Najlepsze trasy biegowe w Czechach

W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3000 kilometrów. To 2 razy więcej niż łączna długość polskich autostrad. Nic zatem dziwnego, że nasi południowi sąsiedzi liczą systematyczny wzrost zysków z polskich turystów.

Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, lubiących wyzwania, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy.

Z najpopularniejszej z nich, tzw. Magistrali Izerskiej w czasie sezonu korzysta ponad 500 000 narciarzy. To 2 razy więcej niż populacja Gdyni i aby pomieścić jednocześnie taką ilość ludzi potrzebowalibyśmy dwunastu takich stadionów, jak ten przygotowany na EURO we Wrocławiu.  

Turystów z Polski przybywa. Według danych Czeskiej Organizacji Turystycznej w I kwartale 2015 w porównaniu do I kwartału 2014 zanotowano wzrost ruchu turystycznego z naszego kraju o 18,7%. Każdy turysta to oczywiście wpływy dla branży noclegowej, gastronomicznej, sportowej i rozrywkowej. Tym bardziej, że przeważnie nie są to wyjazdy jednodniowe. Polacy w Czechach spędzają przeciętnie blisko 4 dni i zatrzymują się głównie w hotelach trzygwiazdkowych.

 ————————————————————————————————————–

OPISY TRAS:

 Karkonosze

Najwyższe góry Czech oferują  łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół. Biegaczom spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Špindlerovka na Labské pláně, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.

Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodek narciarski Hraběnka w Jilemnici albo w okolicach Rokytnice nad Jizerou czy Jánských Lázní.

 Słynna Magistrala Karkonoska mierzy dziewięćdziesiąt kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych  tras,  ma swój początek w Harrachovie

 Góry Izerskie

Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są „Mekką“ narciarzy biegowych.  Wspaniałe trasy, piękna przyroda i usługi na najwyższym poziomie. Tutejsza Izerska Pięćdziesiątka  należy do najsłynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Odbywa się corocznie od 1968 roku, zwykle w drugą niedzielę stycznia.

Do dyspozycji biegaczy jest 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Miłośników biegówek zapraszamy do udziału także w innych zawodach narciarskich w Czechach i odkrywania tutejszych wspaniałych tras biegowych.

Na Magistralę Izerską można wyruszyć na przykład z Bedřichova. Ale można wybrać także krótszą trasę i włączyć się w innym miejscu, w takich miejscowościach jak na przykład Oldřichov w Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný albo Martinské údolí w Kořenově. Do najpiękniejszych części tej trasy zaliczane są przede wszystkim okolice Kristiánova, Nových Luk i Jizerky.

Idealnym punktem wypadowym jest na przykład Smědava, do której można dojechać samochodem albo  na biegówkach z Harrachova. Trasa o długości 14 kilometrów z Harrachova od początku prowadzi przez jeden z najpiękniejszych odcinków koło romantycznej osady Jizerka i wzdłuż rzeki Jizery przez Mořinu i Promenádní, gdzie z pewnością warto obejrzeć także umocnienia granicy z czasów wojny. Po przybyciu do Smědavy warto zrobić sobie przyjemność i zjeść coś dobrego w tutejszym schronisku górskim, które stoi w tym miejscu już ponad 200 lat.

Ze Smědavy można skierować się na przykład do Bedřichova, po 14 kilometrowej trasie, która najpierw okrąża drugą pod względem wysokości górę całego pogórza, Jizerę, z przylegającą do niej puszczą. Potem można przejechać przez rezerwat Na Čihadle, Kristiánov i Novou Louku aż do Bedřichova. Jeżeli po drodze będziecie mieli ochotę na coś dobrego, to warto zatrzymać się w Nové Louce w tamtejszym pałacyku, w którym z pewnością przygotują coś smacznego. 

Wysoczyzna

Prawdziwym rajem dla amatorów biegówek jest region Wysoczyzna (Vysočina). Utrzymywane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Žďárskich (Žďárské vrchy). Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest Nové Město na Moravě. Możemy wybrać się na wycieczkę po trasach, na których odbywały się w ostatnich latach zawody Pucharu Świata. Znajdziemy tu także łatwiejsze trasy.

Jesioniki, Beskidy

Morawy Północne oferują wiele świetnych miejsc dla narciarzy, zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Trudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Mniej doświadczonym narciarzom proponujemy wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy. Warto zwiedzić na przykład skansen w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm, unikatowe Muzeum Papiernictwa w Velkich Losinách lub Muzeum Tatry w mieście Kopřivnice.

Magistrala Jesioników (Jesenická magistrála)

Aby przemierzyć całą Magistralę Jesioników, trzeba pokonać prawie 60 kilometrów przez pogórze Jesioników.

Najlepiej wyruszyć z Ramzovskiego sedla na Šerák, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to warto skorzystać z kolejki linowej z Ramzovéj. Trasa prowadzi dalej na  szczyt Keprníka, z którego roztacza się piękny widok od razu na trzy czeskie pogórza –Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Następnie czeka nas  zjazd do Červenohorskiego sedla.

W Jesionikach jest takže sporo łatwiejszych, dobrze utrzymanych tras biegowych Jedną z najłatwiejszych jest trasa ośmiokilometrowa, prowadząca z Červenohorskiego sedla na Červeną horę. Trasa jest bardzo ciekawa. Wystarczy wejść na szczyt  Červenej hory i rozejrzeć się po okolicy. Można stąd zobaczyć całe Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik Kralicki  Jeseníky, Praděd, Kralický Sněžník i jeden z najoryginalniejszych zabytków techniki w Republice Czeskiej – elektrownię szczytowo-pompową  Dlouhé Stráně.

Trasa, po której można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników – Pradziad, jest średnio trudną trasą o długości 12 kilometrów, prowadzącą z  Ovčárny do Koutů nad Desnou.

Morawy Południowe

Region spodoba się z pewnością amatorom rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego. Polecamy na przykład wycieczkę na grzbiet Chřibów lub do Morawskiego Krasu. Zimowa wyprawa z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii, połączona z wizytą w Parku Narodowym Podyje, jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość  25 kilometrów, ale prowadzi po równinie. Po drodze możemy odpocząć w przytulnych gospodach.

Szumawa

Tutejsze trasy wiodą najczęściej poprzez gęste lasy. Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki do zimowego wypoczynku są tu doskonałe.  Miłośnikom biegówek polecamy Kvildę i okolice. Znajdziemy tu ponad 50 km przygotowanych tras biegowych, wiodących do najciekawszych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy.

Rudawy

Znajdziemy tu mnóstwo dobrze utrzymanych tras, w większości o średnim poziomie trudności. Na grzbiet Rudaw (Krušné hory) poprowadzi nas Magistrala Krušnohorská o długości 242 km. Rozpoczyna się ona przy zaporze wodnej Skalka koło Chebu i prowadzi aż do Děčína. W popularnych ośrodkach narciarskich trasy biegowe są regularnie przygotowywane maszynowo. Poza tymi ośrodkami szlaki są przecierane tylko przez narciarzy.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(68) "Najlepsze trasy biegowe w Czechach - biegówki - Czechy- Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(109) "W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych. Poznaj najlepsze trasy biegowe w Czechach - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-17.5781249975529" ["lng"]=> string(17) "-7.78937012351031" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "CZE" }

key_words:

meta_title: Najlepsze trasy biegowe w Czechach - biegówki - Czechy- Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych. Poznaj najlepsze trasy biegowe w Czechach - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Najlepsze trasy biegowe w Czechach - biegówki - Czechy- Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych. Poznaj najlepsze trasy biegowe w Czechach - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych. Poznaj najlepsze trasy biegowe w Czechach - poleca Veturo.pl