Śnieżka w obłokach

Dolní Morava proponuje spacery w obłokach

W czeskim ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) na początku grudnia ubiegłego roku otwarto niezwykłą atrakcję – Ścieżkę w obłokach. Jest to trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. 

Obiekt jest wykonany z drewna modrzewowego i stali. Wznosi się ponad porastającym górę świerkowym lasem. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Jest ona dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów, z okienkami. Zimą zjeżdżalnia jest nieczynna, ze względów bezpieczeństwa. 

Trasa powstała w pobliżu schroniska Slaměnka i górnej stacji kolejki linowej Sněžník. Można dotrzeć do niej kolejką lub pieszo niebieskim szlakiem turystycznym. Atrakcja będzie czynna przez cały rok, w sezonie zimowym w godzinach od 10:00 do 16:00.

Okolice

1.) Wejście na Kralicki Śnieżnik

Wyruszamy z  Dolní Moravy, oznaczoną trasa turystyczną, długość wynosi około  14 km. Możemy też wjechać kolejką linową od Wellness hotelu Vista aż na szczyt Slamník, skąd jest już tylko  6 – 7 km na szczyt  Králickiego Śnieżnika. Zobaczymy tam rzeźbę słoniątka, która stała się nieoficjalnym symbolem szczytu. W pobliżu ma swe źródło na wysokości  1390 m rzeka  Morava. Ponieważ szczyt nie jest porośnięty drzewami, rozciąga się stąd piękny widok na Polskę, na Góry Rychlebskie i Jesioniki , a także na Suchý vrch i Góry Orlickie. Dzięki odpowiedniej wysokości nad poziomem morza, występuje tu też roślinność alpejska – wiele chronionych gatunków. 

2.)    Do źródła rzeki Tichá Orlice

Wyruszamy z Dużego Rynku ( Velké náměstí) w Králíkách. Zaprowadzi nas zielona trasa turystyczna aż na górę, do Klasztoru. Przy pięknej pogodzie z tego miejsca rozciąga się piękny widok na masyw Kralickiego Śnieżnika i okolice miasta Králíky. Od Klasztoru wyruszymy po żółtej trasie obok wieży widokowej Val, skręcimy do źródła  Tiché Orlicy. Okrążymy szczyt Jeřáb i przejdziemy obok kaplicy św.  Trójcy, następnie wrócimy żółtą trasą w stronę Klasztoru, a potem do Kralików. 

3.)    Trasa edukacyjna Betonowa Granica

Trasa edukacyjna zaczyna się i kończy w Mladkovie na rynku, wiedzie po trasach czerwonej, zielonej i żółtej. Ma długość 15 km i znajdziemy na niej  23 tablice informacyjne. Prowadzi do Muzeum Fortyfikacji Czeskich  – twierdzy Bouda i do Muzeum Vysoký kámen, w pobliżu których znajduje się też Muzeum Wojskowe Lichkov. Na trasie zobaczymy liczne objekty fortyfikacyjne. 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(95) "Śnieżka w obłokach - Czechy, Atrakcje turystyczne, Ciekawe miejsca, Dolní Morava, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.2071001542771995218572556041181087493896484375) ["lng"]=> float(16.847335693880300055980114848352968692779541015625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CZE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Śnieżka w obłokach - Czechy, Atrakcje turystyczne, Ciekawe miejsca, Dolní Morava, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Śnieżka w obłokach - Czechy, Atrakcje turystyczne, Ciekawe miejsca, Dolní Morava, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: