Sarkofagi rodu Opalińskich na zamku w Sierakowie

Sarkofagi w Zamku Opalińskich w Sierakowie

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze pewne informacje na temat obronnego grodu pochodzą z roku 1397, z protokółu Sędziwoja Urzazowskiego. Niestety nie wiadomo czy mowa w nim o zamku stojącym na miejscu dzisiejszego.

Trochę historii
Najstarsze relikty dzisiejszego Zamku Opalińskich w Sierakowie pochodzą z końca XIV wieku. Wzniesiony on został przez znany wielkopolski ród rycerski – Nałęczów. Budowę zainicjowała najprawdopodobniej Wichna zwana „Wojewodziną z Sierakowa”, kontynuował ją zaś jej wnuk Wincenty z Obrzycka i Połajewa podczaszy poznański w latach 1406-1414. Kolejnymi Nałęczami którzy władali Sierakowem byli Dobrogost i Bieniak. Szczególnie ten pierwszy przysłużył się dla rozwoju miasta.
Wzniesiony wówczas zamek miał plan kwadratu z dwoma równoległymi skrzydłami – północnym i południowym. Połączone one były w części zachodniej tzw. „przewiązką”. W każdym ze skrzydeł znajdowały się po dwie izby, mniejsza mieszkalna z urządzeniem latrynowym i większa reprezentacyjna.

Obecny budynek stanowi zaledwie część dawnego założenia obronnego. Na pierwszym piętrze znajduje się tzw. sala łukowa z pamiątkami związanymi z Opalińskimi oraz sala reprezentacyjna przeznaczona m.in. na uroczystości powiatowe czy też konferencje naukowe.

Mauzoleum
Najcenniejszymi przedmiotami przechowywanymi w mauzoleum jest zespół pięciu sarkofagów rodziny Opalińskich. Najstarszy z nich Piotra Opalińskiego (zm. 1624) wykonany został na zlecenie wdowy, Zofii z Kostków, w poznańskiej pracowni konwisarskiej Jana Kanadeja. Wykonany z cyny, ozdobiony na bokach ośmioma medalionami z alegorycznymi scenami odnoszącymi się do czynów zmarłego jest jednym z najpiękniejszych dzieł epoki. W tym samym warsztacie powstał nieco mniejszy i skromniejszy sarkofag jego żony Zofii (zm.
1639). W innej konwencji został wykonany miedziany sarkofag Krzysztofa (zm. 1655), z bardzo pięknym portretem trumiennym zmarłego, ozdobiony malowanymi herbami i inskrypcjami. Kolejnym, jest wykonany ze srebrnej, miejscami złoconej, blachy sarkofag Piotra Adama (zm. 1682) zwanego „Piesiem”, z niezwykle pięknym, wzorowanym na niderlandzkich portretem zmarłego malowanym na srebrnej blasze. Ostatnim jest sarkofag Jana Karola (zm. 1695) wykonanym prawdopodobnie w jakiejś pracowni śląskiej wsparty na
orlich łapach, opatrzony licznymi herbami oraz charakterystycznym portretem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(72) "Sarkofagi w Zamku Opalińskich w Sierakowie - lubuskie, zamki w Polsce, " ["meta_desc"]=> string(127) "Odwiedzając Sieraków koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić sarkofagi rodu Opalińskich spoczywające na zamku w Sierakowie." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(36) "źródło: Muzeum Zamku w Sierakowie" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.6500989040496989446182851679623126983642578125) ["lng"]=> float(16.080379483842900611989534809254109859466552734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Sarkofagi w Zamku Opalińskich w Sierakowie - lubuskie, zamki w Polsce,

meta_keys:

meta_desc: Odwiedzając Sieraków koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić sarkofagi rodu Opalińskich spoczywające na zamku w Sierakowie.

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: źródło: Muzeum Zamku w Sierakowie

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sarkofagi w Zamku Opalińskich w Sierakowie - lubuskie, zamki w Polsce,

meta_keys:

meta_desc: Odwiedzając Sieraków koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić sarkofagi rodu Opalińskich spoczywające na zamku w Sierakowie.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: źródło: Muzeum Zamku w Sierakowie

meta_desc: Odwiedzając Sieraków koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić sarkofagi rodu Opalińskich spoczywające na zamku w Sierakowie.