych, wśród nich wyróżnić warto Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczące się w Bramie Krakowskiej, Muzeum Martyrologii czy Państwowe Muzeum na Majdanku. Lublin to także centrum kultury. Swoje miejsce odnajdą tutaj osoby ceniące teatr, operę i muzykę klasyczną.

Zaglądamy pod lubelskie ulice
Historyczne budynki znajdziemy głównie w obrębie Starego Miasta. Wśród budowli wyróżniają się te z okresu od gotyku do baroku, czyli średniowieczna Brama Krakowska czy Zamek Lubelski, w którym gościli niegdyś najwięksi władcy. Do najstarszych zachowanych budynków należą kaplica św. Trójcy i donżon z XII wieku. Bardzo dużą atrakcją są Lubelskie Podziemia, którymi można przechodzić w ramach trasy turystycznej. Osoby szukające śladów po kulturze żydowskiej znajdą przede wszystkim upamiętniające dawnych mieszkańców miasta tablice, ale mogą także odwiedzić stary cmentarz żydowski z nagrobkami nawet z XVI wieku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w mieście w dawnych czasach mieszkali też protestanci, prawosławni i muzułmanie.

Trolejbusy wciąż tam jeżdżą
Po centrum miasta łatwo można się poruszać piechotą, jednak warto też wsiąść do trolejbusu. Ten pojazd zasilany na prąd, ale nie poruszający się po szynach obecny jest już tylko w trzech polskich miastach: w Gdyni, Tychach i właśnie w Lublinie.

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi ...

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

Był to jeden z pierwszych w Polsce kościołów ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2339/co-warto-zobaczyc-zwiedzic-w-lublinie/